16889
Dünya Parmağının Ucunda!

Ankara Mauritius Uçak Bileti

Ankara-Mauritius

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

seyehat mesafesi 7,177 Kilometre

Ankara-Mauritius

Yaklaşık Seyahat Süresi

seyehat zamanı 8 Saat 44 Dakika

Bugünkü adını, 1598 yılında Flemenk Cumhuriyeti adına adaya el koyan Hollandalı denizcilerin, o zamanki Oranj Hanedanı veliahtı Maurice van Orange’ın onurlandırmak adına verdikleri isimden alan Mauritus yada resmi adıyla Mauritus Cumhuriyeti, Hint Okyanusunda Madagaskar Adasının doğusunda yer alan Afrika kıtasına bağlı bir ada devletidir. Daha önce yaşamın olmadığı adaya 16.yy.da ilk ayak basan aslında Portekizli denizciler olmuştur. 1715 yılında Napoleon döneminde Fransızların egemenliğine geçen ada, daha sonra Birleşik Krallığa devredilmiştir. Fransa’ya bağlı Reunion, Cardagos-Carajos, Agalega ve Rodriguez adaları ile birlikte Mascarane Adalarının bir parçası olan Mauritus Cumhuriyeti’nin başkenti ise Mauritus adası üzerinde bulunan Port Louis’dir. Mauritus’dan sonra ikinci büyük ada olan Rodriguez adası ise Mauritus Cumhuriyetinin 600 km. doğusundadır. Volkanik bir ada olan Mauritus’da güney kıyıları dışında tüm ada çevresi, kayalıklar ve mercan resifleri ile kaplıdır. Güney yarımkürede bulunan adada mevsimler, Türkiye’nin tam tersi olarak yaşanır.

 

 

 

 

Yani Mauritus’a gitmek için en uygun zaman Türkiye’de kış aylarının yaşandığı Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Adada resmi dil yoktur, ancak uzun yıllar sömürge olmasından dolayı Fransızca ve İngilizce yaygın olarak konuşulmaktadır. Dünya üzerinde ordusu bulunmayan 25 ülkeden birisi olan Mauritus’da cumhuriyet ise 1992 yılında ilan edilmiştir. 1923 yılında cumhuriyetin ilan edildiği Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık 2. şehri olan Ankara, coğrafi olarak Anadolu’nun merkezinde, İç Anadolu’da bulunan şehirdir. 1.Dünya Savaşından sonra bağımsızlık için verilen Kurtuluş Savaşının merkezi olan Ankara, başkent olmadan önce tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan küçük bir kasabadır. 1923 yılında yeni cumhuriyetin yeni başkenti olarak ilan edilmesinden sonra hızla gelişmiştir ve büyümüştür. Bilinen tarihi 10.000 yıl öncesine kadar uzanan Ankara’da bugüne kadar Hitit, Frig, Lidya, Pers, Galat uygarlıkları ile Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları hüküm sürmüştür. Çok fazla turistik olmayan Ankara’da bu uygarlıklardan günümüze ulaşan eserler Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnografya Müzesi ve ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesinde sergilenmektedir.

 

 

Ankara’dan Mauritus Cumhuriyeti’ne en uygun Ankara-Mauritus uçak bileti ile seyahat etmek istediğinizde, kullanabileceğiniz havalimanı Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı olacaktır. En uygun Ankara-Mauritus uçak bileti alarak seyahat edeceğiniz havalimanı ise; Mauritus Sir Seewoosagur Ramgoolam Uluslararası Havalimanı’dır. Uçuş süreniz aktarmasız uçuşlarda ortalama 23 saat sürecektir. Türk Hava Yolları Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan İstanbul üzerinden aktarma yaparak Mauritus Uluslararası Havalimanına direkt uçuş gerçekleştiren tek havayolu firmasıdır. En uygun Ankara-Mauritus uçak bileti fiyatlarının tek aktarmalı Türk Hava Yolları uçuşlarında gerçekleştiğini belirtelim. Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı, Çubuk ilçesi sınırları içinde ve Ankara şehir merkezinin 28 km. kuzeyinde bulunan havalimanıdır. 1955 yılında hizmete açılan Ankara Esenboğa Havalimanı, 2015 yılında 12 milyonu geçen yıllık yolcu kapasitesi ile Türkiye’nin 4. büyük havalimanı haline gelmiştir. Havalimanında TAV tarafından yapılan yeni terminal ise beklenen süreden 1 yıl önce, 2006 yılında hizmete girmiştir. Bu sayede Ankara Esenboğa Havalimanının terminal alanı 182.000 m2. ye ulaşmış ve Türkiye’nin ikinci büyük terminal alanı haline gelmiştir. İç ve dış hatlar terminali bir arada olan Ankara Esenboğa Havalimanının uluslararası güvenlik kodu ise İstanbul Atatrük Havalimanı ile birlikte en yüksek kod olan CAT III’dür. Ankara Esenboğa Havalimanına taksi, özel araç veya otobüs ile ulaşmanız mümkündür. Belediye otobüsleri ile havalimanına ulaşmak isterseniz 442 numaralı Belko Air otobüsüne AŞTİ gelen yolcu katından binerek Kızılay, Tren Garı karşısı ve AKM üzerinden 80 dakika içinde havalimanı iç ve dış hatlara ulaşmanız mümkündür. Belko Air otobüsleri 06.00-00.00 saatleri arasında 30 dakikada bir, 00.00-05.00 saatleri arasında ise 60 dakikada bir 10 TL. ücret karşılığında hizmet vermektedir. Duraklar arası mesafe ise yaklaşık 10 dakikadır.

