3612
Dünya Parmağının Ucunda!

Ankara Selanik Uçak Bileti

Ankara-Thessaloniki

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

seyehat mesafesi 844 Kilometre

Ankara-Thessaloniki

Yaklaşık Seyahat Süresi

seyehat zamanı 1 Saat 36 Dakika

İzmir’n ikiz kardeşi olan Selanik yada Yunanca adıyla Thessaloniki şehri, Yunanistan’ın 2. büyük şehri ve Yunan Makedonya Bölgesinin de başkentidir. Türk vatandaşlarının Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehir olarak büyük bir duygusal bağla bağlı olduğu Selanik, M.Ö. 315 yılında Makedon Krallığı tarafından kurulmuştur. Makedon Kralı Kassandros, evli olduğu Büyük İskender’in kızkardeşi Thessalonike’nin adını şehre vererek ona hediye etmiştir. M.S.620 yaşadığı deprem, şehirde bulunan tüm Antik Roma eserlerinin de yerle bir olmasına neden olmuştur. 1392 yılında Osmanlı Topraklarına katılan Selanik şehrine 1492 yılında İspanya’dan kovulan ve Osmanlılara sığınan Yahudiler yerleştirilmiştir. Zengin Yahudi nüfus, Selanik şehrinin kalkınmasında da büyük rol oynamıştır. Aynı zamanda bir liman şehri olan Selanik, Osmanlı döneminde Jön Türk ve İttihat ve Terakki hareketinin de merkezi olmuştur. 1912 yılında Osmanlı topraklarından çıkan Selanik, bu süre boyunca imparatorluğun İstanbul’dan sonra 2. büyük şehri olmuştur. 18 km.2 büyüklüğündeki Selanik’de bugün yaklaşık 400.000 kişi yaşamaktadır. Türkiye’de, İç Anadolu Bölgesinde bulunan başkent Ankara, ilk yerleşimin M.Ö.9.yy.da başladığı dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Ankara bugün, 6 milyonu aşan nüfusu ile Türkiye’nin 2. kalabalık, 25.437 km2. yüzölçümü ile 3. büyük şehridir. Yabancı turistlerin tarihi bir şehir olarak çok fazla tercih etmediği Ankara, 1923 yılında yeni başkent olarak ilan edildikten sonra hızla gelişmiş ve nüfusu Türkiye’nin nüfus oranının 2 katı hızıyla artmıştır. Türkiye’nin eğitim seviyesi en yüksek şehri olan Ankara’da bulunan üniversite mezunu sayısı, Türkiye ortalamasının iki katıdır. Ankara’da Hitit, Frig, Lidya, Pers, Galat uygarlıkları ile Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları hüküm sürmüştür. Bu uygarlıklardan günümüze ulaşan eserler bugün Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi ve ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesinde sergilenmektedir. Ankara’nın şehir dışında bulunan en önemli müzesi ise; Kral Midas’ın mezarının bulunduğu ve Tunç Çağı ve Frig uygarlığından kalan eserlerin sergilendiği Polatlı’da bulunan Gordion Müzesidir.

 

 

Ankara’dan Selanik’e en uygun Ankara-Selanik uçak bileti ile seyahat etmek istediğinizde, kullanabileceğiniz havalimanı Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı olacaktır. En uygun Ankara-Selanik uçak bileti alarak seyahat edeceğiniz Havalimanı ise;  Selanik Makedonia Uluslararası Havalimanı’dır. Uçuşlarınız aktarmalı olarak yapılacağı için uçuş süreniz aktarma uçağınıza bağlı olarak değişecektir. Türk Hava Yolları, Pegasus Airlines ve Lufthansa Airlines Ankara Esenboğa Havalimanından Selanik Makedonia Havalimanına  tek veya iki aktarma ile uçuş gerçekleştiren havayolu firmalarıdır. En uygun Ankara-Selanik uçak bileti fiyatlarının İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından aktarma yapan Pegasus Airlines uçuşlarında gerçekleştiğini belirtelim.

