22539
Dünya Parmağının Ucunda!

Ankara Sidney Uçak Bileti

Ankara-Sydney

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

seyehat mesafesi 14604 Kilometre

Ankara-Sydney

Yaklaşık Seyahat Süresi

seyehat zamanı 17 Saat 47 Dakika

En son keşfedilen kıta olan Avustralya kıtasının, en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Sydney, resmi adıyla Avustralya Milletler Cumhuriyeti’nin turizm, kültür, sanat, finans ve ticaret başkenti olmasına rağmen, resmi anlamda başkenti olmayan en büyük şehridir. Avustralya’nın güneyinde Jackson Limanı kıyısında kurulan şehrin ilk sahipleri ise Botany Körfezi ile Pittwater arasında yerleşmiş olan yerli kabile Darut’lardır. Ancak 18.yy. da İngilizlerin kıtaya gelmesi ile birlikte yerli halk yerinden kovulmuş, katledilmiş veya zorla kötü koşullarda çalıştırılmıştır. Bu dönemde İngilizler şehri adeta bir açık hapishane olarak kullanmışlar ve Birleşik Krallık’taki azılı suçluları Sydney’e göndermişlerdir. 1788 yılında Avustralya’ya gelen ünlü denizci James Cook, beraberinde getirdiği 759 azılı suçluyu Sydney’e bırakmış ve İngiliz Donanması ile birlikte şehirde ilk Avrupalı yerleşim başlamıştır. Circular Rıhtımı kenarına kurulmuş olan ve şehrin en önemli simgesi olan 2003 yılında yapılmış ancak şimdiden Unesco Dünya Mirası Listesine eklenmiş olan Sydney Opera Binası ise, her yıl 4.5 milyon ziyaretçi çekecek güzellikte bir eserdir. Eğlencenin hiç bitmediği 24 saat yaşayan şehirlerden birisi olan Sydney, yaşam standartlarının yüksekliği ile bugün dünyada en çok turist çeken destinasyonlardan birisidir. Türkiye Cumhuriyetinin başkenti olan Ankara, 1923 yılında yeni cumhuriyetin yeni başkenti olarak ilan edilmesinden sonra hızla büyümüş ve gelişmiştir. Cumhuriyetin ilanından bu yana nüfusu Türkiye’nin nüfusuna oranla 2 kat hızla artan Ankara bugün 6 milyona yaklaşan nüfusu ile İstanbul’dan sonra Türkiye’nin 2. kalabalık şehridir. Bilinen tarihi 10.000 yıl öncesinde Eski Taş Çağı’na kadar uzanan Ankara’da bugüne kadar Hitit, Frig, Lidya, Pers, Galat uygarlıkları ile Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları hüküm sürmüştür. M.Ö. 3000 yılına ait insan yerleşimi ise Polatlı ilçesinde yapılan kazılarda ortaya çıkartılmıştır. Bu uygarlıklardan günümüze ulaşan eserler bugün Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesinde sergilenmektedir.

 

 

Ankara’dan Sydney’e en uygun Ankara-Sydney uçak bileti ile seyahat etmek istediğinizde, kullanabileceğiniz havalimanı Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı olacaktır. En uygun Ankara-Sydney uçak bileti alarak seyahat edeceğiniz havalimanı ise; Sydney Kingsford Smith Uluslararası Havalimanı’dır. Türk Hava Yolları, Qatar Airways ve Lufthansa Airlines Ankara Esenboğa Havalimanından Sydney Kingsford Smith Uluslararası Havalimanına tek veya iki aktarma ile ulaşabileceğiniz hava yolu firmalarıdır. Toplam seyahat süresi en uygun aktarma ile yaklaşık 37 saat sürecektir. En uygun Ankara-Sydney uçak bileti fiyatlarının Doha üzerinden tek aktarma yapan Qatar Airways uçuşlarında gerçekleştiğini belirtelim.

