Görülesi Yerler

Shakespeare Dünyası

Shakespeare Globe Tiyatrosu

Shakespeare Dünyası – Zamanı Unutturacak Bir Yer

Shakespeare Globe Tiyatrosu’nu ziyaret etmek sanat, tarih, gezmek ve eğlence kavramlarıyla gününüzün tamamını ele alacak. Gelin ve yakından bakın!

Seyahat etmenin bazen amacı sadece ülke veya şehir değiştirmek değil, yaşadığınız zamanı da değiştirmek! Çoğu şehir için bu mümkün olmayabiliyor ama Londra size bu hissi yaşatacak en muhteşem şehirlerden biri ve Londra’da bulunan Shakespeare Globe Tiyatrosu, size kim olduğunuzu ve hangi zamanda yaşadığınızı unutturacak çok özel bir yer.

Bazen tarihi bir mekanı gezerken yaşadığınız zamandan çıktığınızı hissedebilirsiniz. Ama köşeden hızla geçen bir spor araba veya hemen sokağın köşesinde bulunan kahveci zinciri yüzünden açılan tünel kapanır ve günümüze sert bir düşüş yaşarsınız. Ama Shakespeare Globe Tiyatrosu, 20. yüzyılda yeniden inşa edilmesine rağmen, kendinizi tarihi bir akıntıya kaptırmanıza sebep oluyor. Shakespeare’in ve tiyatronun ruhunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Sizi gittiğiniz zamandan uzaklaştıracak tek detay, etraftaki insanların modern kıyafetleri. Hepsi o.

Şimdiki Shakespeare Globe Tiyatrosu, orijinal değil. İlk tiyatro 16. yüzyılda Shakespeare’in oyun şirketi Lord Chamberlain’s Men tarafından inşa edildi. Fakat VIII. Henry oyunu sırasında yaşanan kaza sonrasında, büyük hasara uğradı ve 1614 yılında yeniden yapılmak zorunda kaldı. 1600’lerin ortasında, Puritan düşüncenin yoğun baskısı sonucunda yıkıldığı için kurtarıldığı anlamına gelmiyor.

Asırlar sonra, 1970’de Shakespeare Globe Tiyatrosu için yeni bir umut doğdu. Amerikalı aktör Sam Wanamaker, Shakespeare Globe Tiyatrosu’nu orijinal yerinde inşa etmek için bir bağış kampanyası başlattı. Ama coğrafi konumlar bunun gerçekleşmesi için imkânsızdı. Çünkü Thames Nehri, şimdiki halinden çok daha genişti bu yüzden de tiyatronun eski yerinden 230 metre uzakta bir yere inşa edilmesi gerekiyordu. Sonunda, 1997 yılında tiyatro tekrar açıldı ve her yaz bir oyun sahnelenmeye başladı.

Shakespeare Globe Tiyatrosu’nun eski halindeki gibi sahne ve oturma yerleri hariç üzeri açık. Bunun anlamı eğer en önde bir oyun izliyorsanız, gökyüzüne bakabileceğiniz bir duraktasınız demektir. Ya da meşhur İngiliz yağmurlarının altında ıslanacağınız bir yerde.

İngiliz meşe ağacından, ahşap bir görünümle inşa edilen Shakespeare Globe Tiyatrosu 16. yüzyıl mimarisini yansıtıyor. Tiyatronun koltukları da ahşaptan ama eğer daha rahat oyun izlemek isterseniz minder satın alabiliyorsunuz. Tiyatronun kapasitesi 857 kişilik ve aynı zamanda 700 kişi sahnenin önündeki çukurda ayakta durabiliyor. Shakespeare Globe Tiyatrosu’nun dilediğiniz zaman ziyaret edebileceğiniz hediyelik eşya dükkânı, lobisi ve bir de restoranı bulunuyor. Ama tiyatrodan ayrıldığınız anda 16. yüzyıl havasından da ayrılacağınızı unutmayın!

Mayıs ve ekim arası tarihlerde Londra’da bulunuyorsanız, Shakespeare Globe Tiyatrosu’nda oyun izleme imkânınız bulunuyor. Eğer tarihleriniz başka zamandaysa üzülmenize gerek yok çünkü tiyatro tüm yıl ziyaretçilere açık. Shakespeare Globe Tiyatrosu’nda bir gün geçirmek sanat, tarih, eğlence ve kültürle ilgili size çok şey katacak!

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X