Hatay Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Hatay Havalimanı

Medine için başlangıcından bu yana Hatay bu medeniyetin merkezinde olmayı başarmış şehirlerin başında gelmektedir.Kentin içerisinde varlığını koruyan tarihi eserlere bakıldığında Milattan Önce 100 bin  ve öncesine ait olduğu düşünülüyor. Fakat resmi olarak kurulu olduğu şu anki Hatay Kent merkezinin yaklaşık 5000 yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapıldığı düşünülmekte. Bu medeniyetlere göz attığımızda Akadlar Yamhad  imparatorluğu Hitit İmparatorluğu Mısır İmparatorluğu Asurlar Urartular Türkmenler Roma İmparatorluğu ve Selçuklu İmparatorluğunu üzerinde barındırmış şehir Selçuklu İmparatorluğu döneminden bu yana Türklerin hakimiyeti altında bulunmuştur. Selçuklu İmparatorluğu yıkılıp Osmanlı İmparatorluğu bölgeye hakim olduğu günden bu yana içinde Türk nüfusu barındırmaya devam ediyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında Hatay bir ara bağımsızlığını da elde eden şehirlerin arasına girmeyi başarmıştır.Birinci Dünya Savaşı sonrasında yapılan harita anlaşmaları gereği Hatay anavatana dışında kalsa da şehir içinde yapılan referandum ile şehir önce bağımsızlığını ilan etmiş ardından Anavatan Türkiye'ye katılma kararı almıştır. Bu yönüyle son derece özel bir konuma sahip olan Hatay içinde birçok müzeyi arkeolojik alanı kaleleri ve külliyeleri de içinde barındırmaktadır.

Hatay ülkemizde Karayolları ile erişilebilir olduğu gibi Hava Yolları ile de erişimi açık şehirlerin başında gelmektedir. 2007’nin Aralık ayında hizmete açılan Hatay Havalimanı şehrin iki büyük ilçesine hemen hemen ortak mesafe kurulmuştur. Havaalanına İskenderun'dan 45 kilometre Antakya'dan 25 kilometre süren bir mesafe ile ulaşmak mümkündür. Hatay Havalimanı  3000 metre boy ve 45 metre en ebatlara sahip beton kaplama ve son derece modern bir piste ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Hatay Havalimanı sadece iç hatlarda değil dış hatlarda da aktif olarak kullanılan havaalanlarının başında gelmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne Hatay Havalimanı'ndan uçuşlar düzenlenmektedir. Ayrıca 2011 yılında Hatay Havalimanı'nın terminal binası yenilenerek son derece modern ve mimari açısından göze hitap eden yeni bir bina yapılmıştır. Hatay iç hatlar ve dış hatlar terminali içinde bulunduran bu bina 5000 metrekare toplam arazi üzerine kurulmuş ve kapladığı alan göze alındığında 43 1688 metrekarelik bir kullanım alanına sahip olmaktadır. Hatay Havalimanı'nın diğer ilçelere uzaklığına baktığımızda Kırıkhan ilçesine 25 kilometrelik mesafede olduğunu Reyhanlı ilçesine 41 kilometrelik mesafede olduğunu görmekteyiz. Hatay havalimanında bu ilçelere düzenli olarak servis olanağı sağlanmaktadır. Hatay'a AnadoluJet uçak bileti Pegasus  Airlines uçak bileti Türk Hava Yolları uçak bileti

Hamburg Airways uçak bileti BoraJet uçak bileti Atlas Global uçak bileti ile yolculuk yapmanız mümkündür.

Atlas Global Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti'nden BoraJet Ankara Lefkoşe havaalanlarında Hamburg Airways Düsseldorf’dan  Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Pegasus Airlines Lefkoşe İzmir ve İstanbul Sabiha Gökçen alanından AnadoluJet Ankara ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanlarında şehri ulaşmanız mümkün kılmaktadır. İçinde bulunduğumuz yıl itibariyle NAS Air Hava Yolları uçak bileti Cidde Havalimanı'ndan yani Riyad  şehrinden Hatay havalimanına ulaşımınıza aracılık etmektedir.

