Dünya Parmağının Ucunda!

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kentlerinden olan Houston, yemyeşil parkları, modern mimarisi, geniş caddeleri ve büyük binaları ile ülkenin metropol şehirlerindendir. Devasa geniş, düz bir alana kurulu şehir dünyanın en işlek 10.limanına sahiptir. Kentin yeşil dokusu oldukça fazladır. Yeşil alanların kişi başına düşme payına göre Amerika’nın üçüncü kentidir. Müzeler şehri olarak bilinen kente ülkemizden Türk Hava Yolları tarafından direk uçuş bulunmaktadır. Bu uçuş yaklaşık 13 saat sürmektedir. Houston ile ülkemiz arasında ise saatlik bir fark vardır. Kentin iklimi tropikal ve yaz ayları da oldukça sıcaktır. Kışın ise çok sert geçmeyen ama yağışlı bir yapısı vardır. Özellikle yaz aylarında kentte sıcaklık neminde etkisi ile katlanılmayacak derecelere yükseliyor. Houston uçak bileti için, şehrin gerek ziyaret gerekse de yaşanması için en uygun mevsimleri ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

 

 

Şehirde en çok gezilecek yerlerin başında 1992 yılında kurulan Houston Uzay Merkezi yer alıyor. Burada sergilenen roketler, uzay araçları, ay modülleri yanında Gemini ve Apollo uzay gemilerinin kapsülleri de uzay yaşamı hakkında bilgiler vererek ziyaretçilerini ağırlıyor. Houston uçak bileti aldığınızda yerçekimsiz ortamları denemek için, Nasa ortamını yakalamak için mutlaka gidilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Kentin bir de devasa büyüklükte bir hayvanat bahçesi mevcut. 55 dönüm arazi üzerindeki bu hayvanat bahçesinde aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm hayvanları görebilirsiniz. En çok ziyaret edilen bir diğer otantik alan ise Merkez Akvaryumudur. Birçok deniz canlısının egzotik ortamlarında izlenmesini sağlayan büyük bir akvaryumdur. Müzeler şehri olduğundan tarihi geziler için önemli dünya kentlerinden biridir.

 

 

Çağdaş Sanat Müzesi 1948 yılından beri ziyarete açık olan eski bir müzedir. Müzede tamamı metal malzemeler kullanılarak yapılmış dünyaca ünlü sanat eserleri sergilenmektedir. Doğa Bilimleri Müzesi şehrin en çok ziyaret edilen müzelerinin başında gelmekte. Tropikal bitkilerden, yağmur ormanları ortamlarına, dinazor iskeletlerinden birçok böcek türüne kadar, doğal hayatı ayaklarınıza getiren muhteşem sunumlu bir müze. Teksas eyaletinin doğal hayatını, vahşi ortamlarını gösterimlere de rastlayabilirsiniz. Yılda iki milyondan fazla ziyaretçisi olan müzenin 1909 yılında kurulduğu bilinmektedir. Anıt Parkı adıyla bilinen park kentin en önemli parklarındandır. Yaklaşık 6 kilometrekarelik alana yayılan park 1924 da açılmıştır. Koşu, yürüyüş ve bisiklet parkurları, tenis kortları ile hem spor yapıp hem de keyifli vakit geçirme imkanı yakalayabilirsiniz. Kentin tarihi evlerini görebileceğiniz Sam Houston Tarihi Parkı restore edilmiş birçok yapıyı içerisinde barındırmakta. İnsan vücuduna ait organların devasa heykellerini görmek isterseniz Sağlık Müzesini ziyaret etmelisiniz.