 

Türkiye’de iç ve dış hat terminalleri bir arada hizmet veren ilk havalimanı olan Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin 28 km. kuzeyinde, Ankara ve çevresine hizmet veren uluslararası havalimanıdır. Çubuk ilçe sınırları içinde bulunan havalimanının inşaatına İstanbul Atatürk havalimanı ile birlikte 1951 yılında başlanmış ve Ankara Havalimanı 1955 yılında hizmete açılmıştır. 2015 yılında yıllık 12 milyonu aşan yolcu kapasitesi ile Türkiye’nin 4. büyük havalimanı olan Ankara Esenboğa Havalimanında TAV tarafından inşa edilen yeni terminal ise 2006 yılında hizmete girmiş ve havalimanının yolcu kapasitesi daha da arttırılmıştır. Ankara Esenboğa Havalimanının uluslararası güvenlik kodu ise en yüksek kod olan CAT III’dür. Bu kod sadece her türlü meteoroloji şartlarında uçakların iniş-kalkış yapabildiği yüksek güvenlikli havalimanlarına verilen koddur. Ankara Esenboğa Havalimanına taksi, özel araç veya otobüs ile ulaşmanız mümkündür. Belediye otobüsleri ile havalimanına ulaşmak isterseniz 442 numaralı Belko Air otobüsüne AŞTİ gelen yolcu katından binerek Kızılay, Tren Garı karşısı ve AKM üzerinden 80 dakika içinde havalimanı iç ve dış hatlara ulaşmanız mümkündür. Belko Air otobüsleri 06.00-00.00 saatleri arasında 30 dakikada bir, 00.00-05.00 saatleri arasında ise 60 dakikada bir 10 TL. ücret karşılığında hizmet vermektedir. Duraklar arası mesafe ise yaklaşık 10 dakikadır.

 

 

Sydney Kingsford Smith Uluslararası Havalimanı, Sydney şehir merkezinin 8 km.güneyinde bulunan uluslararası havalimanıdır. 40 milyonu aşan yıllık yolcu kapasitesi ile Avustralya’nın en yoğun havalimanı olan Sydney Havalimanı, dünyanın en eski ve uzun süreli çalışan ticari havalimanıdır. 1921 yılında inşaatına başlanan havalimanında ilk düzenli uçuşlar ise 1924 yılında başlamıştır. 1936 yılında ise Sydney havalimanının ismi ABD ile Avusturalya arasında ilk Pasifik uçuşunu gerçekleştiren Avustralyalı pilot Sir Charles Kingsford Smith anısına değiştirilmiştir. Havalimanında 2014 yılında başlayan ve halen devam eden revizyonla, yıllık yolcu kapasitesinin 75 milyon yolcuya çıkması planlanmaktadır. Sydney Uluslararası Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için taksi, araç kiralama, tren veya otobüs kullanabilirsiniz. Ancak araç kiralarsanız trafiğin soldan aktığını belirtmek isteriz. Sydney havalimanı iç ve dış hat terminallerinin içinde bulunan Platform 1 tren istasyonlarından Airport Link trenine binerek, 17.4 AUD ücret karşılığında 13 dakikada şehir merkezinde olabilirsiniz. Otobüs ile şehir merkezine ulaşmak isterseniz; terminallerin hemen önünden 20 dakikada bir hareket eden 400 numaralı otobüsü 4.5 AUD ücret ödeyerek kullanabilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine ulaşımınız ise ortalama 50 AUD tutacaktır.

 

 

En uygun Ankara-Sydney uçak bileti alarak ulaştığınız Sydney’de şehir merkezinde bulunan Sydney Opera Evi ve çevresi, North Sydney, Yeni Güney Galler veya sahil kesiminde konaklamanız mümkündür. Ayrıca Sydney büyük bir şehir olduğundan haritasız dolaşmamanız tavsiye edilir. Şehre geldiğinizde görmeniz gereken ilk eserler; mimari tasarım ödüllü Sydney Opera Binası, Sydney Limanı ve dünyanın en büyük çelik halatlı köprüsü olan Sydney Bridge’dir. Limanda bulunan Royal Botanic Gardens, Queen Victoria Building alışveriş binası, Sydney Kulesi, 1988 yılında yenilenen ve eğlencenin merkezi olan Darling Limanı ve 145 mt. tüp geçitleri ile dünyanın en büyük akvaryumlarından birisi olan Sydney Akvaryumu ile birlikte Government House görmeniz gereken diğer eserlerdir. Ancak Sydney’de asıl yapmanız gereken; Bondi Beach, Coogee Beach veya Manly Beach’e giderek dev boyutlara ulaşan okyanus dalgalarında sörf yapmaktır. Sydney’e 100 km. uzaklıkta bulunan Mavi Dağlar ise trekking tutkunları için iyi bir alternatiftir. En genç kıta olan Avustralya’nın mutfağında Çin, Japon ve Tayland mutfağının etkisi görülür. Özellikle Aborjin mutfağı ve ülkede çok tüketilen kanguru etinin Sydney’de denenmesi tavsiye edilir. 

Ankara Kalkışlı Uçuşlar

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X