Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

En Ucuz Gürcistan Uçak Bileti

Gürcistan, Güney Kafkasya’da yer almaktadır. Gürcistan’a verilen tam ad ise Gürcistan Cumhuriyeti’dir. Eski Sovyet cumhuriyetlerinen birisidir. Gürcistan’ın batı sınırını Karadeniz belirlemektedir. Kuzeyinde Rusya; güneyinde Azerbaycan, Ermenistan; güneybatısındaysa ülkemiz yer almaktadır. Gürcistan hakkındaki genel bilgileri anlatmaya devam edecek olursak: 4,504,100 kişilik bir nüfusa sahiptir. 2000 yılı nüfusu ise, 4,802,000’dir. Aynı zamanda Ahbaz ve Acar Muhtar Cumhuriyetleri ve Güney Osetya bölgesi, Gürcistan’a bağlıdır. Ülkeye seyahat gerçekleştirmeyi düşünen sizler için, tarihi açıdan görülebilecek bölgeler olma özelliğine sahiptirler. Bu bölgelerde insanlar, çok eski devirlerden beri yaşamaktadır. Gürcistan tarihi yapısına bağlı olarak, Kafkasya metal  işlemeceliğinin beşiği sayılır. Milattan önce yedinci asırda, Anadolu’nun işgal edilmesiyle kaçan kabilelerin, Kura Vadisi’ndeki yerli halklarla kaynaşması ile beraber İberia Krallığı kurulmuştur. Gürcistan kıyılarında, Roma hakimiyeti tarihte görülen diğer önemli tarihi olaylardan biridir. Gürcistan, tarih içerisinde önemli harflere de sahne olmuştur. Bizana ve Pers imparatorlukları arasındaki savaşlar, bu bölgede gerçekleşmiştir. Geçmişte hristiyan alemi ile bağlantıları olan Gürcistan, Osmanlı ve İran ordularının sürekli seferlerine maruz kaldıktan sonra, Hristiyanlık diniyle olan bağlarını kopartmıştır.

 

Gürcistan’a gitmek isteyenler için, öncelikle pasaport edinildikten sonra, pasaport kontrol noktasında bir form doldurulmaktadır. Gürcistan seyahati esnasında, bu formun kaybedilmemesi gerekmektedir. Kimlik ile alakalı konularda, fotoğrafın ve pasaportunuzun tahrip olmamış olması gerekmektedir. Pasaport ile çıkış yapıyorsanız, yurtdışı çıkış harç pulu edinmeniz gerekmektedir. Eğer seyahatiniz süresince ülkede 90 günden fazla kalmayı planlıyorsanız, pasaporta kesinlikle ihtiyacınız olacaktır. Gürcistan seyahati sırasında, Gürcistan uçak bileti alımını Batum bölgesine gerçekleştirmek en mantıklı olanıdır. Uçak seyahati ile Batum’a ulaşıldıktan sonra havalimanından ücretsiz servislerle ve ya minibüs, taksi kullanarak diğer bölgelere ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Havalimanı bölgesi, şehir merkezine 9 kilometre uzaklıkta olup, taksi, minibüs, belediye otobüsü gibi ulaşım araçları ile çok kolay bir şekilde seyahat gerçekleştirebilmektesiniz. Gürcistan’a gidebilmek için şehirlerarası otobüs bileti alarakta yolculuk yapabilmektesiniz. İstanbul’dan Batum’a 20 saatlik yolculuk ile, Ankara’dan Batum bölgesine 14 saatlik yolculuk ile ulaşılabilmektedir. Tek yön gidiş için, otobüs bileti genellikle 100 TL civarındadır.

 

 

Gürcistan’ın Tiflis ve Batum bölgelerine Gürcistan uçak bileti, Türk Hava Yolları ve Pegasus firmalarının uçuşları bulunmaktadır. Türkiye’den, Hopa’ya uçmak isteyenler iç hat uçuşu kullanarak Batum’a ulaşım sağlayabilirler. Daha sonra Batum’dan otobüs kullanarak Hopa’ya geçiş yapılabilir. Bu uçuş, Batum üssü ile yapılmış olsa da pasaport gerektirmemektedir. Gürcistan’ın tarihi olarak gezilebilecek ve seyahatinize dahil edilebilecek bölgelerine, Türk Hava Yolları ve Pegasus hava yolları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Uçuş firmalarının, hava alanı inişi sonrasında sağladığı servis imkanlarında da yararlanılabilmektedir.

