Iğdır Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Iğdır Havalimanı

Yurdumuz Türkiye'nin en Doğu ucunda yer alan ve aynı zamanda sınır kentimizdir. Şehir arazi yapısına bakıldığında inanılmaz düzlükleri içinde barındıran tam olarak hayvancılık ile yaşantısını sürdüren şehir görünümündedir. Şehrin coğrafi özelliklerine baktığımızda kuzeyden Aras ırmağı ile beslenen zengin ve düz topraklara sahip olduğunu görmekteyiz. Iğdır sahip olduğu düz ve tarıma elverişli arazi avantajı ile pamuk yetiştiriciliği meyve ve sebze yetiştiriciliği gibi gıda alanlarında oldukça avantajlı konumdadır. Ağrı Dağı'nın da bir bölümü Iğdır toprakları içerisinde yer almaktadır. Mitolojik birçok  hikâyeye ev sahipliği yapan Ağrı Dağı son yıllarda öne çıkan turistik merkezler arasında yerini almıştır. Iğdır  Bu sebeple son 10 yılda duymuş olduğu Havaalanı ihtiyacı giderilen şehirler arasında yerini almıştır. Iğdır havalimanı Türk Hava Yolları uçak bileti ve AnadoluJet uçak bileti ile İstanbul Ankara ve İzmir'den direkt uçuşlar ile ulaşılabilen bir noktadır. Şehrin yüzölçümüne baktığımızda 3588 kilometrelik bir alan üzerine kurulduğunu 188 bin 857 kişilik bir nüfusa sahip olduğunu görmekteyiz.

Türk Hava Yolları uçak bileti ve AnadoluJet uçak bileti ile Iğdır'da görebileceğiniz güzelliklere göz attığımızda şehrin sembolü olan ve ılıman iklimin etkisiyle şehri dinlenme noktası olarak seçen leyleklerin heykelleri görülmeye değer. Iğdır havaalanı şehir merkezinden 42 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Birçok şehirle kıyaslandığında havaalanının şehir merkezine yakın olması halkı için oldukça büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Iğdır büyük medeniyetlere bir durak şehri olarak hizmet vermiş şehirlerin başında. Selçuklu döneminde Selçuklular için birçok akın öncesi son mola ve son dinlenme noktası olarak seçilmiş olan şehir ayrıca birçok kez Gürcülerin Rusların Ermenilerin ve Perslerin işgali altında kalsa da anavatana bağlı kalmayı başarmış. Özellikle 1915-1920 yılında yaşanan Ermeni Osmanlı çatışmaları sürecinde hayatını kaybetmiş olan 80 binden fazla olduğu düşünülen Türk halkı için yapılmış kırk üç buçuk metre yüksekliği sayesinde ülkemizin en büyük Anıtı unvanını elinde taşıyan soykırım heykeli de Iğdır şehrinde bulunmakta. Iğdır şehri Türklerin eline  geçmeden önceki dönemde birçok medeniyet arasında el değiştirmiş şehirlerden biri. Hala varlığını ve konumunu koruyan koçbaşı mezarlığı olarak anılan ve mezarların baş kısmı yönünde koçbaşı olarak yapılmış heykellerden oluşmuş bir mezarlığında içinde bulunduruyor. Tam olarak hangi medeniyete ve hangi ırka ait olduğu bilinmeyen bu mezarlıklar Iğdır halkı ve yönetimi tarafından özenle korunan alanların başında gelmekte. Türk Hava Yolları uçak bileti ve AnadoluJet uçak bileti size sadece tarihi alanlar ve anıtlar değil hala varlığını sürdüren gelenekler ve bayramları da vaat ediyor. Baharın gelmesini simgeleyen Nevruz Bayramı Iğdır da oldukça renkli bir biçimde kutlanıyor. Türklerin bölgeye girişini ve Ergenekon Destanı'nı simgeleyen Nevruz Bayramı Iğdırlılar tarafından sahiplenilen ve coşkuyla şehrin her yanında kutlanan bayramlardan biri.

Yiyecek konusunda Iğdır size beklentinizin fazlasını verebilecek bir potansiyeli içinde barındırıyor. Zira şehir içinde et lokantaları ve kebap restoranları önemli bir konuma sahip. Şehrin kültürü içinde büyük önem taşıyan kırmızı et diğer şehirlerle kıyaslandığında Türk Hava Yolları uçak bileti ve AnadoluJet uçak bileti ile oldukça ucuza satın alabileceğiniz gıdalar arasında. Iğdır usulü eti mutlaka denemeniz gerekiyor.

Türk Hava Yolları uçak bileti ve AnadoluJet uçak bileti ile Iğdır’a ulaştıktan sonra şehir merkezine ulaşmak çok kolay ve konforlu. Zira Iğdır belediyesi kısıtlı sayıda gelen turist ve memleketlerine dönen yerli halk için sürekli şehir merkezi ve hava alanı arasında yeni otobüsler ile toplu taşıma hizmeti verdirmekte. Ayrıca taksi hizmeti ve hava alanında bulunuyor. Otobüs ile yarım saat süren yolculuk taksi ile daha kısa sürse de biraz daha pahalı bu yüzden işiniz acil değilse otobüsü kullanmanızda bir sorun olmayacaktır. Otobüsler tam saatlerinde yani kalkması gereken süre içinde hareket ediyor. Bu sayede uçaktan indikten sonra hava alanından çok uzun süre beklemeniz gerekmiyor. Iğdır gece hizmet verebilen bir hava alanına sahip bu sebeple alana gece gelen yolcuların iki seçeneği bulunuyor. Birinci seçenek araç kiralama diğer seçenek ise ticari taksi olarak karşımıza çıkıyor. Hava alanı içinde Rimal araç kiralama şirketi alandan aldığınız araçların şehir merkezinde teslim edilmesine olanak tanıyor. Fakat kısa süre şehirde kalacaksanız ticari taksi sizin için yeterli olacaktır.

 

Iğdır havalimanı genel özelliklerine baktığımızda bir bina içinde ve iç hatlar terminali üzerinde hizmet verdiğini görmekteyiz. Fakat Türkiyenin en büyük havaalanlarını aratmayacak cinste planlanmış durumda. İçinde aynı anda 50 kişinin namaz kılabileceği bir mescit bulunduran havaalanı dini vecibelerini yerine getirmek isteyen konukları için bu olanağı çok temiz bir ortamda yerine getirme olanağı tanıyor. Çocuklu annelerin en büyük şikayetlerinden olan bebeğin kişisel bakımı ve emziren bebeklerin rahatça emzirilebileceği alanların olmaması birçok havaalanında sorun olsa da Iğdır havaalanı bu sorundan kurtulmuş durumda. Zira bebekli anneler için özel ve son derece temiz bir bebek bakım odasını içinde barındırıyor. Iğdır hava alanı yemek yemek isteyenler ya da atıştırmalık bir şeyler arayanlar içinde olanakları hizmete koymuş hizmet binası içerisinde kafeterya ve büfe gibi hizmetler düşünülmüş hem tost çay bisküvi ya da sigara gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz hem de bu noktalarda bulunan küçük hediyelik eşya stantlarından Iğdır için özel hediyelik eşyaları sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

Iğdır Havalimanı Konumu

Adres: 76000 Merkez/Iğdır Merkez/Iğdır
Kodu:
Telefon:

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X