 

 

Dört boyutlu özel gösterimleri ile vücudumuzun çalışması ve birçok farklı proje ile insanı insana anlatan harika bir müze. Nazilerin ikinci dünya savaşında yaptıkları soykırımı anlatan Yahudi Soykırım Müzesi de kentte yer almaktadır. Güzel Sanatlar Müzesinde eski antikaları ve birçok ünlü sanatçının tabloları ve değişik koleksiyonları bulabilirsiniz. Hermann Park, Splastown; su parkı, Kemah Boardwalk; eğlence merkezi ve Cenaze Tarihi Müzesi ile ilginç ve dopdolu turlar yaşayabilirsiniz. Houston uçak bileti alındığında ne yapılır dersek eğer; müzeler bölgesi olan şehirde dünyanın ve elbette Amerika’nın en büyük müzelerini gezebilirsiniz. Teksas denildiğinde aklınızın bir tarafında düzenlenen rodeo şovlarını ve Vahşi Batı gösterilerini izleyebilir bazı etkinliklere sizler de katılabilirsiniz. Doğa turizmi açısından da başlı başına bir cennet Houston.

 

 

Şehrin içindeki ve civarındaki parklarda, sahil kasabası Galveston ile doğayı ve denizi de yaşayabilirsiniz. Şehirde gece hayatı yönünden alternatifler bir hayli fazla. Ancak kesinlikle sıkılmanız veya kararsız kalma durumunu yaşamazsınız. Çünkü her zevke göre bir mekan ve program mevcut. İster sadece eğlence mekanları için gezinin isterseniz biraz tiyatro, bale gibi kültürel etkinlikler ile vaktinizi geçirin. Size her türlü cevabı verecek potansiyelde bir şehir. Şehir birçok festivali ve etkinliği içerisinde barındırıyor. Biletinizi alırken bu tarihlerde seçerseniz festivalleri de kaçırmamış olursunuz. Şunu belirtmekte fayda var, haziran ve kasım ayları arası Kasırga mevsimi olarak bilinmekte. Şehre ziyaretinizde bu neden ile hava durumunu yoğun şekilde takip etmelisiniz. Aksi halde istenmeyen bir tatil sizi bekleyebilir.

 

 

Şehir içi ulaşım, taksi, tramvay, otobüs ve bisiklet turaları ile sağlanmaktadır. Trafiğin yoğun olduğu şehirde araç kiralamanız da mantıklı bir tercih olacaktır.

 

 

Kentte Amerikan mutfağının esintilerini göreceksiniz. Et ve et ürünleri ağırlıklı bir kültürü olan Teksas eyaletinin şehri olarak bunun hakkını vermektedir. Meksika mutfağının etkileri de üzerinde olan şehirde her damak zevkine göre bir tat bulmanız mümkündür. Barbekü kültürünün revaçta olduğu kentte en meşhur yemeklerin başında ise Teksas bifteği gelmekte. Deniz ürünlerini de bolca bulacağınız kentte yengeç yemeklerini birçok restoran menüsünde bulabilirsiniz. Sushi, pizza, hamburger, cheesecake bildiğimiz ama yerinde yenildiğinde farklı tatlar hissettirecek kent yemekleridir.

 

 

Müzeler şehri olarak bilinen kente ülkemizden Türk Hava Yolları tarafından direk uçuş bulunmaktadır. Bu uçuş yaklaşık 13 saat sürmektedir. Houston ile ülkemiz arasında ise saatlik bir fark vardır. Kentin iklimi tropikal ve yaz ayları da oldukça sıcaktır. Kışın ise çok sert geçmeyen ama yağışlı bir yapısı vardır. Özellikle yaz aylarında kentte sıcaklık neminde etkisi ile katlanılmayacak derecelere yükseliyor. Houston uçak bileti için, şehrin gerek ziyaret gerekse de yaşanması için en uygun mevsimleri ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Ancak geçmiş dönemde televizyonlardan izlediğiniz kasırga haberlerine itibar ederek kentin hava durumunu inceleseniz iyi edersiniz. Şehir konaklama ve şehir içi ulaşım açısından oldukça alternatifli. Bu konuda erken rezervasyon ve gezilecek yerlerin listesini önceden oluşturma mantıklı olacaktır. müzelere, doğaya ve tarihe doyacağınız bir kent, Houston.

Houston Haritası

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X