Eskişehir Anadolu Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Eskişehir Anadolu Havalimanı

ESKİŞEHİR ANADOLU HAVALİMANI UÇAK BİLETİ

İç Anadolu bölgesinde bulunan ve Türkiye’nin en kalabalık 25. şehri olan Eskişehir, yıllardır süren çabalarla tarihi eserleri koruyarak  modern bir şehir yaratılabileceğini kanıtlamış örnek bir Anadolu şehridir. Başkent Ankara’ya sadece 245 km. uzaklıkta olan şehrin içinden geçen Porsuk Çayı etrafına kanallarla adeta küçük bir Venedik yaratılmış ve park, bahçe, kafe ve restoranlar inşa edilmiş, Eskişehir halkının kullanımına açılmıştır. Eskişehir’de tipik İç Anadolu karasal iklim hüküm sürer. Kışları çok soğuk ve karlı, yazları ise çok sıcak ve kuraktır. Soğuk sevenler için karlı kış ayları, soğuk sevmeyenler için ise fazla sıcaklar bastırmadan bahar ayları, Eskişehir’i görmek için ideal aylardır. İlki 1995 yılında düzenlenen ve bu tarihten beri büyüyen bir destekle her sene tekrarlanan Uluslararası Eskişehir Festivali ise tiyatro, sinema ve sanatın diğer dallarında çeşitli etkinliklerin yer aldığı, şehrin önemli kültür etkinliklerinden biridir. Dolayısıyla Festival zamanı Eskişehir’e uçak bileti alarak gitmeniz için ideal bir zamanlama olacaktır.

 

01

 

Eskişehir’den başka bir ile ya da başka bir ilden Eskişehir’e havayolu ulaşımı ile seyahat edecekler için hizmet veren Eskişehir Anadolu Havalimanı, Anadolu Üniversitesi İki Eylül Kampüsü sınırları içerisinde yer almaktadır. Eskişehir Anadolu Havalimanı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne ait bir havalimanıdır ve adını da bağlı olduğu Anadolu Üniversitesi’nden almıştır. Eskişehir Anadolu Havalimanı’na, özel sektörde hava taşımacılığı ve havaalanı işletmeciliği 1983 yılında yayınlanan Türk Sivil Havacılık Kanunu ile verilmiştir. İşleticisi Eskişehir Anadolu Üniversitesi olan Eskişehir Anadolu Havalimanı, Eskişehir ilinin ikinci havaalanıdır. Eskişehir Hava Üssü’nden sonra ikinci sırada yer alan Eskişehir Anadolu Havalimanına, 25.Temmuz.2005 tarihinde Türk Hava Yolları tarafından ilk Brüksel seferi yapılmıştır. Bu şekilde ilk uluslararası uçuşun gerçekleştirildiği havalimanı 2007 yılından itibaren sivil hizmet vermekte ve iç hatlar ile dış hatlarda açık konumdadır. Eskişehir Anadolu Havalimanı’nın Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı anlamına gelen icao kodu, dünya tarafından kabul edilmiş ltby; Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği anlamına gelen Iata kodu ise aoe’dir. 9843 feet ve 3000 metreden meydana gelen pistlerin yapı malzemesi betondur. Meydan irtifası 2588 feet, meydan turu irtifası 3500 feettir.

02

 

 

