Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

En Ucuz Belarus Uçak Bileti

Beyaz Rusya uluslararası Arena'daki ismi ile Belarus geçmişte Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ülkelerinden biridir. Belarus uçak bileti bu ülke için büyük önem taşıyor. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan eden Belarus Dünya coğrafyası üzerinde Kuzey Avrupa bölgesinde konumlanmıştır.  Belarus'un komşularına göz attığımızda Polonya Litvanya Letonya ve Rusya olduğu karşımıza çıkmaktadır. Ülke bu yönüyle tam bir slav medeniyetini taşımaktadır. Başkenti Minsk olan Belarus dağılan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin ardından Rusya ile yakın ilişkilerini devam etmektedir. Dünya ile entegrasyonunu tam olarak sağlamış olan Belarus beklentinin ardından Rusya ile birleşmeyi tercih etmiştir.

 

Belarus tarihine göz attığımızda ilk olarak 6 ile 8 yüzyıllar içinde Belarus halkının ilk temsilcileri olan insanları Sibirya’dan göç ederek bölgeye geldikleri görülmektedir. Ayrıca bölgede yaşayan fin-ogur  ile entegrasyonunu tamamlayıp kendi varlıklarını bölgeye hakim kılmışlardır. Bir dönem Bizans İmparatorluğu ile yakın ilişkiler içerisinde olan Belarus Kiev prensi Vladimir tarafından  Hristiyanlaştırılmıştır. Ülke de daha önceki dönemlerde ise birçok farklı dine sahip olan kozmopolittik bir yapı da olduğu da başka bir başlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Belarus coğrafi konumu itibariyle üzerinde tam anlamıyla medeniyetler ve ittifakların çatışma ve barışma alanı olarak bilinmektedir. 1237 tarihinde Polotsk  prensliği ile yollarını ayıran Minsk daha sonra Vitebsk  Prens ile yaşantısına devam etmeye karar vermiştir. Fakat Dönemin en güçlü  devletlerinden olan eski bir Türk devleti Altınordu İmparatorluğu Aynı yıl içerisinde şehri ve ülkeyi bütünüyle ele geçirmiştir. Ülke 1239-1320 tarihleri arasında Litvanya büyük düklüğü güçleri tarafından kontrol altında alınmıştır. Belarus 14 ve 15 yüzyıllarda birçok kez el değiştirmiş olmasına karşın 1514 Yılında o dönem ki ismi ile Moskova düklüğü tarafından ele geçirilmiştir. Daha sonra Rus çarlığı olan moskova düklüğü birçok kez şehri kaybetse de bölgeye büyük önem göstermiş ve tam anlamı ile hiç bir zaman sahip olamamışlardır.  Toplam yüzölçümüne bakıldığında 207 bin 600 kilometre kare karasal alandan oluşan Beyaz Rusya oldukça sert ve soğuk bir iklime sahiptir. Yaz aylarında dahi serin ve nemli havanın etkisi görülebilmektedir.  Deniz yüksekliği Maksimum 346 metre olan Belarus ülke üzerinde birçok bataklığı da bulundurmaktadır. Doğal kaynaklarına göz attığımızda büyük ormanlarla kaplı olan ülkenin hala kerestecilik işini aktif olarak yapmaya devam ettiği görülmektedir. Ayrıca kömür az miktarda da olsa Petrol doğalgaz ülkenin sahip olduğu diğer doğal kaynaklardır.  Ülkenin resmi olarak dünya literatüründeki ismi Belarus cumhuriyetidir. Başkanlık ile yönetilen Belarus  2006 nüfus sayımlarına göre 10 milyon 290 3011 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Nüfusunun yüzde 10’u 10 ile 14 yaş arasında olan ülkenin genç bir nüfusa sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Uzun yıllar devam eden başkanlık hayatı göz önünde bulundurulduğunda cumhurbaşkanı lukaşenko aktif olarak siyasi hayatını devam ettirmekte ve Avrupa'nın yaşayan Son diktatörü olarak anılmaktadır. Ülkesi üzerinde herhangi bir baskı rejimi uygulanmasına karşın devam ettirdiği uzun süreli iktidarından sonra Avrupa medyası tarafından bu şekilde anılmaya başlanmıştır.

