Elazığ Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Elazığ Havalimanı

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde yukarı Fırat nehri kısmında kalan Elazığ tarihsel gelişimi boyunca önemini koruyan yerleşim yerlerinden biri olmaktadır. Tarihsel veriler Elazığın yerleşimi on dokuzuncu yüzyılda açıldığını söylese de şehirde milattan önce 2000’li yıllarda yaşamın ve yerleşimin başladığını gösteren kalıntılara rastlanmıştır. Şehir sadece medeniyet anlamında değil değerli madenlerin sıklığı bakımından içinde oldukça zenginlik saklayan bir arazi üzerine kurulmuştur. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük elektrik üretim noktası da Elazığ şehri sınırları içerisinde yer almaktadır. Elazığa gitmek için Türk Hava Yolları uçak bileti, Pegasus, Airlines uçak bileti, AnadoluJet uçak bileti, Onur Air uçak bileti Satın alarak gün içerisinde 20.yy bulan seferler ile ulaşmanız mümkündür. Elazığ havaalanına yakından baktığımızda hava alanının 1938 yılında yapımına başlandığını fakat hizmete açılmasının 1940 yılını bulduğu görülmektedir. Hava alanının 1720 metreye 30 metre ölçülere sahip olduğunu bir adet pisti içinde barındırdığını ve 120 metre 20 metre genişliğinde bu pis ile Havaalanı trafiğini yönlendirmeyi başardığını görmekteyiz. Ayrıca Havaalanı pisti asfaltla kaplanmış aydınlatma sistemi ise 1996 yılı içerisinde devreye alınmıştır. Bu sayede Elazığ hava alanında gece uçuşları da söz konusu olmuştur. Havaalanı Yurtiçi ve yurtdışı taşımacılığı açık bir noktadır. Elazığ hava alanında İstanbul-Ankara İstanbul Sabiha Gökçen İzmir ve Düsseldorf Frankfurt istikametine uçuşlar gerçekleştirilebilmektedir. Geçtiğimiz yıl içerisinde  927 bin 760 iç hat 28 1228 dış hat toplam 955 1988 sefer ile Elazığ Havaalanı bir rekora imza atmıştır.

Elazığ Turizm içinde Oldukça zengin kaynaklara sahip şehirlerin başında gelmektedir. Türk Hava Yolları uçak bileti, Pegasus Airlines uçak bileti, AnadoluJet uçak bileti, Onur Air uçak bileti sayesinde Türkiye'nin birçok noktasından şehre ulaşım şehri ve şehrin görülmeye değer birçok noktasını gezmeye başlayabilirsiniz. Elazığ'ın tarihsel noktalarına göz attığımızda Harput Kalesi ilk karşımıza çıkan noktadır. Urartular tarafından yapıldığı düşünülen tarihsel kanıtlara bakıldığında da Urartu medeniyetinin insanlığa bıraktığı iz olarak görülen Harput Kalesi Elazığ sınırları içerisindedir. Eğer şehre giderseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktaların başında gelmektedir. Ayrıca Elazığ Hristiyan  Süryani vatandaşların da dini vecibelerini yerine  getirebileceği Meryem Ana kilisesinde de içinde barındırmaktadır. Süryani Kilisesi ya da Kızıl kilise olarak da adlandırılan bu önemli nokta tarihsel kalıntılar ışığında altıncı yüzyılda yapıldığı tespit edilmiştir. İçinde birçok duvar mozaiği ve motifi bulunduran Meryem Ana Kilisesi mutlaka görülmesi gerekenler listenizde olmalıdır. Elazığ yolculuğunuz Kısa bir süre için değilse ve turistik bir maksatla gelmişsiniz mutlaka Elazığ sınırları içerisinde bulunan Hazar Gölü plajını ziyaret etmelisiniz. Yaz aylarında suya girilebilen ve oldukça temiz bir zemine sahip olan Hazar Gölü plajı hem Elazığlıların hem de çevre ilçelerden ve şehirlerden gelen insanların akınına uğramaktadır. Elazığ'ın yöresel hediyelik eşyalarını sevdiklerinize Armağan etmek isterseniz Elazığ kapalı çarşısı içinde çok geniş bir seçme olanağı ile sizleri beklemekte. Zira Elazığ kapalı çarşısı içinde leblebiden baharat çeşitleri ne bademden pekmez çeşitlerini Ve en önemlisi Elazığ tulum peynirine ulaşabileceğiniz en doğru nokta olarak karşımıza çıkmakta Çarşı esnafı insanlara karşı son derece nazik ve pazarlığı da oldukça seven bir yapıda. Sadece bu nazik insanlarla sohbet etmek ve onlarla pazarlık etmek için dahi olsa uğramanız gereken bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Elazığ coğrafyası içerisinde oldukça çok su alanına ev sahipliği yapmakta Fırat Nehri  üzerinde kurulmuş Kömürhan Köprüsü Elazığ'ın görülmesi gereken önemli noktalarından. Elazığ Malatya yolu üzerinde bulunan bu köprü ayrıca İsmet Paşa köprüsü olarak da bilinmekte. Fırat türküsü söz edilen  köprünün Kömürhan Köprüsü olduğunu bilmeniz şarkılara dahi konu olabilen Bu köprünün ne kadar güzel olduğunu anlatmak için yeterli olacaktır.