 

 

Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı, Ankara şehir merkezinin 28 km. kuzeyinde bulunan ve Ankara ile çevresine hizmet veren tek uluslararası havalimanıdır. Ankara’nın Çubuk ve Akyurt ilçeleri sınırlarında İstanbul Yeşilköy Havalimanı ile birlikte 1951 yılında inşaatına başlanan havalimanı, 1955 yılında hizmete açılmıştır. Ankara Esenboğa Havalimanı, 2015 yılı istatistiklerine göre 12 milyonu geçen yıllık yolcu kapasitesi ile bugün Türkiye’nin 4. büyük havalimanıdır. Ayrıca havalimanı 2009 yılında kendi yolcu sınıfında Avrupa’nın en iyi havalimanı seçilmiştir. 2006 yılında hızla artan havalimanı trafiği nedeniyle TAV tarafından inşa edilen açılan yeni terminal ise hesaplanan süreden bir yıl önce tamamlanarak hizmete girmiştir. Bu sayede havalimanında 182.000 m2. ye ulaşan terminal alanı, Türkiye’nin ikinci büyük terminal alanı haline gelmiştir. Türkiye’de iç ve dış hatlar terminali bir arada bulunan ilk havalimanı olan Ankara Esenboğa Havalimanının uluslararası güvenlik kodu ise en yüksek kod olan CAT III’dür. Ankara Esenboğa Havalimanına taksi, özel araç veya otobüs ile ulaşmanız mümkündür. Belediye otobüsleri ile havalimanına ulaşmak isterseniz 442 numaralı Belko Air otobüsüne AŞTİ gelen yolcu katından binerek Kızılay, Tren Garı karşısı ve AKM üzerinden 80 dakika içinde havalimanı iç ve dış hatlara ulaşmanız mümkündür. Belko Air otobüsleri 06.00-00.00 saatleri arasında 30 dakikada bir, 00.00-05.00 saatleri arasında ise 60 dakikada bir 10 TL. ücret karşılığında hizmet vermektedir. Duraklar arası mesafe ise trafiğin açık olduğu durumlarda yaklaşık 10 dakikadır.

 

 

Hem askeri hem de sivil uçakların kullandığı Selanik Makedonia Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin 14 km. güneyinde bulunan uluslararası havalimanıdır. Selanik Havalimanı 5.5 milyona ulaşan yıllık yolcu kapasitesi ile Yunanistan’ın Atina’dan sonra en büyük 2. havalimanıdır. 1930 yılında hizmete açılan havalimanı, 2.Dünya Savaşında Almanlar tarafından işgal edilmiş ve ancak 1948 yılında tekrar sivil uçuşlara başlanabilmiştir. 2015 yılında okyanus ötesi uluslararası uçuşlarında başladığı Selanik Havalimanı, 3 katlı tek terminalden oluşmaktadır. Selanik Makedonia Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için taksi veya otobüs kullanabilirsiniz. Terminalin önünden 45 dakikada bir hareket eden 78 numaralı otobüs, 0.60 Euro ücret karşılığında 45 dakika içinde sizi şehir merkezine ulaştıracaktır. Taksi ile ulaşımı tercih ederseniz ücret ortalama 15 Euro civarındadır.

 

 

En uygun Ankara-Selanik uçak bileti ile seyahat ettiğiniz Selanik’de konaklama için tavsiye edilen bölgeler; şehir merkezinde bulunan Eleftherias Meydanı, Aristotelous Meydanı, Tsimiski caddesi, Ladadika ve Egnatia Caddesi çevresidir. Selanik’e geldiğinizde ilk dikkatinizi çeken; İzmir kordonu ile aynı kordon manzarası olacaktır. Şehirde ilk görülmesi gereken yer ise; Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu pembe evdir. Bugünkü adresi ise; Apostolou Pavlu Caddesi No:17 olan ev, aynı zamanda Türkiye Selanik Konsolosluğunun da olduğu yerdir. Pembe ev, 19.Şubat.1937 yılında Selanik Belediyesi tarafından satın alınarak Türkiye Cumhuriyetine hediye edilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine liman şehri Selanik’i korumak için Mimar Sinan tarafından yapılan ve İstanbul’da bulunan Rumelihisarının aynısı olan Beyaz Kule ise şehirde görmeniz gereken ikinci eserdir.

 

 

Bizans Kültürü Müzesi ise Ayasofya’dan kaçırılan 3000 den fazla eserin sergilendiği müzedir. Selanik Arkeoloji Müzesinde ise Selanik’de çıkartılan Bizans eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Şehrin en yüksek noktasında bulunan Eptapyrgio, 1988 yılında Unesco Dünya Mirası Listesine alınan Aziz Dimitrios Kilisesi, Aristoteles Meydanı , Selanik Yahudi Müzesi, Selanik şehrinde görmeniz gereken diğer mekanlardır. Selanik mutfağı, mübadelenin izlerini taşıyan mutfaktır ve daha çok Ege ve İstanbul mutfağı ağırlıklıdır. Türkiye’de Rumların yaptığı, ancak bugün artık yapılmayan pek çok yemek, Selanik’te Yunan isimleri ile aynen yapılmaktadır. 

Ankara Kalkışlı Uçuşlar

Alternatif Şehirler

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X