 

 

Mauritus Sir Seewoosagur Ramgoolam Uluslararası Havalimanı, Mauritus Adasında bulunan başkent Port Louis şehir merkezine 40 km. uzaklıkta, Mahebourg yakınlarında bulunan havalimanıdır. Mauritus Havalimanı, Mauritus Cumhuriyetinde bulunan 5 havalimanı arasında asfalt piste sahip olan iki havalimanından birisidir. Diğer havalimanı ise adalar arası uçuşların gerçekleştiği Rodrigues Sir Gaetan Duvai Ulusal havalimanıdır. 2013 yılında revizyondan geçen Mauritus Uluslararası Havalimanına yeni bir terminal eklenerek yolcu kapasitesi arttırılmıştır. Mauritus Sir Seewoosagur Ramgoolam Uluslararası Havalimanından, Port Louis şehir merkezine ulaşmak için taksi veya otobüs kullanabilirsiniz, ayrıca havalimanından araç da kiralayabilirsiniz. Şehir merkezine otobüs ile ulaşımı tercih ederseniz havalimanı önünden 30 dakikada bir kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Yaklaşık 1 saat sürecek olan yolculuğun bedeli 30 RP tutacaktır. Ancak özellikle fazla sayıda bagajınız varsa otobüs, iyi bir seçim olmayabilir. Havalimanı taksileri ise sizi 45 dakikada şehir merkezine ulaştırır, ancak binmeden önce mutlaka pazarlık yapılmalıdır. Ücretin ortalama 1500 RP tutması gerektiğini söyleyebiliriz. Eğer tatil köyünde konaklayacaksanız, kalacağınız otelden havalimanı shuttle servisi de istemeniz mümkündür.

 

 

En uygun Ankara-Mauritus uçak bileti ile seyahat ettiğiniz Mauritus Adasında konaklama için önceden rezervasyon yapmanız tavsiye edilir. Ayrıca başkent Port Louis’de haftalık veya aylık yazlık kiralamak, kısa süreli otel konaklamasından daha ucuza gelebilir. Adada bulunan lüks zincir oteller ise özellikle balayı tatili çok iyi bir seçim olacaktır. Mauritus Adası her ne kadar bir tatil adası olsa da başkent Port Louis’de Fransız ve İngiliz sömürge dönemlerinden kalma çok sayıda tarihi eser de bulunur. Blue Penny Museum, Natural History Museum, The Photographic Museum, Sir Seewoosagur Ramgoolan Botanik Bahçesi, Citadel Fort Adelaide, Le Pouce, Caudan Limanı, Jummah Camii, Aapravasi Ghat, Belediye Binası, Çin Mahallesi ve Port Louis pazarı Mauritus Adasında görülecek yerler arasındadır. Trou d’Argent Beach, Mont Choisy Beach, Flic en Flac Beach ve Le Morne Beach ise Mauritus Adasının muhteşem güzellikteki en popüler plajlarıdır. Ayrıca Ile de Deux Cocos körfezi yani Blue Bay’de mutlaka şnorkel veya tüplü serbest dalış yapılması ve denizin altındaki mercan resiflerinin görülmesi tavsiye edilir. Eski bir sömürge olan Mauritus’da mutfak Fransız, Hint, Çin ve Afrika mutfaklarının karışımıdır. Mauritus mutfağında tüm yemeklerde özellikle baharat kullanımı çok yaygındır. Egzotik tropik meyveler, deniz ürünleri ve av hayvanlarının etleri ile özel yemekleri olan rougaille ve camaron mutlaka denenmesi gereken lezzetlerdir.           

Ankara Kalkışlı Uçuşlar

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X