Kullanılan pistler 27/09’dur ve pistlerin ebatları 8366 feet uzunluğunda, 98 feet genişliğindedir. Eskişehir Anadolu Havalimanının meydan turu Kuzey yönündedir çünkü Güney sektöre askeri trafik nedeniyle geçilmesi ve kullanılması yasak ve tehlikelidir. En uygun havayolu uçak bileti bulunabilen Eskişehir Anadolu Havalimanı, havayolu ulaşım hizmetleri dışında Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu tarafından pilotaj eğitim uçuşları yapmak için de kullanılmaktadır. Eskişehir Anadolu Havalimanı’ndan Brüksel’e Brussels Airlines, Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları şirketleriyle; Lyon’a Corendon Airlines ve Türk Hava Yolları şirketleriyle; Nürnberg’e Türk Hava Yolları şirketleriyle seferler bulunmaktadır. 21 Haziran 2007 tarihinde Türk Hava Yolları, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Eskişehir Anadolu Havalimanı’na karşılıklı seferler başlatmıştır . Ancak özellikle hava yolu ile yapılan seyahatlerde en az 2 saat önce ilgili havalimanına gidilmesi gerektiği,  İstanbul ve Eskişehir illerinin birbirlerine yakın oluşu, demiryolu ile karayolu ulaşımlarının daha elverişli olması ve 14.Mart.2009 tarihinde başlayan Yüksek Hızlı Tren seferleri nedeniyle ne yazık ki İstanbul-Eskişehir uçak biletlerine beklenen rağbet görülmemiş ve seferler kaldırılmıştır. Genellikle dış hatlarda aktif olan Eskişehir Anadolu Havalimanı’nın iç hatlar sefer sayıları ve çeşitleri de zamanla iyileştirilmiş ve sefer sayıları ile çeşitleri artırılarak Trabzon, Dalaman, Gaziantep, Diyarbakır, Adana, İstanbul gibi illerde de havayolu uçak bileti satışı yapılarak seferler başlatılmıştır.

Eskişehir Anadolu Havalimanı’nda; şehirlerarası uçuşların gerçekleştirildiği iç hatlar bölümü, uluslararası uçuşların gerçekleştirildiği dış hatlar bölümü, gelen ve giden yolcuların kullanabileceği otopark, uçuş saatlerinin beklenmesi süresince gezilebilecek satılık eşya bölümleri ve kantin, havayolu uçak bileti ve uçuş bilgilerinin kontrolü ve onaylanması için check-in bölümü, idari bölüm, bagaj alım işlemleri için bagaj bölümü bulunmaktadır. Eskişehir Anadolu Havalimanı’nın uluslararası uçuşlara açılması ile birlikte gümrük polisi de havalimanında hizmet vermekte ayrıca gümrüksüz satış mağazaları yani duty free ‘ler açılmıştır.

Eskişehir Anadolu Havalimanı’nın adı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yazısı üzerine Bakanlar Kurulu tarafıyla, 15 Haziran 2015 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak ve Demokrat Parti döneminde maliye ve çalışma bakanlıkları yapan, 27 Mayıs 1960 darbesinde de tutuklanarak idam edilen Hasan Polatkan’ın ismi verilerek, Hasan Polatkan Havalimanı adıyla değiştirilmiştir.

 

03

Eskişehir Anadolu Havalimanı’nın tren garına uzaklığı 6,4 kilometre, otogara uzaklığı ise 5,8 kilometredir. Tepebaşı’nda bulunan Eskişehir Anadolu Havalimanı’nın şehre uzaklığı ise 5 kilometredir. Havaş firmasının Eskişehir Anadolu Havalimanı’na ulaşım konusunda herhangi bir hizmeti bulunmamaktadır. Ancak  çok modern bir kent olan Eskişehir, toplu taşımacılık konusunda da pek çok Anadolu şehrinden çok ileride bir şehirdir. Eskişehir Anadolu Havalimanına şehir merkezinden ve diğer bölgelerden hareket ederek hizmet veren belediye otobüsleriyle veya taksi ile çok kolay ulaşılabilmektedir.

Eskişehir’in, Ankara’daki ve İstanbul’daki havalimanlarının ortasında bulunması ve şehrin demiryolları ile karayolları imkanlarının gelişmiş seviyede olması, havalimanının beklenen katılımı görmemesine neden olmuştur ve bu nedenle de Eskişehir Anadolu Havalimanı, yeni adıyla Hasan Polatkan Havalimanı içerisindeki iç hatlarda seferler düzenlenmemektedir. Sadece Brüksel ile karşılıklı uçuşların yapıldığı Eskişehir Anadolu Havalimanı’ndan Brüksel’e giden en uygun havayolu uçak bileti ni bulabilmeniz ve Brüksel’e seyahat etmeniz mümkündür. Ancak biletinizi erken almanız tavsiye edilir, çünkü Brüksel-Eskişehir uçak seferleri tam doluluk ile çalışmaktadır.

Eskişehir Anadolu Havalimanı Konumu

Adres: Gazi Paşa Mah. Muttalip Yolu İki Eylül Kampüsü, 26555 Tepebaşı/Eskişehir
Kodu:
Telefon: (0222) 322 2059

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X