 

 

Eğer Beyaz Rusya turistik bir seyahat düzenlemek istiyorsanız bu sizin için oldukça doğru bir karar olacaktır. Beyaz Rusya uçak bileti ülkemizde oldukça uygun fiyatlara sahip olabileceğiniz seyahat rotanızın kilit anahtarlarından biridir. Beyaz Rusya uçak bileti ülkeye gitmeniz için sahip olmanız gereken iki önemli evraktan biridir. Zira ülke ile Türkiye arasında vize uygulaması 2014 yılında son bulmuştur. Eğer Beyaz Rusya tatil amacı ile gitmek istiyorsanız ülke hakkında bilmeniz gereken önemli bilgilerin başında ülkenin tam olarak turistlik bir yapıya sahip olduğudur. Her ne kadar ülke deniz ve Göllere sahip olmasa da ülke içerisinde bulundurduğu tarihi binalar ve kiliseler ile adeta bir tarih açık hava müzesi gibi görünmektedir.

 

Breast: Beyaz Rusya’nın Polonya’ya en yakın şehirlerinden olan Belarus'un altıncı büyük bölgesi olarak kabul edilen Brest gezilecek ve görülecek birçok önemli yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin caddeleri veya yaya  yolları  rengarenk ahşap evleri kendinizi bir tarih yolculuğunda hissetmeniz için yeterli olacaktır. Ayrıca Brest şehri İkinci Dünya savaşı anısına yapılmış olan büyük bir anıta ev sahipliği yapmaktadır. Belarus uçak bileti ile Brest’te yolculuk yapmanız mümkündür. Şehirde ayrıca Brest Kalesi'ni Nikalaivsky  kilisesini Beste arkeoloji müzesini kullanılmış sanat eseri müzesini Demiryolları teknoloji Müzesi'ni Naberezhnaya ve Brest Kent Parkı'nı  ziyaret etmeniz mümkün. Şehirde büyük bir Lenin heykeli ve Polonya Katolik kilisesi de bulunmakta. Brest’te  Puşkin Devlet Üniversitesi ve Devlet Teknik Üniversitesi bulunmakta. Başkent Minsk-Brest arasında gün içerisinde 20 den fazla tren seferi düzenlenmekte.

 

Gomel: Beyaz Rusya dilinde Hummer olan ve Beyaz Rusya'nın ikinci en önemli şehri olarak bilinen Gomel şehri dünyanın her yerinden öğrencileri kabul etmekte. Beyaz Rusya genel itibariyle eğitim konusunda çok ucuz imkanlar sağlamakta. Ülke bu yönüyle dünyanın Neredeyse en önemli bilim adamlarını eğitim vermiş olmanın ayrıcalığını yaşıyor. Ülkede öğrenciler için özellikle dizayn edilmiş evler ve kalabilecekleri yurtlar bulunmakta. Ayrıca Gomel  şehri içerisinde gezebileceğiniz olağanüstü bir askeri müzede yer almakta.  Belarus uçak bileti ile önce ülkenin başkenti Minsk ardından da gün içerisinde gomele hareket eden trenler ile ulaşmanız mümkün. Ortalama yolculuk 5 saat gibi bir zaman almakta. Fakat gideceğiniz yol görecekleriniz ve şahit olacağınız canlı tarih ile buna değeceğinden şüpheniz olmasın.

