Dünya Parmağının Ucunda!

Beyrut Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

Doğu’nun Paris’i olarak da bilinen, Lübnan’ın başkenti Beyrut, geçirdiği iç savaşlardan çokça yara almış olsa da, kültürel canlılığından ve doğal güzelliklerinden hiçbir şey kaybetmemiş.Akdeniz ruhunu Ortadoğu’nun renkleriyle buluşturan zengin kültürel yapısıyla tanıdığımız Beyrut yazın kumsallarıyla, kışın kayak merkezleriyle turist çekiyor. Jeita Grotto Mağaraları, Baalbek ve teleferikle çıkılan Harissa Tepesi’ni ziyaret etmeden tatilinizi sonlandırmayın.Beyrut uçuşları İstanbul’dan direkt olarak Türk Hava Yolları, Pegasus ve Middle East Hava Yolları tarafından yapılıyor. Şehir merkezine yaklaşık 7 km mesafede bulunan Beyrut Refif Hariri Havalimanı’na yapılan Beyrut uçuşları yaklaşık 2 saat sürüyor.

 

Beyrut’a Ne Zaman Gitmeli

Beyrut’a uçak bileti almak için Ocak ayının son iki haftası ile Mart ayının ilk iki haftası en hesaplı zaman dilimidir. Cumartesi en pahalı uçuşların olduğu, Pazartesi ise en ucuz gündür. En uygun fiyata uçmak için biletinizi seyahat tarihinizden iki ay önce almalısınız.

 

Beyrut’un Yerel Tatları

 • Arap, Ermeni, Osmanlı, Fransız lezzetlerinin bileşiminden oluşan bir zenginliğin ürünü olan Beyrut mutfağında yok yok…
 • Semsek, humus, tabuli, zahter salatası, çiğ köfte, fattuş, kibbe, kibinai, mütebbel, babagannuş, falafel, maluf, kıbbeh, ashta bu lezzetlerden sadece birkaçı.
 • Lübnan yemekleri için Abdul Wahab, Karam Beirut, Tawlet, Enab, Barbar; Ermeni mutfağı için Onno, Mayrig ve Mayass, turistlerin en çok gittiği mekânlar.
 • Milli içkileri arak. Rakı gibi anasonlu. İçimi yumuşak, tadı şekerli, alkol oranı yüzde 55.

 

Beyrut’ta Görülmesi Gereken Yerler

 • Kentin kuzeyinde kalan Lübnan Dağı, Tanrı’nın Sedirleri denilen ormanlarla kaplı. Ülkenin en eski kayak merkezi Cedars da bu bölgede.
 • Asırlarca süren erozyonların ürünü Jeita Mağaraları’nın içinde sandallarla gezerken, gizemli koridorlardan süzülen hüzmeler sizi çok heyecanlandıracak.
 • Teleferikle çıkılan Harissa Tepesi’ndeki Meryem Ana Kilisesi’nin bahçesinden şehri kuşbakışı fotoğraflayabilirsiniz.
 • Yaz aylarında klasik müzik ve caz festivallerinin düzenlendiği Baalbek, dünyanın en geniş akropole sahip antik şehri. Ortadoğu’daki en önemli Roma kalıntısı olan bölge
 • Baal tanrısına tapanların da merkezi. Jüpiter tapınakları, Baküs, adalet sarayı, altıgen avlular görülecek yapılar arasında.
 • Gece hayatının kalbi Hamra ve Gemmayzeh’de atıyor. Abd El Wahab, White, Byblos, Musıchall, Buddha Bar, B O18, Sky Bar en çılgın eğlencelerin düzenlendiği popüler mekânlar arasında yer alıyor.
 • Osmanlı Saat Kulesi, Bedrettin Sarayı ve Notre Dame Kilisesi’ni de es geçmeyin.

 

Beyrut Seyahati İçin İpuçları

Sokağa çıktığınız andan itibaren nerede gölge bir yer varsa orada nargile içen biriyle karşılaşmanız mümkün. Taksiye binince mesafeye göre pazarlık ediliyor. Yakın mesafeler için 10 dolar talep ediyorlar ama yine de pazarlık yapın.

 

Beyrut’ta Alışveriş Önerileri

Alışveriş çılgınlığının yaşandığı Beyrut sokakları ABC Mall, Miss ABC, City Mall gibi AVM’lere evsahipliği yapıyor. Solidere bölgesinde ise butikler ön planda. Souk el Tayeb ise bir organik pazardır. Mücevher, süs eşyası ve antika için Sunday Souk’ta turlamanızı öneririz.Güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

Beyrut Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Beyrut Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Beyrut Refik Hariri Havalimanı

Beyrut Refik Hariri Havalimanı şehir merkezine 9 km uzaklıkta bulunur. Ülkedeki tek havalimanı olarak hizmet verir. 

 

Beyrut Refik Hariri Havalimanı'na Ulaşım

Beyrut Refik Hariri Havalimanı'ndan şehir merkezine toplu taşıma ile ulaşım imkanı bulunmamaktadır. Dilerseniz araba kiralayabilir veya taksileri tercih edebilirsiniz.

Beyrut Haritası

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X