Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

En Ucuz Beyaz Rusya Uçak Bileti

Beyaz Rusya, Belarus, resmi adıyla Belarus Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da yer alan ülkelerden biridir. Eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ülkesi olan Belarus Cumhuriyeti’nin başkenti Minsk’tir. Belarus Cumhuriyeti’nin komşu ülkeleri arasında Rusya Federasyonu, Ukrayna, Letonya, Polonya ve Litvanya yer almaktadır. Belarus Cumhuriyeti, başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Toplam yüzölçümü 207.595 km2 olan Belarus Cumhuriyeti’nin toplam nüfusu, 2016 yılı tahmini verilerine göre toplam 9 milyon 498 bin 700 kişidir. Belarus Cumhuriyeti’ndeki etnik guruplar %81,2’lik kısımla yerliler, %11,4’lük kısımla Ruslar, %2,4’lük kısımla Ukraynalılar ve %3,9’luk kısımla diğer etnik guruplardan meydana gelmektedir. Belarus Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Beyaz Rusya Rublesi ve resmi dili de Beyaz Rusçadır (Belarusça) fakat ülke genelinde Beyaz Rusça dışında Rusça da konuşulmaktadır.

 

İlk olarak Kiev Prensliği’ne bağlanan Belarus Cumhuriyeti, daha sonra Altınordu İmparatorluğu’nun vasalı olmuş ancak 1239 ve 1320 yılları arasında Litvanya Büyükdüklüğü tarafından fethedilerek Litvanyalılara bağlanmıştır. Daha sonra gelişen dini değişimler nedeniyle tepkili yaklaşan Belarus Cumhuriyeti, günümüzdeki Belarus Cumhuriyeti’ni oluşturan Brzesc Litewski (Brest), Vitebsk, Novogrudok, Minsk, Polock, Mscislaw ve Wilno illerinden meydana gelmiş ve günümüzdeki Belarus Cumhuriyeti oluşmuştur.

 

Denize kıyısı olmayan Belarus Cumhuriyeti, düz ve geniş bataklık arazilerinden oluşmaktadır. Tahmini olarak Belarus Cumhuriyeti’nin %40’lık kısmı ormandan oluşmaktadır. 11 bin adet gölü bulunan Belarus Cumhuriyeti’nden Neman, Dinyeper ve Pripyat olmak üzere 3 adet büyük nehir geçmektedir. Belarus Cumhuriyeti’nin kış mevsimi oldukça sert ve yağışlı; yaz mevsimi ise serin ve nemli geçmektedir.

 

 

Rusya’nın en yakın müttefiki olan Belarus Cumhuriyeti’nin önemli şehirleri arasında başkent Minsk, Brest, Gomel, Mogilev, Grodno ve Vitebsk yer almaktadır. Belarus Cumhuriyeti’nin ekonomisinde endüstri öne çıkmaktadır. Milli gelirin küçük bir kısmını oluşturan tarım, ülke içerisinde tüketilecek kadar ürün vermektedir. Başlıca ürünler arasında patates, şeker pancarı ve tahıllar yer almaktadır. Metal sanayi, tekstil ve kimya sanayisinde gelişen Belarus Cumhuriyeti’nin en büyük ihracat ortağı %40’lık pay ile Rusya Federasyonu’dur.

 

 

Soğuk iklimin etkisi altında olan Belarus Cumhuriyeti, birçok egemenliğin himayesine girip çıkan ve bu nedenle birçok tarihi yapı ve esere sahip olan ülkelerden biridir. Tarihi turizm ve gezi turizminin yanı sıra kış turizmi için de oldukça uygun bir ülke olan Belarus Cumhuriyeti, bu nedenlerden dolayı gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listesinde bir adım öne çıkmaktadır. Belarus Cumhuriyeti’nin tarihi turizmi bile Beyaz Rusya uçak bileti veya şehir uçak bileti rezervasyonu yaptırarak Belarus Cumhuriyeti’ne seyahat etmek için yeterli bir nedendir.

