Denizli Çardak Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Denizli Çardak Havalimanı

Denizli Çardak Havalimanı, Askeri Meydanların Sivil Havacılık Hizmetleri İçin Kullanılması İle İlgili Protokol sayesinde 1991 yılında açılmıştır. Açıldığı yıllarda ise havaalanı 16.890 metrekarelik bir alanda kurulmuştur ve yıllık olarak iki milyon iki yüz bin yolcu kapasiteli terminali ile açılmıştır. Havaalanının statüsü ise Askeri – Sivil şeklindedir. İsminin Çardak olmasının nedeni ise havalimanının Çardak ilçesinde olmasından dolayıdır. Öyle ki Denizli Çardak Havalimanı, Denizli merkeze 63 kilometre uzaklıkta iken Çardak ilçesine 5 kilometre uzaklıktadır.

 

Havalimanı ilk yapıldığı yıllarda hem askeri için hem de sivil için yeterli görülmüşken ilerleyen yıllarda talebin artmasından dolayı havaalanı istenileni karşılayamamıştır. Bu nedenle revize edilerek daha da büyültülmüş ve kapasitesi artırılarak istenilen düzeye getirilmiştir. Bu revize işlemi için çalışmalar 1998 yılında başlamıştır. Ön hazırlıkların bitmesiyle beraber genişletme çalışmaları 2001 yılında başlamıştır. Bu zamana kadar sadece iç hatlar terminali olan havalimanının daha sonra da dış hatlara açılması nedeniyle alan biraz daha genişletilmeye çalışılmıştır. Revize çalışması 2008 yılında bitmiş ve terminalin toplam kullanılan alanı 18.738 metrekareye çıkarılmıştır.

 

 

Denizli Çardak Havalimanı’ndan İstanbul’a direkt uçuş mevcuttur. Bu uçuşları en çok yapan firma ise Türk Hava Yolları’dır. Türk Hava Yolları bir günde 3 direkt sefer düzenlemektedir. Anadolu Jet ve Pegasus Hava Yolları ise günde bir kez İstanbul’a direkt seferler düzenlemektedir. Türk Hava Yolları seferlerini İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinden düzenlemektedir. Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Denizli’ye gitmek isteyen birisi İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan binişini gerçekleştirecektir. Ya da Denizli Çardak Havalimanından İstanbul’a Türk Hava Yolları ile gitmek isteyen biri İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yapacaktır. Anadolu Jet ile Pegasus Hava Yolları seferlerini İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden düzenlemektedir. Yani Denizli’den İstanbul Sabiha Gökçen’e inmek isteyen biri ya da İstanbul Sabiha Gökçen’den Denizli Çardak Havalimanı’na inmek isteyen biri ya Anadolu Jet firmasını ya da Pegasus Hava Yolları firmasını kullanmalıdır. İstanbul’dan Denizli Çardak Havalimanına farklı firmalardan havayolu uçak bileti bulmak mümkündür. Ayrıca Denizli Çardak Havalimanı’ndan Münih’e direkt havayolu uçak bileti de bulmak mümkündür. Her gün olmamakla beraber haftanın belli günlerinde havayolu uçak bileti bulmak mümkündür. Denizli’den İstanbul’a veya Münih’e düzenlenen seferler hava yolu firmaları tarafından karşılıklı olarak gerçekleştirilmektedir. Denizli Çardak Havalimanı’ndan günlük olarak ortalama 6 sefer düzenlenmektedir. Bu seferler ise çoğunlukla İstanbul’a gerçekleşmektedir. İstanbul ve Münih dışında herhangi bir şehre direkt uçuş bulunmamaktadır. Yani Denizli’den Ankara’ya, Adana’ya veya Erzurum’a gitmek isteyen bir kişi muhakkak aktarma yapmalıdır. Denizli’deb uçak ile seyahat etmek bir kişi Türkiye’den İstanbul dışında başka bir ile gideceği zaman havayolu uçak bileti aktarmalı bilet olacaktır.