 

Doğrudan aktarmalı gidiş olarak, Türk Hava Yolları aracılığı ile, Gürcistan uçak bileti, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e, Batum’a, Kopatnari bölgesindeki Kutaisi’ye, Dranda bölgesindeki Sokhumi’ye direkt uçuş seferleri gerçekleştirilmektedir. Kutaisi’ye ise, Moskova-Kutaisi ve Rostov-Moskova-Kutaisi aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Başkent Tiflis’e ise, Bakü-Tiflis uçak bileti, Atina-Tiflis, Moskova-Tiflis, Dubai-Tiflis, Frankfurt-Münih-Tiflis, Varşova-Tiflis, Amsterdam-Kiev-Tiflis, Riga-Tiflis, Atina-Tel Aviv Yafo-Tiflis ve Viyana-Kiev-Tiflis uçak bileti aktarmalı uçuşları bulunmaktadır.

 

Gürcistan’a seyahat etmeyi düşünüyorsanız, hava koşulları olarak Batum’da hava ılıman ve kış mevsiminde seyahat gerçekleştirirseniz, kışları sert geçmemektedir. Tiflis’te ise, kışları soğuk geçmektedir. Gürcistan’da konaklama fiyatları, İstanbul’a benzer olup, turistlerin çoğunlukta olduğu mekanlar hariç oldukça uygundur. Ülkenin şarapları ünlüdür. Hem kalitesi olup, hem de ucuz fiyata edinebilirsiniz. 2001 ve 2005 yılları arasında, tehlikeli bir dönem geçiren Gürcistan, şu anda güvenli ve Kafkas bölgesindeki en etkin polis gücüne sahiptir. Ülkede, rüşvet ve yolsuzluğa hiçbir müsammaa gösterilmemektedir ve kesin yaptırımlar uygulanmakta olup, en ağır cezai sistem uygulanmaktadır. Gezip görülmesi gereken yerler açısından, başkent Tiflis’in dışında önemli şehirler; Kutaisi, Suhumi, Batum, Rustavi, Zugdidi ve Gori şehirleridir. Ülkede daha çok tarım ve sanayi gerçekleştirilmektedir. Ekime elverişli alanlar az bulunmaktadır fakat, yüksek gelirli çay ve turunçgiller yetiştirilmektedir. Seyahat amacı ile gidildiği taktirde, bu tarımsal ürünlerden, çoğunun lezzetini denemenizi öneririz. Seyahatiniz esnasında organik olarak tüketebileceğiniz, bağ ve bahçe tarımı ile üretilmiş, birçok tarımsal ürün bulunmaktadır.

 

 