 

Belarus Cumhuriyeti’ne ulaşım, havayolu ulaşımı ve karayolu ulaşımı olarak 2 farklı seçenekle mümkündür. Belarus Cumhuriyeti’ne karayolu ulaşımı 3 farklı rotasyon ile gerçekleştirilebilmektedir. Belarus Cumhuriyeti’ne ilk karayolu ulaşım seçeneği Anadolu Otoyolu/O-4 karayolu üzerinden gerçekleşmektedir. Anadolu Otoyolu/O-4 karayolu üzerinden ulaşım toplam 2.341 kilometre ve 32 saattir. Anadolu Otoyolu/O-4 karayolunu tercih edenlerin izlemesi gereken rota sırasıyla Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Marmara Denizi, İstanbul, Karadeniz, Ukrayna ve Belarus Cumhuriyeti’dir. İkinci karayolu ulaşımı Anadolu Otoyolu/O-4 ve E30/M1 karayolu üzerinden gerçekleşmektedir. Anadolu Otoyolu/O-4 ve E30/M1 karayolu üzerinden ulaşım toplam 3.194 kilometre ve 34 saattir. Anadolu Otoyolu/O-4 ve E30/M1 karayolu ulaşımını tercih edenlerin izlemesi gereken rota sırasıyla Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Marmara Denizi, İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovakya, Polonya ve Belarus Cumhuriyeti’dir. Üçüncü karayolu ulaşımı ise Anadolu Otoyolu/O-4 ve E80 karayolu üzerinden gerçekleşmektedir. Anadolu Otoyolu/O-4 ve E80 karayolu üzerinden ulaşım toplam 2.641 kilometre ve 34 saattir. Anadolu Otoyolu/O-4 ve E80 karayolu ulaşımını tercih edenlerin izlemesi gereken rota sırasıyla Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Marmara Denizi, İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna ve Belarus Cumhuriyeti’dir.

 

 

Belarus Cumhuriyeti’ne karayolu ulaşımı oldukça sıkıcı ve konforsuz bir ulaşım seçeneğidir çünkü yolculuk süresi neredeyse 2 güne ulaşmaktadır. Bunun yanı sıra ülkeler arası giriş ve çıkış için uygulanan vize işlemleri gümrük işlemleri seyahatin daha da uzamasına ve tamamen konforsuz bir seyahate dönüşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle Belarus Cumhuriyeti’ne ulaşım için karayolu ulaşımı değil, havayolu ulaşımı tercih edilmelidir. Havayolu ulaşımında vize ve gümrük işlemleri, uzun yolculuk süresi gibi problemler olmamakta ve sadece Beyaz Rusya uçak bileti veya şehir uçak bileti alınarak, çok kısa sürelerde Belarus Cumhuriyeti’ne ulaşılmaktadır. Türkiye’den Beyaz Rusya uçak bileti temin edilere, Belarus Cumhuriyeti’ne havayolu ulaşımı toplam 1 saat 45 dakika sürmektedir.

 

 

Türkiye’den Belarus Cumhuriyeti’ne şehir uçak bileti veya Beyaz Rusya uçak bileti satışı yapan ve doğrudan uçuş seferleri düzenleyen havayolu firmaları arasında Türk Hava Yolları (THY) ve Belavia firması yer almaktadır. Bu firmalar Belarus Cumhuriyeti’nin başkentinde yer alan Minsk Uluslararası Havalimanı’na doğrudan uçuş seferleri düzenlemektedirler. Bu havayolu firmaları dışında Belarus Cumhuriyeti’ne şehir uçak bileti veya Beyaz Rusya uçak bileti satışı yapan havayolu firmaları arasında ise Ukraine International, UTair, Austrian Airlines, LOT, Aeroflot, Lufthansa, KLM ve Air France firmaları yer almaktadır. Bu firmalar, Türkiye’den Belarus Cumhuriyeti’ne şehir uçak bileti veya Beyaz Rusya uçak bileti satışı yapmamakte ve doğrudan uçuş seferleri gerçekleştirmemekte, aktarmalı şehir uçak bileti veya Beyaz Rusya uçak bileti satışı yaparak, Avrupa şehirleri aktarmalı uçuş seferleri düzenlemektedirler.

