Dünya Parmağının Ucunda!

Belgrad Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, gerek doğal güzellikleri, gerek tarihsel dokusu gerekse renkli gece hayatıyla oldukça ilgi çekici bir Doğu Avrupa kentidir. Knez Mihailova Caddesi, kültürel hayatın nabzının attığı Trg Republike Meydanı ve Beli Dvor Sarayı, Belgrad’da ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında gelir.

 

 

Belgrad’a Ne Zaman Gitmeli

Havayolu şirketlerinin istatistiklerine göre Belgrad uçuşları için en ucuz uçak biletini alabileceğiniz dönemler Ocak’ın son haftası, Şubat’ın ikinci haftası ile Mart’ın ilk haftası. Ağustos ve Ekim ayları Belgrad uçak biletlerinin en pahalı olduğu aylar. Biletinizi seyahat tarihinizden 50 gün önce alarak en ucuz Belgrat uçak biletine sahip olabilirsiniz.

 

Belgrad’ın Yerel Tatları

 • Proja: Yöreye özgü mısır ekmeği. Genellikle Balkanların dağlık kesimlerinde üretilen mladi kajmak eşliğinde yenir. Bir de kardeşi var; ustipci, kızartılmış mısır ekmeği.
 • Shopska Salat: Greek salatanın değişik bir versiyonu. Bildiğimiz çoban salatanın üzerine beyaz peynir rendeliyorlar.
 • Jogurt: Adına nazaran yoğurttan farkı yenmeyip içilmesi. Ama bir ayran da değil, boza kıvamında ve tuzsuz.
 • Karajorjeva: Dana etinin rulo haline getirip içine jambon, kaşkaval ve kaymak koyuyorlar. Önce yumurtaya sonra da galeta ununa bulayıp kızartıyorlar. Kavrulmuş patates ve tartar sosla servis ediyorlar.
 • Pate: Pişmiş etin püre şeklindeki hali. Genelde kahvaltıda tüketiliyor.
 • Pleskavitsa: Balkanlar’ın hamburgeri… Üzerine süzme yoğurt benzer bir sos sürülerek pide arası servis ediliyor.
 • Dunjevaca: 5 cl’lik bardaklarla içilen ayva rakısı.

 

Belgrad’da Görülmesi Gereken Yerler

 • Aziz Sava, dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi. Müzelerin en önemlileri Ulusal Müze, Yugoslavya Tarihi Müzesi ve Nikola Tesla Müzesi.
 • Tuna ve Sava nehirlerinde tekne gezintisi yaptıktan sonra bu iki nehri panoramik olarak görmek isterseniz Kalemegdan’ın (Kale Meydanı) kulelerine çıkmalısınız.
 • Sırp Kralı I. Miloş Obrenoviç tarafından yaptırılan Prenses Ljubica Konağı’nda Türk hamamı bulunuyor.

 

Belgrad Seyahati İçin İpuçları

 • Sırpçada sekiz bine yakın Türkçe kelime var. Vişne, bedava, ada liman gibi...
 • Şehir içi ulaşımda otobüs, troleybüs, tramvay ve metro kullanılıyor.
 • Pazar günü halk günü olduğu için Ulusal Müze ücretsiz.
 • Restoranlarda 50-100 dinar (1.5-3 TL) arası bahşiş vermek uygun.

 

Belgrad’da Alışveriş Önerileri

Şehirde birçok Pazar var, en çok turist çekenleri Skadarska sokağında ve Zemun’da bulunuyor. Eski fotoğraf makinesi, şapka, takı gibi şeyler için komünist rejimden kalma binaların bulunduğu OTC’ye gitmelisiniz.Güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

 

 

Belgrad Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Belgrad Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı

Belgrad'ın yaklaşık 20 km güneyinde yer alan Belgrad Havalimanı'na 2006 yılında ünlü Sırp bilim insanı Nikola Tesla'nın adı verilmiştir.

 

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı'na Ulaşım

Minibüs

A1 no'lu minibüs hattını kullanarak havalimanından Slavija Meydanı'na ulaşım sağlayabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

 

PTC Belgrad

72 numaralı hattı kullanarak 30-40 dakika içinde Zeleni Venac'a ulaşabilirsiniz.

Belgrad Haritası

Alternatif Şehirler

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X