Gelişmiş bir sanayiye sahiptir. Makine yapım sanayi kuruluşları, ağır motorlu taşıtlar, elektirikli lokomotif, iş araçları ve hassas ölçü aletlerinin üretildiği pek çok fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır. Tarihine bağlı olarak, metal işleme sanayisi oldukça ileri seviyededir. Kimyasal sanayi ile de ilgilenmektedirler. Ülkede kimya sanayii gübre, sentetik elyaf ve ilaç üretimine bağlıdır. Gıda sanayisi ise, konserve ve tütün işlemeciliğine dayalıdır. Gürcistan dış ticaret unsurlarını, Sovyetler Birliği’ni meydana getiren cumhuriyetlerle gerçekleştirmektedir. İhracat ve ithalat unsurlarında, yüzde yetmiş beşten fazlasını, Sovyetler Cumhuriyeti ile birlikte yapmaktadır. Gürcistan, Eylül 1991 yılında, bağımsız gümrük sistemini kabul etmiş olup, bu sisteme geçiş yapmıştır. Türkiye açısından ise, Gürcistan ile yapılan ticarette, Sarp Sınır Kapısı, ticari nakliyat ve turizm yönünden önem arz etmektedir. Ulaşım son derece gelişmiştir. Özellikle Batum ve Poti limanları, Kafkas’ların hemen hemen tüm bölgelerine ulaşım hizmeti vermektedir. Gürcistan uçak bileti, uçak seferleri açısından Rusya’nın bir çok şehrine düzenli seferler gerçekleştirebilmektedir. Topraklarının büyük bir bölümünü orman ve çalılıklar oluşturmaktadı. Yüksek kısımlarnda ise, Alp tipi bitki örtüsü hakimdir. Gürcistan toprakları ve ormanları aynı zamanda, yabani hayvan bakımından zengindir. Gürcistan’ın nüfusu, 4.693.892 milyon olmak ile beraber, yüzde altmış dokuzunu Gürcüler oluşturmaktadır. Yüzde dokuzu Ermeniler’den, geriye kalan kısmı ise Ruslar, Azeriler ve Osetler’den oluşmaktadır. Nüfusun büyük bir kesimi ise, bin metrenin altında yerleşik hayatta yaşamaktadırlar. Eğitim açısından mecburi ve parasız eğitim sistemi benimsenilmiştir. Mecburi eğitim sistemi, 7 ile 17 yaş arasını kapsamaktadır. Ülke Kafkas dağlarına sahip olduğu için, soğuk hava kütlelerinden korunmaktadır. Ülke bütün sene boyunca nemli ve sıcak hava dalgasının etkisi altındadır. Nemli ve astropik bir deniz özelliğine, nemli ve astropik bir iklim özelliğine sahiptir. Ülkede kış mevsimi genel olarak yumuşak geçmektedir. Seyahat sırasında görülmesi gereken akarsuları bulunmaktadır. Akarsu yönünden zengin olan ülke, Rioni ve Kodori nehirlerine sahiptir. Bu akarsular, buzullar ile kaplı  bir çok dağdan sağlanmaktadır. Gürcistan topraklarının güneyinde ise, küçük kaskaf dağları sıralanmaktadır.

 

 

Gürcistan, tarihi ve gezilebilecekler yerler açısından zengin bir ülkedir. Fakat, bunun tanıtımını tam olarak gerçekleştirememiştir. Gürcistan’ın gezilebilecek bölgelerini, teker teker ele almak gerekirse; Batum uçak bileti alarak Batuma’a yolculuk yaptığınızda, Gürcistan’ın en turistik şehirlerinden biriyle karşılaşacaksınız. Bu bölgenin karadenize kıyısı olduğu için, ülkemizdeki karedeniz turları aracılığıyla da buraya ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Batum şehrini incelersek; Geniş bulvarlara ve kendine özgü bitki örtüsüne sahip olan Batum şehri, manolya ağaçlarının eşlik ettiği geniş bulvarlar, heykellerin süslediği parklar, temiz bir deniz şeridi, Roma, Bizans Pontus ve Osmanlı izleri taşıyan ve tarihi dokunun özenle korunduğu etkileyici ve ilginç mimarisi ile öne çıkan binalara sahip şehirlerden biri olma özelliği taşımaktadır.

 

Batum uçak bileti temin edip, Batum’a ulaşım sağladığınızda mutlaka görmeniz gereken turistik mekanlara gelecek olursak;

 

Batum Bulvarı: Batum’un sahil şeridinde bulunan ve Karedeniz kıyı boyunca devam eden Batum Bulvarı, dünyanın en uzun bulvarlarından olup, Deniz ve dağ arasında kalan şehirlerin birleşiminden oluşmaktadır.

 

Medea Heykeli: Avrupa meydanında bulunan, elinde altın post taşıyan bu heykel, Batum’a turistik seyahat için gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği bir yerdir. Bu heykel, Yunan mitolojisinde, iktidarı ve zenginliği temsil eden bir anlama sahiptir. Şehirde yürüyerek gezinti yapıldığında, hemen hemen her yerden görülebilen bu heykel sayesinde yollarını kolaylıkla bulabilirler. Aynı zamanda bu heykel şehrin bir simgesi haline gelmiştir.

 

Eski Postane Binası: Eski postane binası, Batum’un en gösterişli ve dikkat çekici binalarından birisidir. Şehrin iki merkez caddesinin birleştiği noktada yükselmektedir.

 

Alfabe Kulesi: Dünyada kullanılan 14 alfabeden biri olan Gürcü alfabesine ithafen, üzerinden Gürcü alfabesinin harflerinin yazılı olduğu 130 metre yüksekliğineki Alfabe kulesi, Radisson Hotel’inin yanında bulunmaktadır.