Belarus Cumhuriyeti, şehir içi ulaşım altyapısını oldukça geliştirmiştir. Şehir içerisinde birçok yere ulaşım kolayca sağlanmaktadır ve birden fazla ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Bu ulaşım seçeneklerini otobüs, troleybüs, metro, tramvay ve taksiler oluşturmaktadır fakat Belarus Cumhuriyeti halkının büyük bir bölümü ulaşımlarında metro ağını kullanmaktadırlar.

 

 

Havalimanından Minsk şehir merkezine ulaşmak için de bu ulaşım seçenekleri kullanılabilmektedir fakat en uygun ulaşım yine metro ağıdır. Metro ağında 2 hat bulunmaktadır ve bunlardan bir tanesi mavi hat olan Moskovskaya hattı, diğer hat ise kırmızı hat olan Avtozavodskaya hattıdır. Toplam 25 adet metro istasyonu bulunan metro hattının mavi hattı batı ve doğu kısmını birleştiren hat, kırmızı hattı ise kuzey ve güney kısmını birleştiren hattır. Toplam 3 bilet opsiyonu bulunan metro hattında tek kullanımlık, 10 gün kullanımlık ve 1 ay kullanımlık biletler bulunmaktadır. Diğer Avrupa ülkelerine göre ulaşım Belarus Cumhuriyeti’nde daha ucuzdur ve tek kullanımlık metro bileti fiyatı 1.700 Beyaz Rusya Rublesi’dir. Takvimi sabit olan metro hattında ilk hareket 05.35’te ve son hareket de 01.02’dedir. 4 ila 5 dakikada bir hareket eden metro hattı, yoğun saat ve günlerde 2 dakikada, gece saatlerinde ise 10 ila 12 dakikada hareket etmektedir.

Yaklaşık 1800 otobüs ile 167 yönde hareket eden otobüs toplu taşıma ulaşımının tek kullanımlık bilet fiyatı 1.700 Beyaz Rusya Rublesi’dir. Her otobüsün kalkış saati, duraklarında mevcuttur ve ülke genelinde metrodan sonra en çok kullanılan ulaşım ağlarından biridir.

 

 

Troleybüs ve tramvay da, Belarus Cumhuriyeti’nin ulaşım altyapısında yer almaktadır fakat otobüs ve metroya göre kullanımı oldukça azdır çünkü her iki seçenek de enerjiye bağlı çalışmakta ve elektrik kesintisinde hizmet kesintisine uğratmaktadırlar. Bunun yanı sıra ülkenin her bölgesine ulaşım imkanları da bulunmamaktadır. Her ikisinin de tek kullanımlık bilet fiyatı 1.700 Beyaz Rusya Rublesi’dir.

Bir diğer ulaşım seçeneği olan taksiler, her bölgeye ulaşım sağlayabilmektedirler. Giriş ücreti 1000 Beyaz Rusya Rublesi olan taksilerin kilometre başına ücretleri ise yine 1000 Beyaz Rusya Rublesi’dir.

Minsk Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için otobüs, metro ve taksi kullanılabilmektedir. Havaalanı ve şehir merkezi arasında her saat başı otobüs bulunmaktadır ve toplamda 1 saat süreyle ulaşım sağlanmaktadır. Taksiyle ulaşım, oldukça konforlu bir ulaşımdır fakat şehir merkezi ve havalimanı arasında taksi tutarı toplam 80000 Beyaz Rusya Rublesi tutmaktadır. Havalimanı ve şehir merkezi arasındaki en iyi ulaşım otobüsle sağlanmaktadır.

Belarus Cumhuriyeti’ne yapılan seyahatlerde; normal (bordo) pasaport), hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaport ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi kişiler, 30 gün süreyle vizeden muaftırlar.