 

 

Grodno: Eğer ortaçağı yakından hissetmek ve ortaçağın olağanüstü kalelerinde zaman geçirmek istiyorsanız bu sizin belki de ele geçireceğiniz tek şans. Çünkü Belarus uçak bileti ile ülkeye  vizesiz seyahat etme ayrıcalığı yakaladığınız gibi ayrıca ülke içerisinde birçok tarihi alanında canlı olarak görme fırsatınız oluyor. Grodno bu tarihi alanlardan en önemlileri arasında gösteriliyor. İçin de bulunduğumuz yıllarda şehir kendini tamamen sanayiye adamış olsa da ülkenin katedralleri kaleleri hala dimdik ayakta durmaya devam ediyor.  19 yüzyıla ait mimari ile yapılmış olan kaleler Barok tarzda olması yanı sıra içinde önemli oranda görsel eserlerede sahiplik ediyor. Ayrıca şehirde sentetik Elyaf gübre gibi kimyasallar da üretilen sanayi ürünleri arasında. Şehri önemli kılan bir başka noktası ise Tıp Fakültesi ile öğretmen Enstitüsü’nü içinde bulundurması. Şehir bu anlamı ile Belarus'un genel eğitim seferberliği  konusunda nasibini alan şehirlerden biri olarak karşı  olarak karşımıza çıkmasına neden oluyor.

 

Vitebsk: Belarus uçak bileti sizin için daha birçok farklı kapıyı da aralayacak. Bunlardan bir diğeri ise kültürel anlamda bir merkeze dönüşmüş olan Vitebsk  şehri.  Şehir tam anlamıyla kültürel faaliyetlerin başkenti noktasında. Şehirdeki kültürel yapılara göz attığımızda Slavlar için büyük önemi olan slav müzik festivali  slavyansk Bazaar Festivali'nin burada yapıldığını görmekteyiz. Ayrıca bu festivale Slav dil kökeni ne ait bütün ülkelerden katılımcıların geldiği önemli bir başka ayrıntı. Şehirde Yakub kolas uluslararası akademik tiyatrosuna konuk olabilir ve uluslararası başarı göstermiş birçok  oyun oyuncusunun izleyebilirsiniz.  Şehirde Ratusha  şehir sarayı saat kulesi St.Barbara katolik kilisesi   ve ortodokslar için Aleksandr nevski Kilisesi yer almakta. Divina nehri şehrin içinden geçerken Nehir üzerinde küçük Sandal yolculuklar yapmanız da mümkün kılınmış. Ayrıca şehirde Marc Chagall  Müzesi de konukları beklemekte. Minsk ile vitebsk şehirleri arasında dört buçuk saat süren otobüs yolculukları düzenli olarak yapılmaya devam ediyor. Ayrıca iki şehir arasında çalışan bir demiryolu hattı bulunmaması nedeniyle sürekli hareket eden minibüsler de söz konusu.

 

 

Mogilev: Ülkenin doğusunda yer alan Mogilev içerisinde bulundurduğu Belediye Sarayı'nın Barok tarzda mimarisiyle Turizm için önemli bir noktaya dönüşmüş durumda. Ayrıca mogilev şehri içerisinde 1 adet Neo Rönesans Tiyatrosu da aktif olarak oyunlar sergilemeye devam ediyor. Belarus uçak bileti aldıktan sonra üç saat yolculuk ile Minskten şehre ulaşmanız mümkün. Başkent ile şehir arasında gün içerisinde iki tren yolculuğu düzenlenmekte. Yolculuk ile ilgili bilmeniz gereken önemli ayrıntılardan biri ise; trenle yapılan yolculuğun 4 saat gibi bir zaman alabildiği. Eğer otobüs ile şehre ulaşmak isterseniz sizin için hem daha kısa hem de daha konforlu bir yolculuk olacağını söylemek mümkün. Mogilev tarihin önemli dönüm noktalarını ev sahipliği yapmış bir şehir. Ülkenin bütünü ile kalkışmış olduğu eğitim hamlesinden oldukça yüksek bir pay alan Mogilev içerisinde birçok küçük enstitüyü ve öğretmen okullarının barındırmakta. Ayrıca şehir içinde bir de Hukuk Fakültesi eğitim vermeye devam ediyor. Belarus uçak bileti size ortaçağ tarihinin sırlarla dolu kapısını aralamakla kalmayacak. Ayrıca eğitim için ülkeyi tercih edenlere de büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Daha önce söylediğimiz gibi ülke Türkiye'den biz vize koşulu istememekte. Bu yüzden Turizm için serin ve tarih ile baş başa bir yolculuk düşünüyorsanız Belarus sizin için en uygun noktalardan biri olacaktır.