Türk Hava Yolları uçak bileti, Pegasus Airlines uçak bileti, AnadoluJet uçak bileti, Onur Air uçak bileti sizi Elazığ havaalanına taşırken eşsiz tatlar denemenize de aracılık eder. Hava alanı içerisinde yöresel yemekleri tadabileceğiniz önemli noktalar bulunmaktadır Elazığ yöresel tatlarını takmak isterseniz tavuk iş gene lobik çorbası lobik salata yoğurtlu köfte ayranlı Elazığ çorbası saç kavurma gibi Benzersiz tatları Elazığ hava alanında deneye bilmeniz mümkün.

Elazığ havalimanı ulaşım olanaklarına baktığımızda  birçok hizmet göze çarpmakta iç ve dış hatlar için uçuş olanağı tanıyan Elazığ havalimanı şehir merkezine tam olarak 12 kilometre mesafede konumlanmış. Elazığ havalimanına ulaşmak için toplu taşıma yani otobüs Havaalanı servisi taksiler gibi alternatifler bulunmakta ayrıca Havalimanının sadece Elazığ halkına değil Havalimanı olmayan Tunceli'ye de hizmet verdiği bilinmektedir. Elazığ havalimanından 160 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen Tunceli halkı havaalanına konforlu bir kara yolu yolculuğunun sonunda ulaşabilmektedir. Türk Hava Yolları uçak bileti, Pegasus Airlines uçak bileti, AnadoluJet uçak bileti, Onur Air uçak bileti Ucuzluk konusunda adeta birbirleri ile yarışmaktadır. Erken rezervasyon ve  dönem dönem ortaya çıkan fırsatlı Seyahat olanaklarıyla Elazığ hava alanı  son derece kaliteli bir bina içerisinde ve yenileme çalışmaları 2012 yılında tamamlanmış olağanüstü bir pist ile hizmet vermektedir. Yeni yapılan pis ve devreye alınan ışıklandırma sayesinde rötarlar ve tehlike minimuma indirilmiş durumda. Havaalanı içi bilgi sistemi de oldukça aktif olarak çalışmakta hem sesli anonsların duyulabilen ve anlaşılabilen düzeyde olması Hem de hemen hemen her köşe de karşınıza çıkan görsel  bilgilendirme ekranları havaalanında zamanı gözden kaçırıp geç kalmanızın engellenmesi için oldukça Sık ve neredeyse her köşe başında kullanılmaktan kaçınılmamış. Eğer Elazığ’a gitmek istiyorsanız hem turistlik mekanları hem yöresel tatları ayrıca havalimanının kolay erişilebilir ve kullanışlı olması sizin için oldukça önemli bir artı olacak. Yaz ve kış aylarında farklı güzellikleri içinde barındıran şehir herkesin görmesi gereken tarihi eserlerle ve doğal güzelliklerle donatılmış gibi görünmekte.

Elazığ Havalimanı Konumu

Adres: 23000 Yazıkonak/Elâzığ Merkez/Elâzığ
Kodu:
Telefon: (0424) 255 1410

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X