Dünya Parmağının Ucunda!

Balıkesir Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

 

Balıkesir, Altınoluk, Cunda Adası ve Ayvalık gibi bölgeleriyle özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekerken, lezzetli Ege mutfağının eşsiz örnekleriyle de lezzet düşkünü ziyaretçilerinin yüzünü güldürür. Sarımsaklı Plajı’nda denize girmeden, Şeytan Sofrası’nda gün batımını izlemeden ve Cunda Adası’nda rakı-balık keyfi yapmadan sakın dönmeyin.

Balıkesir'e Ne Zaman Gitmeli?

Mayıs ayında başlayan turizm sezonu eylül ayına kadar devam eder. Kış mevsiminin ılık geçtiği bölge yılın her ayı ziyarete uygundur. Havayolu şirketlerinin son üç yıllık verilerine göre uçakla seyahat etmek için en hesaplı ay mayıs ayı. Mayısı, şubat ve mart ayları takip ediyor. En ucuz uçak biletini bulmak için yapılan araştırmalara göre; yurtiçi uçuşlarda son 21 gün kala fiyatlar yükselmeye başlıyor. Son 15 gün kala ise iki katına kadar çıkabiliyor.

 

Balıkesir'in Yöresel Lezzetleri

  • Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne bile girmiş olan höşmerimin vatanı Balıkesir’de pek çok yerel tat günümüze kadar gelmiş: Kaymak hamuru, mafiş, Balıkesir kaymaklısı, saçaklı mantı, peynirli patlıcan, sura, sarımsaklı bulgur.

  • Cunda’daki Ayna Yeme İçme Oturma Yeri şımarık pilavıyla, Nesos balık pastırmasıyla, Boncuk Rum böreğiyle, Bay Nihat damla sakızlı ahtapotuyla ünlü...

  • Ayvalık’taki İmren Pastanesi’nde lor tatlısı, Çamlık’ta karadutlu ve sakızlı dondurma yiyebilirsiniz.

 

Balıkesir'de Görülmesi Gereken Yerler

Şeytan Sofrası: Üzerinde Şeytan'ın ayak izi bulunduğuna inanılan eski bir lav birikintisi olan tepede gün batımını izleyebilirsiniz.

Sarımsaklı Plajı: Midilli adası ile Türkiye kıyıları arasındaki boğaza açılan 7 km’lik plaj suni bir beach’ten öte doğal bir kumluk alan.

Taksiyarhis Kilisesi: Balıkesir’in ilk mahallesi İsmetpaşa’da (Cunda) bulunan kilise, iki yıl önce 9 milyon liraya restore edilerek müzeye dönüştürüldü.

Tımarhane Adası: Çamlık koyunun tam karşısındaki kayalığın dibindeki adaya zincirlere bağlı olarak çıkanların, akılları başlarında indikleri rivayet edilir.

İlk Kurşun Tepesi: İlyas Peygamber de denilen tepeye Kurtuluş Savaşı döneminde düşmana atılan ilk asker kurşunu anısına İlk Kurşun Tepesi adı verilmiştir.

 

Balıkesir'de Alışveriş Önerileri

Darbuka Kardeşler’den tostluk tulum peyniri; Çamlıbel Fırını’ndan tost ekmeği; Güler Tatlıhanesi’nden lor bakavası, sakızlı kurabiye; Saltık Mandırası’ndan lor peyniri, manda yoğurdu; Gönen’den dantel; Avşa’dan şarap; Sındırgı’dan yağcıbedir halısı.Güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

 

Balıkesir Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Balıkesir Yıllık Sıcaklık Ortalamaları

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı 1997 yılında yapımı tamamlanarak DHMİ Genel Müdürlüğüne devredilmiş ve uçuş trafiğine açılmıştır. 04/12/2008 yılında genişletme ve büyütülme çalışmalarına başlanmış ve Terminal Binası ile diğer tüm bina ve tesisleri yeniden yapılarak hizmete alınmıştır. 19 Haziran 2010 tarihinde Geçici Hudut Kapısı ilan edilerek Uluslararası uçuşlara açılmıştır.

 

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı'na Nasıl Ulaşılır?

Balıkesir Koca Seyit Havalimanına ulaşım taksiyle veya Edremit, Burhaniye ve Ayvalık kalkışlı toplu taşıma araçları ile sağlanmaktadır. Ayrıca Bora Jet Firmasının kendi yolcuları için Edremit-Akçay, Burhaniye-Ayvalık ve Balıkesir'e servisi bulunmaktadır.

 

Balıkesir Merkez Havalimanı

Balıkesir Merkez Havalimanı 1998 senesinde hizmete açılmıştır. Bugün sivil ve askeri havaalanı olarak hizmet vermekte olan Balıkesir Merkez Havalimanı'ndan karşılıklı Ankara seferleri bulunmaktadır.

 

Balıkesir Merkez Havalimanı'na Nasıl Ulaşılır?

Balıkesir Merkez Havalimanı'ndan hava yolu şirketlerinin uçak saatlerine göre düzenlediği servislerinden yararlanabileceğiniz gibi alan önündeki taksileri kullanarak da şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Balıkesir uçuşları, 2007 yılında tekrar hizmete giren Balıkesir Havalimanı’na yapılmaktadır. Şehir merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta bulunan Balıkesir Havalimanı’ndan şimdilik sadece çift yönlü Ankara – Balıkesir uçuşları yapılmaktadır. Balıkesir Merkez Havalimanı’na ulaşım yöntemleri hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

 
Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X