38797
Dünya Parmağının Ucunda!

Ankara Samoa Uçak Bileti

Ankara-Apia

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

seyehat mesafesi 16248.72 Kilometre

Ankara-Apia

Yaklaşık Seyahat Süresi

seyehat zamanı 19 Saat 44 Dakika

Samoa Adası veya resmi adıyla Bağımsız Samoa Devleti, Avustralya’nın doğusunda ve Yeni Zelanda’nın kuzeyinde Güney Pasifik Okyanusunun tam ortasında bulunan adalar topluluğudur. Bugün toplam 250.000 kişinin yaşadığı adalarda ilk yerleşim ise tam 4000 yıl önce Güneybatı Asya tarafından geçen göçmenler ile başlamıştır. Samoa Adaları 1700 yılında Avrupalı kaşifler tarafından keşfedilmiş ve 1830 yılında İngiliz sömürgesi daha sonra ise Fransız ve Alman sömürgesi olmuştur. Adalar 1870 yılına kadar ise Navigator Adaları olarak anılmıştır. Bağımsız Samoa Devleti’nin bulunduğu adaların coğrafi olarak, 64 km. uzaklığında bulunan Amerikan Samoası Adası ile karıştırılmaması gerekir. Volkanik bir adalar topluluğu olan ve toplam 2.944 km2. yüzölçümüne sahip Samoa Adalarında sahil şeridi 403 km. uzunluğundadır. Adanın en yüksek noktası ise 1.857 mt. yüksekliğindeki Mauga Silisili Tepesidir. 2009 yılında adada trafiğin akışı değiştirilerek soldan akmaya başlamıştır. Ancak Samoa Adalarında bugüne kadar yaşlanan en garip değişiklik ; 2011 yılında adanın tarihinin değiştirilmesidir.

 

 

119 yıl önce Amerikalı tüccarların kendi ülkelerindeki saat dilimlerine uydurmak için değiştirdikleri tarih çizgisi, 29.Aralık.2011 gecesi eski haline döndürülmüştür. 29 Aralık gecesi uyuyan Samoa halkı, 30 Aralık gününü atlayarak 31.Aralık.2011 sabahına uyanmıştır. Bu karar, özellikle Avustralya ve Yeni Zelanda ile ticari ilişkilerde, zaman farkından dolayı yaşanan sıkıntılar nedeniyle alınmıştır. Anayasal monarşi ile yönetilen Samoa Adalarının başkenti ise Apia’dır. 29.Ekim.1923 tarihinde ilan edilen cumhuriyet ile dünyanın en iyi yönetim biçimini kabul eden Türkiye’nin başkenti Ankara ise, Anadolu’nun merkezinde İç Anadolu Bölgesinde bulunan şehridir. Ankara, aynı zamanda 6 milyona yaklaşan nüfusu ile İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en kalabalık 2. şehridir. Başkent olmadan önce tarım ve hayvancılık ile geçinen şehir, Kurtuluş Savaşından sonra 1923 yılında başkent ilan edilmiş ve hızla gelişmiştir. Tarihi M.Ö.9.yy. Eski Taş Çağı’na kadar uzanan Ankara’da bugüne kadar Hitit, Frig, Lidya, Pers, Galat uygarlıkları ile Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları hüküm sürmüştür. Bu uygarlıklardan günümüze ulaşan eserler bugün Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi ve ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesinde sergilenmektedir.

 

 

Ankara’dan Samoa Adalarına en uygun Ankara-Samoa uçak bileti ile seyahat etmek istediğinizde önce İstanbul’a giderek, İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinden uçuşlarınızı gerçekleştirmeniz gerekecektir. En uygun Ankara-Samoa uçak bileti alarak seyahat edeceğiniz havalimanı ise; Samoa Faleolo Uluslararası Havalimanı’dır. Türk Hava Yolları, Singapore Airlines ve Etihad Airlines İstanbul Atatürk Havalimanından iki aktarma ile Samoa Faleolo Uluslararası Havalimanına ulaşabileceğiniz hava yolu firmalarıdır. Toplam seyahat süresi en uygun aktarma ile yaklaşık 30 saat sürecektir. En uygun Ankara-Samoa uçak bileti fiyatlarının İstanbul üzerinden Singapur ve Sidney üzerinden iki aktarma yapan Singapore Airlines uçuşlarında gerçekleştiğini belirtelim.