 

Tiyatro Meydanı: Tiyatro meydanında bulunan, 625 sandalyeli ve 125 yıllık bir geçmişe sahip olan opera binasının yanı sıra, meydanda yer alan Poseidon heykeli şehrin en görkemli ve ziyaret edilmesi gereken alanı kapsamına girer.

Batum Piazza Meydanı: Bu meydan şehrin merkezi sayılabilecek biryerdir. Sık sık konserve konferansları yapmı için kullanılan meydandır. Mimari özellikler açısından İtalya’da bulunan tipik meydanları benzemektedir. Meydan zeminini tarihi özellik taşıyan mozaiklerle bezenmiştir.

 

 

Ali ve Nino Heykeli: Azerbaycanlı bir genç ile Gürcü bir kızın arasında geçen aşkın sembolu olan bu heykel, aşk heykeli olarak da adlandırılır. Müzik eşliğinde dönere pozisyon değiştirme suretiyle, bir kadın ve bir erkekten oluşan bu heykelin, yüksekliği 7 metredir. Metalden yapılmış olan bu heykeller hareket ederek her 10 dakikada bir birbirleri ile birleşmektedir.

 

Botanik Bahçesi: Batum Botanik Garden adı ile, dünyanın en büyük 2. Botanik bahçesidir. Karadeniz kıyısında yer alan bahçede 5000’den fazla bitki türü bulunmaktadır. 100 yılda fazla geçmişi sahip olan bu bahçe, oksijen deposu olarak adlandırlmaktadır.

 

Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis şehrini keşfetmek için bir gün size yetmeyebilir. Bu muhteşm şehri gezip keşfedebilmek için bir kaç gün konaklamanızı öneririz. Tiflis uçak bileti temin ederek, başkent Tiflis’e ulaşım sağladığınızda görmeniz gereken önemli durakları sıralayacak olursak;

 

Tblisi Old Town: Bu nokta turistik açıdan Tiflis’i gezmeye başlamak için en güzel yerlerden biridir. Tblisi Old Town büyük bir alanı kaplamaktadır ve Özgürlük Meydanı’ndan, Barış Köprüsü’nün olduğu bölgeye kadar devam eden alanı kapsamaktadır. Tam net bir sınırı yoktur. Etrafında rengarenk  ve tarihi dokuyu içeren mimari, evler bulunmaktadır.

 

Mother Of Georgia Heykeli: Gürcistan için önemli bir mesaj içeren, sağ elinde düşmanları için kılıç, sol elinde ise dostları karşılamak için şarap kasesi taşıyan bir heykel betimlemesidir. Ulaşım teleferik ile sağlanmaktadır. Tiflis’in meşhur sülfür hamamlarının görünmesi için gidnilecek noktaya yakın bir bölgede bulunmataktadır.

 

Özgürlük Meydanı: Tiflis uçak bileti alarak kente ulaşım sağlandığında görülmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Sovyet döneminde, Lenin meydanı olarak adlandırılmıştır. Lenin heykelinin bulunduğu bu meydan, 1991 yılında sembolik olarak yıkılmış ve yerine 2006 yılında St. George’un dragonu öldürmesinin tasfir edildiği bir heykel yapılmıştır.

 

Kutaisi uçak bileti alarak şehre turistik bir yolculuğa çıkıldığında, şehrin ikinci büyük kenti ile karşılaşacaksnınız. Bu şehirde 11. yüzyıla ait Bagrati Katedrali ve 12. yüzyıla ait Gelati Manastırı bulunmaktadır. Gezi açısından bir günlük bir konaklama yeteri olacaktır.

 

Gelati Manatırı: 1106 yılında Kral 4. David zamanında yapımına başlanmıştır ve oğlu tarafında 1130 yılında yapımı tamamlanmıştır. Manastırın bahçesinde Gürcü kralının mezarı bulumaktadır ve metal işçiliği, bölgenin en muhteşem mozaikleri ve incil ile alakalı duvar resimler ile ön plana çıkmaktadır.