 

 

Türkiye’den Belarus Cumhuriyeti’ne şehir uçak bileti veya Beyaz Rusya uçak bileti satışı yapılan ve doğrudan uçuş seferleri düzenlenen havaalanları sadece İstanbul Havaalanlarıdır. Belarus Cumhuriyeti’ne ayrıca, Türkiye’de havalimanı bulunan diğer illerden aktarmalı şehir uçak bileti veya Beyaz Rusya uçak bileti temin edilerek önce İstanbul, sonra Avrupa şehirleri aktarmalı olarak veya sadece İstanbul aktarmalı olarak da ulaşım sağlanabilmektedir.

 

Belarus Cumhuriyeti’nde Minsk International Airport başta olmak üzere Gomel Havalimanı, Grodna Havalimanı ve Brest Havalimanı olmak üzere toplam 4 adet havaalanı bulunmaktadır.

Minsk Uluslararası Havalimanı Adres: 220054 Minsk, Belarus Cumhuriyeti

Minsk Uluslar arası Havalimanı Telefon: +375-0-17-2791436

 

 

Grodna Havalimanı Adres: 230020 Grodno, Belarus Cumhuriyeti

Grodna Havalimanı Telefon: +375-0-152-445382

Gomel Havalimanı Adres: 246011 Gomel, Belarus Cumhuriyeti

Gomel Havalimanı Telefon: +375-0-232-516902

 

 

Belarus Cumhuriyeti’nden Türkiye’ye geri dönüş yapmak için Türkiye’den aktarmalı veya doğrudan şehir uçak bileti veya Beyaz Rusya uçak bileti temin edildiği gibi Minsk şehrindeki havalimanı aracılığıyla Türkiye yönünde şehir uçak bileti satışı yapan en uygun havayolu firmasından rezervasyon yaptırılmalı, otobüsle havalimanına ulaşarak Türkiye’ye uçulmalıdır.

 

 

Belarus Cumhuriyeti’nde gezmeniz ve görmeniz gereken başlıca yerler;

 

 

 • Memorial Complex Brest Hero Fortress,

 • Mir Castle,

 • Nesvizh Castle,

 • Minsk-Arena Complex,

 • Island of Tears,

 • Victory Square,

 • National Library of Belarus,

 • Khatyn Memorial,

 • Brest Railway Museum,

 • Church of Saints Simon and Helena,

 • Holy Spirit Cathedral,

 • Victory Park,

 • Sovetskaya Street,

 • Kalozha Church Boris-Gleb Church,

 • Uspensky Cathedral,

 • Central Botanical Garden of the National Academy of Sciences of Belarus

 

Belarus Cumhuriyeti’nde gezmeniz ve görmeniz gereken merkezi yerler;

 • Victory Square,

 • Khatyn Memorial,

 • Sovetskaya Street,

 

 

 • Gomel Palace & Park Ensemble,

 • Lights Alley,

 • Geographical Midpoint of Europe,

 • Minsk Gates,

 • Rumyantsev-Paskevich Palace,

 • Minsk City Hall,

 • Gogolya Street,

 • Sculpture,

 • Fountain of Independence,

 • Slavianski Bazaar in Vitebsk,

 • Mogilev City Hall,

 • Brest Railway Station Building,

 • Memorial Complex Three Bayonets

 

 

Belarus Cumhuriyeti’nde gezmeniz ve görmeniz gereken tarihi yerler;

 

 

 • Khatyn Memorial,

 • Marc Chagall Home,

 • Roman Catholic Church of St. Barbara,

 • Nuseum-Estate of Tadeusz Kosciuszko,

 • Red Bridge,

 • Former Water Tower,

 • Cathedral of St. Nicholas,

 • Immortality Hill,

 • Holy Trinity Church,

 • Airplane Monument Partisan Airfield Il-14T,

 • Mason's House,

 • Hrodna State University,

 

Belarus Cumhuriyeti’nde gezmeniz ve görmeniz gereken mimari yapılar;

 

 

 • Kalozha Church Boris-Gleb Church,

 • Saint Euphrosyne Monastery,

 • Bison on Route Brest - Minsk,

 • Minsk Railway Station,

 • Slutskiye Gates,

 • Old Cemetery,

 • Trinity Church,

 • Jesuit College,

 • Oginsky Estate,

 • Nativity of the Virgin Cathedral,

 • Tizengauz Palace,

 • Temple of Alexander Nevsky,

 • History Museum of Gorodnitsa,

 • Church of the Assumption,

 • St. Elias Church,

 • Fire Department

 

