6896
Dünya Parmağının Ucunda!

Ankara Santorini Uçak Bileti

Ankara-Thira

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

seyehat mesafesi 776 Kilometre

Ankara-Thira

Yaklaşık Seyahat Süresi

seyehat zamanı 2 Saat 17 Dakika

Santoron veya Santorini Adası, Ege Denizinde Yunanistan’ın 200 km. güneyinde bulunan volkanik adalar topluluğudur. Yunanlıların genel olarak Thira dediği Santorini Adaları Thira, Thirassia, Aspronissi, Palea ve Nea Kameni adalarından oluşur. M.Ö. 1650 yılında adada başlayan volkanik faaliyetler ve büyük patlamalar, Ege Denizinde tüm coğrafyanın da değişmesine neden olmuş ve 200 yıl boyunca aralıklarla devam etmiştir. Volkanik patlamaların yarattığı çökme ve tsunamiler ile adanın 73 km2.lik kısmı denizin altına çökmüş ve bu bölümde bir koy oluşmuştur. M.Ö. 3000 lerde Minoslular tarafından ilk kez yerleşiminin olduğu tahmin edilen Kykland Adalarına bağlı Santorini Adası, daha sonra Dorlar ve Venedik Dükalığının egemenliğine geçmiştir. Santorini 1579-1821 yılları arasında ise Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kalmıştır. Yaşanan depremler ve volkanik patlamalar, adada yaşayan Minos Uygarlığının tamamen yok olmasına yol açmıştır. Antik Yunan’da Platon’a göre adada yaşanan volkanik patlama Girit ile birlikte Santorini Adasının kayıp ada Atlantis olduğuna işaret etmektedir. Ünlü deniz araştırmacısı Jaques Cousteau uzun yıllar kayıp ada Atlantis için ada çevresinde araştırmalar yapmıştır.

 

 

Adadaki plajlarda bulunan ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği siyah kumların nedeni; yüzyıllardır gerçekleşen bu volkanik patlamalardır. Santorini Adası, bugün dünyanın en turistik, en popüler ve en romantik destinasyonlarından birisidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ve 6 milyona yaklaşan nüfusu ile bugün en büyük 2. şehri olan Ankara, Anadolu’nun merkezine yakın bir konumda, denize kıyısı olmayan bir İç Anadolu şehridir. Kurtuluş Savaşı öncesinde küçük bir kasaba olan Ankara, 1923 yılında başkent olarak ilan edilmesinden sonra hızla sınırları büyümüş ve gelişmiştir. Cumhuriyet öncesinde tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan Ankara’nın bugün topraklarının yarısı hala tarım arazisi olarak kullanılmaktadır. Tarihi 10.000 yıl öncesine uzanan şehirde bugüne kadar Hitit, Frig, Lidya, Pers, Galat uygarlıkları ile Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları hüküm sürmüştür. Bu uygarlıklardan günümüze ulaşan eserler bugün Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi ve ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesinde sergilenmektedir.

 

 

Ankara’dan Santorini’ye en uygun Ankara-Santorini uçak bileti ile seyahat etmek istediğinizde, kullanabileceğiniz havalimanı Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı olacaktır. En uygun Ankara-Santorini uçak bileti alarak seyahat edeceğiniz havalimanı ise; Santorini Thira Uluslararası Havalimanıdır. Uçuşlarınız aktarmalı olarak yapılabileceği için, uçuş süreniz aktarma saatinize bağlı olarak değişecektir. Türk Hava Yolları İstanbul, Lufthansa Airlines ise Münih üzerinden Atina aktarmalı olarak Santorini Thira Havalimanına uçuş gerçekleştiren havayolu firmalarıdır. En uygun Anakara-Santorini uçak bileti fiyatlarının iki aktarmalı Türk Hava Yolları uçuşlarında gerçekleştiğini belirtelim.

 

 

