Bodrum Milas Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Bodrum Milas Havalimanı

Bodrum-Milas Havalimanı
Kendini sadece MFÖ veya Demet Akalın şarkılarına değil Homeros ve Heredot'un bile diline pelesenk etmiş iki ilçe; Bordum ve Milas. Kültürel, arkeolojik ve coğrafi miraslarını binlerce yıldır kuşaktan kuşağa aktaran, bu mirasları bizim de çocuklarımıza teslim etmemiz gereken, her köşesinden tarih fışkıran Karya yerleşiminin iki önemli şehri. Bu bölge  masmavi koyları, renkli eğlence mekanları, koyu yeşil yamaçları ve oksijen yüklü havası ile bir çok kişi için de özel bir buluşma noktası. Bölgeye çabuk ulaşabilmenin yegane yolu Bodrum-Milas Havalimanı. Bu özellikleriyle Bodrum-Milas Havalimanı, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin evleri ile düşleri arasında köprü oluyor. Muğla'nın kuzey tarafında bulunan havaalanı, aynı zamanda Aydın'a olan yakınlığı ile Türkiye ve Ege Bölgesinin en işlek havalimanlarından birisi konumunda. Yorucu bir yılın ardından doğa ile iç içe bir deniz tatili yapmak isteyen bir çok kişi bu işlekliğin başlıca nedenlerinden. Bodrum-Milas Havalimanı'na yıl boyu düzenli olarak İstanbul Ankara, Amsterdam ve Düsseldorf'dan uçuşlar yapılıyor. Yaz turizminin başlaması ile sezonluk ve charter uçuşları sayesinde tüm Türkiye ve Avrupa'nın önemli şehirlerinden direk uçuşlar ile Dalaman Havaalanı'na seyahat etmek mümkün.

 

Bodrum-Milas Havalimanı Tarihçesi
80'li yılların sonlarında Bodrum ve çevre beldelerine havayolu ile gitmek için Bodrum-Imsık Havaalanı kullanılırdı. Imsık Havalimanı ''o dönem için hem havayolu ulaşımı hem de turizm sektörünün oldukça az gelişmiş olduğunu düşündüğümüzde'' standart bir havalimanından küçük, özel uçakların iniş kalkış yaptığı niteliklere sahip bir meydandı. Ancak 90'lı yıllarda sektörlerin hızla gelişmesiyle Bodrum ve çevresi Türkiye'nin en çok tercih edilen tatil bölgesi konumuna geldi. Böylece yeni ve büyük bir uluslararası havaalanı yapılması kaçınılmaz oldu. 1994 yılında yeni havalimanının temelleri atıldı. Ancak o dönemde özellikle çevre konusu ile ilgili sivil toplum kuruluşları tarafından yapımına şiddetle karşı çıkıldı. İlk plana göre havalimanı denize çok yakın bir yere yapılacaktı. Uzun çalışmalar ve tartışmalardan sonra inşaatın biraz daha iç kesime yapılması konusunda mutabık kalındı. Böylece ilk projede yok edilme riskiyle karşılaşan lagünler (Dalgaların milyonlarca yıl boyunca kıyıyı aşındırarak oluşturduğu birikim şekli) kurtarılmış oldu. 1997 yılında havalimanının açılışı yapıldı ve seferlere başladı. Bundan bir yıl sonra cumhuriyetin 75. yılı için Dış Hatlar terminali yapıldı. Böylece uluslararası havalimanı unvanına sahip oldu. Havaalanına isim verilirken de çeşitli fikirler ortaya atıldı. En son hem Bodrum hem Milas isminin verilmesiyle şu anki halini almış oldu. Bodrum-Milas Havalimanı'nın çevre ilçelere olan uzaklığı şöyle; Bodrum'a 32 km, Milas'a 12 km, Muğla'ya 76 km ve Didim'e 82 km.

 


Bodrum-Milas Havaalanı'nın İşletmesi
Bodrum-Milas Havalimanı işletmesi için 2014 yılında yapılan ihale, Atatürk Havalimanı'nın da işletme hakkına sahip şirket olan TAV Holding tarafından 2035 yılına kadar alınmıştır. Toplamda 717 milyon euro teklif verilmiştir. 2015 yılında 1,54 milyonu uluslararası olmak üzere toplamda 3,87 milyon yolcu trafiği gerçekleşmiştir.

Bodrum-Milas Havaalanı terminal binaları ve eklerinde;
7 milyon yolcu/yıl kapasiteli 2 terminal binası,
8 yolcu köprüsü,
92 check-in kontuarı,
CIP ve VIP binaları,
1200 araç kapasiteli otopark donanımları ile hizmet verilmektedir. Yeni dış hatlar terminalinin devreye girmesiyle daha önce hem iç hem dış hatlar terminali olarak hizmet vermekte olan terminal, yenilenerek iç hat terminali olarak hizmet vermeye başlamıştır.


Atlas Global, Pegasus Airlines, Sun Express ve THY vasıtası ile yıl boyu her gün İstanbul'dan Bodrum Milas uçak bileti rezervasyonu yapılabilir. Corendon Airlines ile gene yıl boyu düzenli olarak Amsterdam'dan Bodrum'a direk uçuş bulunabilir. Ankara için de Pegasus ve Anadolujet firmalarının uçuşlarından bilet alabilirsiniz. Yaz sezonunda 7'si yerli olmak üzere toplam 30 havayolu şirketi Bodrum-Milas Havaalanı için rezervasyon kabul etmektedir. Dalaman Havalimanı'nda bir çok markanın ürünlerini bir arada bulabileceğiniz mağazalar, dükkanlar ve her damağa hitap edecek restoran ve cafeler bulabilirsiniz.
Dış Hatlar terminalinde dünyaca ünlü markaların ürünlerini satın alabileceğiniz Duty Free mağazaları da bulunmaktadır.
 

Bodrum Milas Havalimanı Ulaşım
Bodrum-Milas Havalimanı'ndan çıktıktan sonra dilediğiniz yere gitmek için birden fazla ulaşım seçeneğine sahipsiniz. Havalimanı içinde bulunan birden fazla araç kiralama acentesinden birini seçerek dilediğiniz model ve özellikte araç kiralayabilirsiniz. Aracınızın olması dolaşım özgürlüğünüzü en üst seviyeye çıkaracaktır. Bu nedenle en mobil yol bu. Havaalanının içinde hem İç Hatlar hem Dış Hatlarda bulunan taksi durakları mevcut ve 7 gün 24 saat hizmet vermektedirler. Gideceğiniz mesafe ücreti için durak yetkilileri ile görüşebilirsiniz. Havaş ve Muttaş firmaları da havalimanından Bodrum merkeze düzenli servisler düzenlemektedirler. 10 TL karşılığında Bodrum merkez otogara ulaşabilirsiniz. Birbirinden farklı acenteler de havaalanına özel araç ve şoför ile transfer hizmeti sunuyor. Biraz pahalı ama oldukça konforlu bir seçenek. Kapınızın önünden alınıp hızlı bir şekilde araba sürme stresine de girmeden havaalanına veya havaalanından otelinize varabiliyorsunuz.

Bodrum Milas Havalimanı Konumu

Adres: Milas Bodrum Havaalanı Girişi, 48670 Ekinanbarı Ky./Milas/Muğla
Kodu:
Telefon: (0252) 523 0101

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X