 

Daha önce dediğimiz gibi Belarus uçak bileti sizin için sadece tarihin değil çok önemli tatlarında kapısını aralayacak. Zira Belarus mutfağı inanılmaz zenginliği ve çömlekte Pişen özel yiyeceklere sahip olan ender mutfaklardan biri. Sizler için hazırlamış olduğumuz Belarus tatları bölümünde ise karşımıza ilk çıkan yemek mantarlı güveç oluyor. Dilediğiniz koşulda güveç içerisinde kullanılan et sizin için inek eti ile değiştiriliyor. Zira yemeğin orijinali domuz güveç olarak bilinmekte. Ülkemizde dini vecibeler gereği tüketilmeyen domuz eti Beyaz Rusya mutfağında saygı ile karşılanıyor. Zira insanlar sizlere herhangi bir dayatmadan ziyade sizin rahat hissedebileceğiniz bir ev sahipliği sunmak istiyor. Biz yemeyin inek eti ile pişirilmiş halini çok sevdik. Zira Mantar ile birlikte hazırlanan yemek ülkenin yerel birçok farklı tadını da içinde barındırıyor.

 

Belarus usulü turna balığı ise belki de hayatınızda  tadamayacağınız lezzetlerden biri. Zira turna balığı ülkemizde de oldukça sevilen yiyecekleri arasında gelmekte. Özel olarak havuzlarda yetiştirilen bu turna balıkları ayrıca ülke Rusya üzerinden de getirilmekte. Eğer yemek siparişinizi vermeden önce turna balığının ülke içerisinde özel havuzlarda yetiştirilmiş olan şekli ile siparişinizi verirseniz belki de hayatınızda yiyeceğiniz en özel balık yemeğine sahip olacaksınız. Zira dondurma işlemi geçildikten sonra turna balığının lezzetini biraz kaybettiğini söylemek mümkün.

 

 

Patatesli jambon Belarus yemeklerini arasında en çok sevilen ve en çok tercih edilenlerden bir tanesi. Zira ülke geneli itibari ile patatesi çok sevmekte bunda ülkenin ekonomik yapısı büyük önem arz etmekte. Çünkü ülke yaşamış olduğu savaşlar sonrasında oldukça büyük bir zaman kıtlık çekmiş. Patates bu noktada ülkenin en önemli yeri olarak ortaya çıkmıştır. Çünkü soğuk iklimi ve kışları uzun olan Belarus'ta patatesin toprak altında güvenli ve çürümeden geçirebilmesine ayrıca patatesin bozulmadan ve işçilik gerektirmeden uzun kış ayları boyunca sürekli olarak taze  elde edilmesini sağlamış. Belarus uçak bileti ülkenin çok önem verdiği kaliteli patatesleri de tatmanızı sağlayacak. Geçtiğimiz yıllarda 20 bin dolara satılan bir patates o dönem Avrupa magazin gündeminin merkezine oturmuştu. Aynı hayvanlarda olduğu gibi bir soy ağacına sahip olduğu yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Kaliteli patatesler sürekli olarak kendini geliştirmekte ve patatesin tadına her geçen gün tat eklemektedir. Geçtiğimiz yıllarda satılan 20 bin dolarlık bu patates Belarus üretimi olan özel bir patates olduğu dikkat çekmeyen fakat çok önemli ayrıntılardan biridir. Fakat Belarus uçak bileti sizin ülkeye ulaştığınızda  tadacağınız patatesin ne kadar değerli olduğunu anlamanız için yeterli olacaktır.