 

 

Denizli Çardak Havalimanı’ndan uçuşunuzu gerçekleştireceksiniz havalimanına gitmenin şahsi araç dışında iki yolu vardır. Eğer şahsi aracınız yoksa ve havalimanına gitmek istiyorsanız ya taksi ile havalimanına ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz ya da hava yolu firmalarının kendi servisleri ile havalimanına ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer başka bir şehirden Denizli Çardak Havalimanı’na iniş gerçekleştirdiyseniz durum yine aynı şekilde olacaktır. Denizli şehir merkezine ya taksiyle gidebilirsiniz ya da geldiğiniz hava yolu firmasının servisini kullanabilirsiniz. Denizli Çardak Havalimanı’na inişinizi gerçekleştirdiğiniz durumunda şehir merkezine ulaşmak için bir faktör daha söz konusudur. Eğer gezi, ziyaret veya iş için gelmişseniz yani geçişi olarak şehirde olacaksanız havalimanında araç kiralama (rent a car) yerleri mevcuttur. Araç kiralamak istiyorsanız 5 adet araç kiralama şirketi bulabilirsiniz. Bu çeşitlilik Denizli’ye gelen bir yolcu için gayet güzel bir durum olarak görülmektedir. Bu şirketlerin herhangi birinden gayet rahat bir şekilde aracınızı kiralayabilirsiniz böylece şehir içinde de araç sıkıntısı çekmemiş olursunuz. Hem iç hatlar terminalinde hem de dış hatlar terminalinde bulunan bu araç kiralama yerleri müşterilerine sorunsuz bir şekilde işlerinin görülmesini sağlamaktadır. Üstelik bazı hava yolu firmalarından alacağınız havayolu uçak bileti ile anlaşmalı araç kiralama şirketinden ucuza araç kiralayabilirsiniz. Havalimanının iç hatlar ve dış hatlar terminallerinde ikişer adet kafe – bar mevcuttur. Uçağınızın saatini beklerken buralarda rahatlıkla oturabilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz. Tabii bu kafelerden herhangi birine oturmadan önce iç hatlar veya dış hatlarda birer tane bulunan büfeden gazetenizi alarak kahve eşliğinde güncel olayları da takip edebilirsiniz. Eğer sevdiklerinize Denizli’den bir armağan götürmek isterseniz de yine hem iç hatlar hem de dış hatlar olmak üzere birer tane hediyelik eşyalar satan dükkânlar mevcuttur. Ya da Denizli hatırası olarak eviniz için kendinize bir hediyelik eşya alabilirsiniz.

 

 

İç hatlar terminalinde gelen yolcu ve giden yolcu için bulunan bagaj taşıyıcısı (konveyör) ikişer tanedir. Bu durum dış hatlar terminalinde de hem gelen yolcu için hem de giden yolcu bagaj taşıyıcısı (konveyör) ikişer tanedir. Ayrıca VIP salonları da bulunan Denizli Çardak Havalimanı’nda ayrıca VIP müşteriler için de araç filosu oluşturulmuştur. VIP müşteri istediği takdirde havaalanına ulaşmak için bu araçlardan şoförüyle beraber bulunduğu yere isteyebilir. Bazı büyük şehirlerdeki gibi çok büyük olmayan bir havaalanında işler de çok hızlı yürümektedir. İstanbul Atatürk Havalimanı gibi çok büyük ve karışık bir ortam kesinlikle yoktur. Denizli Çardak Havalimanı’na sefer düzenleyen hava yolu firmalarının iniş sayış bir elin parmağını geçmeyecek sayıda olduğu için haliyle havalimanında karışıklık da olmamaktadır. Havalimanının tek sıkıntılı yanı, kullanan kişilerinde yorumu göz önünde bulundurulduğu zaman şehir merkezine aşırı derece de uzaklığıdır. İstanbul - Denizli arasını yaklaşık 50 dakikada gelen yolcular Çardak Havalimanı’ndan Denizli şehir merkezine ulaşmak için de yaklaşık 50 dakika harcamaktadırlar. Bunun dışında havalimanı sakinliği, temizliği ve hizmetiyle büyük bir başarı elde etmektedir.

Denizli Çardak Havalimanı Konumu

Adres: 20350 Çaltı/Çardak/Denizli
Kodu:
Telefon: 0258 846 1139

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X