 

Belarus Cumhuriyeti’nde gezmeniz ve görmeniz gereken kaleler;

 • Lida Castle,

 • Mir Castle,

 • The Old Castle,

 • Kreva Castle,

 • Kosava Castle,

 • The New Castle,

 • Monyushko-Vankovichy Palace,

 • Halshany Castle,

 • Kozel-Poklevskih Castle,

 • Navahrudak Castle,

 

Belarus Cumhuriyeti’nde gezmeniz ve görmeniz gereken kilise ve katedraller;

 

 

 • Church of Saints Simon and Helena,

 • The Jesuit Catholic Church,

 • Corpus Christi Church in Nesvizh,

 • Archcathedral Holy Name of the Blessed Virgin Mary,

 • Uspensky Cathedral ,

 • Church of All Saints,

 • St. Nicholas' Church,

 • Saint Sophia Cathedral,

 • Holy Resurrection Church,

 • Annunciation Church,

 • Blagoveschenskaya Church,

 • The Fraciscan Monastery and Church,

 • Three Hierarchs Cathedral,

 • Peter and Paul Cathedral

 

 

Belarus Cumhuriyeti’nde gezmeniz ve görmeniz gereken müzeler;

 

 

 • Nesvizh Castle,

 • Memorial Complex Brest Hero Fortress,

 • Belarusian State Museum of the Great Patriotic War,

 • Brest Railway Museum,

 • The Historical and Cultural Complex Stalin Line,

 • Dudutki Museum Complex,

 • The National Art Museum of the Republic of Belarus,

 • Alivaria Brewery Museum,

 • Berestye Archeological Museum,

 • The 5th Fort Museum,

 • Pharmacy Museum,

 • Belarus Aerospace Museum

 

Belarus Cumhuriyeti’nde gezmeniz ve görmeniz gereken parklar, bahçeler, doğal oluşumlar ve plajlar;

 • Belovezhskaya Pushcha / Bialowieza Forest,

 • Victory Park,

 • Central Botanical Garden of the National Academy of Sciences of Belarus,

 • Loshitskiy Park,

 • Chelyuskinites Park,

 • Minsk Sea,

 • Island of Birds,

 • Zhiliber's Park,

 • Lake Narach

 

 

Belarus mutfağı, yaygın olarak domuz eti, sebze ve ekmek olarak üç ana kaynaktan meydana gelmektedir. Dayanıklı bakliyat ürünleri ve sebzelerin tüketimi oldukça fazladır ve bunun yanı sıra hemen her yemekte domuz eti kullanılmaktadır. Çorbalar, Belarus mutfağındaki en doyurucu yemeklerdir. İçlerindeki zengin malzeme içeriğiyle her sofrada yerini almaktadır. Belarus halkına göre günün en önemli öğünü akşam yemeğidir ve kahvaltı öğünü genellikle hafif yiyecekler tüketilerek geçiştirilir.

Belarus mutfağında en çok tüketilen içkiler kvass ve Rus votkasıdır.

 

 

Belarus Cumhuriyeti’nde yöresel lezzetleri tadabileceğiniz restoran ve kafeler;

 • Grand Cafe,

 • Kuhmistr,

 • Vasilki,

 • Lido,

 • Staromestny Pivovar,

 • Bistro de Luxe,

 • Natvris Khe,

 • Royal Oak Pub

 

 

Belarus Cumhuriyeti’nden satın alınabilecek eşyalar arasında saman atları, halka dair eşyalar, ulusal kostümler, keten eşyalar, matruşka, el boyaması takı kutuları ve kaşıklar yer almaktadır. Bunların dışında çikolata ve Rus votkası da alınabilecek ürünlerdendir.

Belarus Cumhuriyeti’nde özellikle başkent Minsk olmak üzere birçok yerde alışveriş merkezleri, çarşılar ve hediyelik eşya dükkanları, Belarus’a ait eşyaların satın alınabileceği en uygun yerlerdir.

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X