 

 

Samo adalarının başkenti Apia’da bulunan Samoa Faleolo Uluslararası Havalimanı, Apia şehir merkezinin 40 km. kadar batısında bulunan uluslararası havalimanıdır. Samoa Adalarında bulunan 5 havalimanı içinde tek uluslararası havalimanı olan Samoa Faleolo Havalimanı, 1984 yılında kadar Boeing 737 uçağının dışında büyük uçakların iniş yapamadığı bir havalimanıyken bugün, yapılan revizyonlarla büyük uçakların iniş yapabileceği şekilde modernize edilmiştir. Samoa Faleolo Uluslararası Havalimanı, 2.Dünya Savaşı zamanında, 1942 de Pasifik Okyanusunda Amerika ile Japonya arasında yaşanan Peal Harbour baskını ve deniz savaşlarının ardından Amerikan Deniz Kuvvetleri tarafından da kullanılmak üzere, güvenlik amacıyla inşa edilmiştir. Samoa Faleolo Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için havalimanında sadece taksi bulunur.

 

 

En uygun Ankara-Samoa uçak bileti ile ulaştığınız Samoa Adaları toplam 11 bölgeye ayrılmıştır, ancak en büyük şehri ve merkezi Apia’dır. Önceden rezervasyon yapacağınız resortlarda ve Apia şehir merkezinde bulunan otellerde konaklamanız mümkündür. Mükemmel bir kumsalı ve denizi olan Savaii Bölgesi ve buz gibi şelalelerin olduğu Upolu Bölgesi Samoa Adalarına gelen turistlerin popüler rotalarıdır. Özellikle adanın iç kısımlarında bulunan ormanlık ve dağlık arazi, trekking için mükemmel lokasyonlardır. Ancak çok dik vadilerin olduğu bu bölgelere bir rehber ile gitmeniz tavsiye edilir. Samoa yerel mutfağında yemekler “umu” adı verilen fırınlarda pişirilir. Oka adı verilen yöntem ile pişirilen balık ve et ürünleri ise çok lezzetlidir.  Baharatın pek kullanılmadığı Samoa mutfağında, adada bulunan hindistan cevizi ve soslar ile birlikte, muz, balık, deniz ürünleri, tavuk ve domuz eti ile pişirilen yerel yemekler tavsiye edilir. Ayrıca Samoa’da resortlar haricinde şehir merkezlerinde bulunan dükkanlarda sadece pazar günleri içki satın alabileceğinizi de hatırlatalım.

 

 

Çubuk ilçesinde bulunan Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı, Ankara şehir merkezinin 28 km. kuzeyinde bulunan ve Ankara şehri ile çevresine hizmet veren uluslararası havalimanıdır. 1951 yılında inşaatına başlanan havalimanı, 1955 yılında hizmete açılmıştır. Ankara Esenboğa Havalimanı, daha çok iç hatlar uçuşlarının gerçekleştiği ve 2015 yılında 12 milyonu geçen yıllık yolcu kapasitesi ile Türkiye’nin 4. büyük havalimanıdır. Havalimanında TAV tarafından inşa edilen yeni terminal ise 2006 yılında hizmete girmiştir. Yeni terminal alanı ile Ankara Esenboğa Havalimanında terminal alanı 182.000 m2. ye ulaşmış ve Türkiye’nin ikinci büyük terminal alanı haline gelmiştir. İç ve dış hatlar terminali bir arada Türkiye’nin ilk havalimanı olan Ankara Esenboğa Havalimanına taksi, özel araç veya otobüs ile ulaşmanız mümkündür. Belediye otobüsleri ile havalimanına ulaşmak isterseniz 442 numaralı Belko Air otobüsüne AŞTİ gelen yolcu katından binerek Kızılay, Tren Garı karşısı ve AKM üzerinden 80 dakika içinde havalimanı iç ve dış hatlara ulaşmanız mümkündür. Belko Air otobüsleri 06.00-00.00 saatleri arasında 30 dakikada bir, 00.00-05.00 saatleri arasında ise 60 dakikada bir 10 TL. ücret karşılığında hizmet vermektedir. Duraklar arası mesafe ise yaklaşık 10 dakikadır.

Ankara Kalkışlı Uçuşlar

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X