Dünya Parmağının Ucunda!

 

Giresun Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

 

Doğu Karadeniz kıyısında yer alan Giresun, özellikle fındığı ve kirazıyla tüm dünyaya ün salmıştır. Geleneksel Karadeniz kültürüne tanık olabileceğiniz Giresun’da, Giresun Adası’nı, Bedrama, Tirebolu ve Giresun Kaleleri’ni ve yaylaları mutlaka görmelisiniz. Giresun uçuşları için büyük kolaylık sağlayacak Ordu-Giresun Havalimanı 22 Mayıs 2015’te hizmete açılmıştır. Giresun merkezine sadece 30 km mesafede bulunan Ordu-Giresun Havalimanı, deniz üzerine inşa edilmiş, Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk havalimanıdır. Ordu-Giresun Havalimanı’na ulaşımla ilgili detaylı bilgiyi en kısa zamanda sayfamızda bulabilirsiniz.

 

 

Giresun'a Ne Zaman Gitmeli?

Fındığın başkenti Giresun’da Ağustosta başlayan hasat eylül ortasında bitiyor. Şehir, mayıs eylül arası da pek çok festivale evsahipliği yapıyor. En uygun fiyatlı uçak biletini bulmak için yapılan araştırmalara göre yurtiçi uçuşlarda son 21 gün kala fiyatlar yükselmeye başlayıp, son 15 gün kala ise iki katına kadar çıkabiliyor. Son üç yılın ortalamasına göre uçmak için en ucuz ay ise mayıs.

 

Giresun'un Yöresel Lezzetleri

  • Giresun’un gelenekselleşen alışkanlıklarından birisi pazar günü pidesidir.

  • Aileler, pazar günleri çoluk çocuk toplanıp pide yerler. Pazar günü pide yenmezse bir eksiklik hissedilir. Görele'nin yumurtalı-yağlı pidesi, Espiye'nin uzun pidesini tavsiye ederiz.

  • Fasulye diblesi, acı mantar yahnisi, fındık unu çorbası, hamsi böreği, gelecoş, pekmezli hoşmak, siron, samaksa gibi yöresel yemeklerin de mutlaka tadına bakmalı.

 

Giresun'da Görülmesi Gereken Yerler

Giresun Adası: 40 bin metrekarelik bir alan sahip olan Giresun Adası, karabatak ve martıların doğal olarak ürediği, aynı zamanda göçmen kuşların dinleme yeri ikinci derece SİT alanı. Adada rastlayacağınız sur kalıntılarının İkinci Alexios zamanında yapıldığı sanılıyor. Adaya gelenler Hamza Taşı’nı görmeden dönmüyor. Sac ayağı şeklinde üç taş üzerine oturtulmuş devasa kayanın o zamanlar bereketin sembolü olduğuna inanılan ana tanrıça Kibele’yi temsil ettiği düşünülüyor.

Kaleler: Giresun Kalesi, Şebinkarahisar Kalesi, Tirebolu Kalesi, Espiye Andoz Kalesi, Sen-Jan Kalesi, Bedrama Kalesi.

İnanç Turizmi: Meryemana Manastırı, Asarcık Kilise, Kaya Kilise, Behramşah Camii, Seyyid Vakkas Türbesi.

Yayla Turizmi: Kümbet, Bektaş, Sis Dağı, Karagöl, Tamzara, Tamdere, Kazıkbeli, Anastos.

 

Giresun'da Alışveriş Önerileri

  • Fındık, fındık yağı, fındık ezmesi

  • Kiraz, kiraz tuzlusu

  • El yapımı Giresun bıçağı, bakır semaver

Giresun Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Giresun Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Ordu-Giresun Havalimanı

 

Ordu-Giresun Havalimanı, Ordu’nun Gülyalı ilçesinde bulunan ve 22 Mayıs 2015 tarihinde hizmete açılan bölgedeki ilk sivil havalimanıdır. Türkiye’nin ve hatta Avrupa’nın deniz üzerine kurulmuş ilk havalimanı olma özelliğini taşır. 3 km pist uzunluğuna sahip Ordu-Giresun Havalimanı’nın başta Ordu ve Giresun olmak çevre illere hizmet vermektedir. Ordu merkezine yaklaşık 90 km, Giresun merkezine ise yaklaşık 30 km mesafede bulunmaktadır.

 

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X