Ankara’nın Çubuk ve Akyurt ilçelerinde bulunan Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı, 1951 yılında inşaatına başlanan ve 1955 yılında hizmete giren Türkiye’nin 2. uluslararası havalimanıdır. Ankara şehir merkezine 28 km. uzaklıkta bulunan ve Ankara ve çevre bölgelerine hizmet veren havalimanı, 2015 yılında 12 milyonu geçen yıllık yolcu kapasitesi ile bugün Türkiye’nin 4. büyük havalimanı konumundadır. Türkiye’nin siyasi duruşu nedeniyle artan havalimanı trafiğine çözüm getirmek için havalimanında açılan yeni terminal ise hesaplanan süreden bir yıl önce tamamlanarak 2006 yılında hizmete girmiştir. Bu sayede 182.000 m2. ye ulaşan terminal alanı, Türkiye’nin ikinci büyük terminal alanıdır. İç ve dış hatlar terminali bir arada ilk havalimanı olan Ankara Esenboğa Havalimanının uluslararası güvenlik kodu olan CAT III, her türlü hava koşulunda havalimanına uçakların iniş-kalkış yapmasına izin veren koddur. Ankara Esenboğa Havalimanına taksi, özel araç veya otobüs ile ulaşmanız mümkündür. Belediye otobüsleri ile havalimanına ulaşmak isterseniz 442 numaralı Belko Air otobüsüne AŞTİ gelen yolcu katından binerek Kızılay, Tren Garı karşısı ve AKM üzerinden 80 dakika içinde havalimanı iç ve dış hatlara ulaşmanız mümkündür. Belko Air otobüsleri 06.00-00.00 saatleri arasında 30 dakikada bir, 00.00-05.00 saatleri arasında ise 60 dakikada bir 10 TL. ücret karşılığında hizmet vermektedir. Duraklar arası mesafe ise yaklaşık 10 dakikadır.

 

 

Santorini Adasında Kamari kasabası yakınlarında, 1972 yılında inşa edilen Santorini Thira Uluslararası Havalimanı, 2005 yılından itibaren  uluslararası uçuşlara başlamış olan havalimanıdır. Daha önce sadece yerel uçuşların yapıldığı Santorini Havalimanı, bugün aynı anda inen 6 uçak yolcusuna hizmet verebilecek kapasitededir. Havalimanı aynı zamanda hem askeri hem de sivil havalimanı olarak kullanılmaktadır. Santorini Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için taksi ve otobüs kullanabilir veya araç kiralayabilirsiniz. Havalimanı önünden hareket eden otobüs sizi Thira veya okunuşuyla Fira olarak isimlendirilen ada merkezine sizi bırakacaktır. Bunun dışında kalacağınız otelden havalimanı shuttle servisi talep edebilirsiniz. Havalimanı taksi servisi ise Terminal 1 önünde bulunmaktadır.

 

 

En uygun Ankara-Santorini uçak bileti alarak ulaştığınız Santorini’de konaklama için eğer havalimanından araç kiralamadıysanız, merkez Thira bölgesinde bulunan otel ve pansiyonlarda kalmanız tavsiye edilir. Çünkü ada çevresini gezmek için kalkan tüm otobüsler merkez Thira’dan hareket etmektedir. Yani nerede kalırsanız kalın, öncelikle Thira’ya gelmeniz ve buradan hareket etmeniz gerekecektir. Ancak eğer araba kiraladıysanız konaklama için biraz daha pahalı otellerin olduğu Oia köyü tavsiye edilir. Santorini adası konaklama fiyatları açısından turistlere çok değişik seçenekler sunar. Adada gecelik 30 eurodan başlayıp 1000 euroya kadar ulaşan skalada oteller bulabilirsiniz. Adadaki otellerin çoğu çok dik yamaçlarda olduğu için, pek çok otelin güvenlik açısından 13 yaşın altında çocuk kabul etmediğini hatırlatmak isteriz. 1956 yılında yaşanan depremle tamamen yıkılan Thira köyü, 1970 li yıllarda tekrar yapılmış ve turizme açılmıştır. Denizin 300 mt. üzerindeki kayalıklarda inşa edilen bu köy, tüm Santorini manzaralarının çekildiği köydür.

 

 

Fira’da Agiou Mina Kilisesi, Megaro Gyzi Museum, Thira Arkeoloji Müzesi ve Prehistoric Thira Müzesi ada merkezinde görülecek yerler arasındadır. Caldera ise depremin gerçekleştiği ve adada 73 km. lik çökmenin oluştuğu bölgedir. Bugün çökmenin olduğu bölgede muhteşem güzellikte bir koy bulunmaktadır. Thira Antik Şehri, Pyrgos Kilisesi ve Perissa Kumsalı Santorini Adasında görülecek diğer güzelliklerdir. Türk mutfağı ile büyük benzerlik gösteren Yunan mutfağının en lezzetli yemekleri, muhteşem Santorini manzarası eşliğinde adada denenmelidir. Özellikle tavernalarda deniz ürünleri, Yunan mezeleri ve Yunan Rakısı Ouzo eşliğinde bir akşam tatilinizi unutulmaz kılacaktır. 

Ankara Kalkışlı Uçuşlar

Alternatif Şehirler

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X