 

AnadoluJet uçak bileti Pegasus Airlines uçak bileti Türk Hava Yolları uçak bileti Hamburg Airways uçak bileti BoraJet uçak bileti Atlas Global uçak bileti ek olarak hizmete başlayan Nas Air hava yolları uçak bileti sayesinde şehre yıl içinde sadece iç hatlardan 528 1871 yolcu gelirken, dış hatlardan 134 1199 kişinin ulaşımı mümkün olmuştur. Ayrıca toplam yolcu kapasitesine baktığımızda 663 bin 70 kişilik bir potansiyele ev sahipliği yapan Hatay Havalimanı Türkiye'nin önemli uçuş noktalarında birine dönüşmüştür.

Hatay Havalimanı ulaşım kolaylığı yanı sıra içinde yöresel tatları da AnadoluJet uçak bileti Pegasus  Airlines uçak bileti Türk Hava Yolları uçak bileti Hamburg Airways uçak bileti BoraJet uçak bileti Atlas Global uçak bileti Nas Air hava yolları uçak bileti  sayesinde tatmanıza olanak tanımaktadır. Şehrin turistler açısından bulundurduğu potansiyel baktığımızda özellikle Antakya surları dikkat çekmektedir. Surların milattan sonra 526 yılında  yapıldığı düşünülmekte ve imparator Justinyen onuruna yapıldığı bilinmektedir. Bu sur tarihin gördüğü en büyük ve en planlı yapılar arasında yer almaktadır. Suru daha yakından görmek ve canlı tarihi yerinde yaşamak için ihtiyacınız olan tek şey AnadoluJet uçak bileti Pegasus  Airlines uçak bileti Türk Hava Yolları uçak bileti Hamburg Airways uçak bileti BoraJet uçak bileti Atlas Global uçak bileti Nas Air hava yolları uçak bileti olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Osmanlı döneminde de birçok medreseye camiye ve darphaneye ev sahipliği yapan Hatay şehri Osmanlı'nın da önemli transfer noktalarının başında gelmektedir. Zira Arap yarımadasına gidecek olan Osmanlı kafileleri ve hac kafileleri her zaman durak olarak Hatay şehrinin tercih etmiştir. Hatay Havalimanı şehrin olağanüstü lezzetleri yanı sıra tamamen el işçiliği ürünlerinde her köşede karşımıza çıkabilen olağanüstü bir alışveriş seçeneği ve deneyimi sunmaktadır. Zira Hatay'da el sanatları büyük önem taşımaktadır. Genellikle hediyelik eşyalar olarak karşımıza çıkar Hatay el sanatlarının en yaygın ürünleri defne sabunu ve ipek kumaşlar olarak bilinse de Hatay'ın baharatları ve İpek işçiliği halıları ile de büyük bir potansiyele sahip olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Zira ülkemizin de en çok hediyelik eşya imal edilen bölgelerinden biri olan Hatay size Hatay havalimanında seçme şansı oldukça geniş bir mağazalar zinciri ile hizmet vermektedir. Hatay Havalimanı gerek gişelerdeki hız gerekse bilgilendirme sistemi ile Türkiye'nin birçok havalimanına örnek olacak bir hizmet vermektedir. İnsanların daha kolay ve rahat alternatifi bol şekilde bilgi alabilmesi için Hatay havalimanında canlı ekranlar ve sürekli yapılan ses anonsları ile insanların doğru ve yeni bilgiye sürekli ulaşması amaçlanmaktadır. Hatay Havalimanı içinde Kafeler restoranları da sizlere sunmaktadır. Hatay şehir merkezine sürekli otobüsle yolculuklar mümkün olduğu gibi ilçeler için araç kiralama hizmeti de Hatay havalimanında unutulmayan önemli hizmetlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Hatay Havalimanı Konumu

Adres: Akasya, 31001 Aşağıoba/Antakya/Hatay
Kodu:
Telefon: 0326 235 13 00

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X