 

Kvas çavdar ekmeğinin mayasında elde edilen ve içerisinde alkol bulundurmayan malt içecektir. Genel olarak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ülkelerinin ortak etkilerinden olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bu içkinin Ukrayna ve Rusya için de büyük önem arz ettiği bilinmektedir. İçkinin şişelenmiş şeklini ve barlarda Bardak ile servis edilen halini bulabilmeniz mümkündür. Ayrıca Belarus uçak bileti size büyük bir tarihi yanı sıra edebiyat açısından çok büyük önem arz eden Leo Tolstoy'un kitaplarında da sıkça söz ettiği bu içkiyi kapısını aralayacaktır. Daha önceden de belirtmiş olduğumuz gibi tüm Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ülkelerinde büyük bir hayran kitlesine sahiptir. Tolstoy'un da kitaplarında sıkça yer verdiği Kvas sanılanın aksine Slav kökenli insanların her içtiği içkinin alkollü olmadığını ve onların aslında genel yanılgının aksine alkolden daha çok doğal ürünleri içmeyi tercih ettiklerini ortaya çıkartmıştır.

 

Beyaz Rusya eğlence hayatı ile oldukça büyük önem verilen ülkelerin başında gelmektedir. Ülkede Casino oyunları oynanabilmektedir. Bunun için ülke yönetimi son derece güvenli turistlerin rahat edebileceği işletmeleri sürekli olarak denetlemektedir. Ülke geneli itibariyle eğlenceden nasibini almış olsa da Beyaz Rusya gece kulüplerinde İçinizin ısınması mümkün olmayacaktır. Ülkenin sahip olduğu çok önemli barlar ve gece kulüpleri sadece Kuzey Ülkesi Beyaz Rusya için değil Polonya ve civardan gelen diğer slav ülkeleri için de cazip bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Beyaz Rusya uçak bileti ülkemizde sahip olabileceğiniz size tarihi turizmi ve gece hayatını bir arada sunan alternatif rotalar başında gelmektedir. İstanbul ve Ankara'dan Beyaz Rusya'nın başkenti Minske ulaşmanız mümkündür. 5 saat gibi bir yolculuk ile Minsk'te caddelere yürümeniz söz konusu olduğu gibi zaman zaman Ankara'dan aktarmalı uçuşlar ile ülkeye ulaşmanız mümkün olacaktır. Minsk’e ayrıca İzmir'den de aktarmalı uçuşlar söz konusu. Ülkenin Türkiye'den vize istememesi Türk turizminin son yıllarda oldukça ilgisini çekmektedir. Eğer Minsk’e gideceklerdenseniz bilmeniz gereken bu ülkede oldukça sık Türkler ile karşılaşacağınız. Ayrıca ülke sahip olduğu genç ve kozmopolitik nüfus ile sizin rahat bir ortamda tarihi incelemenizi kolaylaştıracaktır. Ülke üzerinde dünyanın her yerinden gelen öğrenciler ile istediğiniz dili pratik yapabiliriz. Sosyal anlamda oldukça önemli bir tatil geçirebilirsiniz.

 

Erken rezervasyon  yine Belarus uçak biletini uygun koşullarla sahip olabileceğiniz gibi zaman zaman düzenleyen kampanyalarla da Belarus uçak bileti oldukça ucuza mal etmemiz mümkün. Belarus'a düzenleyeceğiniz turistlik gezilerinizde ülkenin 5 yıldızlı manada hizmet veren birçok Oteli'nde konaklama ayrıcalığına da sahip olacaksınız. Zira otellerde aynı belediye binaları tren garları ve ülkenin diğer önemli noktaları gibi ortaçağ mimarisi ile Dizayn edilmiş. Bu sebeple görsel anlamda büyük bir şölen sunmakta Belarus otellerine göz attığımızda oldukça ucuz konaklama imkanına sahip olduğunuzu söylemek son derece doğru olacaktır. Belarus uçak bileti vize ve konaklama koşulları göze alındığında sizin için önem arz eden konuların başında gelmektedir.

 

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X