 

Bagrati Katedrali: Kutaisi uçak bileti alarak yolculuk bitiminde şehre ilk adım atıldığında, öncelikle görünmesi gereken bir yerdir. Katedralin yapımına 10. yüzyılın sonralarında başlanmış ve 11. yüzyılın başında tamamlanmıştır. 1994 yılında kültür mirası ilan edilmiştir. Kutaisi şehrinin simgesi olarak adlandırılır ve turistik hizmet amaçlı kullanılan bir yerdir.

 

 

Gürcistan’ın ünlü restoranlarında, bölgesel farklılıklarla pişirilen yemekler ve çok acı ve ya baharatlı olmayan geleneksel lezzetler bulunmaktadır. Yemekler çeşit olarak daha çok et, hamur işleri, köfte ve sebzelerden oluşmaktadır. Ceviz, nar, sarımsak, peynir, fasulye gibi ürünler yöresel mutfakta sıklıkla kullanılmaktadır Ünlü restoranların menülerinde, Gürcistan’ın yöresel yemeklerine rastlayabilir ve harço çorbası, lobio ve ponçiki olarak adlandırılan yöresel tatlı, sulguni peyniri eşliğinde muhteşem gürcü şaraplarının tatlarını deneyebilirsiniz.

 

Bahsedilen Yöresel Yemeklerin Bulunabileceği En İyi 10 Gürcistan Restoranları

  • Heart Of Batumi
  • Laguna
  • Shemoikhede Genatsvale
  • Restaurant Tavaduri
  • Cafe Adjara
  • Kiziki
  • Porto Franko
  • GOSTI Gastrobar
  • Khinklis Gemo +
  • O Toro Bravo

 

 

Gürcistan’da gece hayatı denildiğinde akla gelen ilk şehir tabikide Batum’dur. Batum kumarhaneleri ve gece hayatı hususunda ön plana çıkmaktadır.

 

Black Buddha: President Palace Hotel’in en alt katında bulunan bir bardır. 09:00 ile 04:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Quiet Woman Pub:  Piazza meydanında bulunur ve popüler bir Irısh Pub’tır.  11:00 ile 02:00 saaatleri arasında hizmet vermektedir.

Art Boulevard: Modern tasarımlı bir cafe görünümüne sahip bir gece klübüdür. Uluslararası bir menü çeşitliliğine sahiptir. Dünya mutfağı lezzetlerine tadabileceğiniz yegane mekanlardan birisi olma özelliğine sahiptir. 10:00 ile 03:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Espresso Bar Sinatra: Nostaljik bir atmosfere sahip olan bu bar pizza ve meksika yemekleri ile ünlüdür. 08:00 ile 01:00 saatleri arasında hizmete açıktır.

 

 

Gürcistan uçak bileti edinerek, Gürcistan’ın başkent noktasına ve büyük turistik şehirlerine, ülke içi araçlar ile ulaşım sağlamanız mümkündür. Farklı bir yol olarak, Gürcistan uçak bileti opsiyonunu, direkt başkent uçuşu olarak temin edebilmektesiniz. Seyahatiniz esnasında tercihen başkente ulaşım sağladıktan sonra, taksi, otobüs, minibüs gibi ulaşım araçlarından faydalanarak, şehrin turistlik meydanlarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Ülkemizdeki uçuş firmaları dahilinde, Gürcistan seferleri ve Gürcistan uçak bileti alımı, Türk Hava Yolları, Atlas Jet, Pegasus hava yolları seferleri ile sağlanmaktadır. Turistik gezilerde ülkemiz vatandaşları, Gürcistan sınırları dahilinde kimlik ve pasaportlarını temin ederek ve vize işlemlerinde sıkıntısız bir şekilde seyahat edebilmektedirler. Buna bağlı olarak, Gürcistan uçak bileti alımı ve güncel pasaport ve kimlik bilgileriniz ile ülkeye tatil amaçlı ya da konaklama açısından seyahat gerçekleştirebilmeniz oldukça kolay hale getirilmiştir. Ülkeye çalışma imkânlarından faydalanmak ya da oturma izni alabilmek amacıyla giriş yapıyorsanız, pasaport alımı ve daha sonrasında ülkeye giriş esnasında doldurulan giriş formunu mutlaka kaybetmemeli ve turistik geziniz boyunca yanınızda bulundurmalısınız.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X