1126
Dünya Parmağının Ucunda!

Ankara Lviv Uçak Bileti

Ankara-Lviv

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

seyehat mesafesi 1302 Kilometre

Ankara-Lviv

Yaklaşık Seyahat Süresi

seyehat zamanı 2 Saat 4 Dakika

Ukrayna’nın en batısında Polonya sınırına sadece 70 km. uzaklıkta bulunan Lviv, 860.000 nüfusu ve iki üniversitesi ile Ukrayna’nın 2. büyük şehri aynı zamanda kültür başkentidir. 1256 yılında kurulan şehir, 2006 yılında 750. yaşını kutlamıştır. Lviv, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli valide sultanlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan yani Roxalena’nın doğduğu şehirdir. Old Town, yani eski şehir bölgesinde bulunan pek çok eseri Unesco Dünya Mirası Listesinde bulunan şehir, mimarisi ile Ukrayna’nın modern yüzüdür. Ukrayna dilinde “aslan” anlamına gelen Lviv şehrinin amblemi de aslandır. Uzun yıllar Polonya egemenliğinde kalan şehirde bugün Polonya’nın en büyük konsolosluğu bulunmaktadır. 2.Dünya Savaşından önce Polonyalı nüfus çoğunluktayken, savaş sonrasında Polonyalı’ların şehri terk etmesiyle şehir, Ukrayna topraklarına katılmıştır. Bugün sadece %1 oranında Polonyalı, Lviv de yaşamaktadır. Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük 2. şehridir. 1923 yılında cumhuriyetin ilanı ile başkent olan şehir daha önce Tektosag ve Frigya uygarlıklarının başkenti olmuştur. Yazılı tarihi 10.000 yıl önce Eski Taş Çağına kadar uzanan Ankara’da bugüne kadar Hitit, Frig, Lidya, Pers, Galat uygarlıkları ile Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları hüküm sürmüştür. Bu uygarlıklardan günümüze ulaşan eserler bugün Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesinde sergilenmektedir. 1919 yılında Anadolu’nun merkezinde küçük bir kasaba olan Ankara’ya gelen Mustafa Kemal’in Ankara’yı Kurtuluş Savaşının merkezi olarak seçmesi, şehrin Türkiye Cumhuriyeti tarihine geçmesini sağlamıştır. Ankara bugün, Türk siyasetinin merkezidir.

 

 

Ankara’dan Lviv’e en uygun Ankara-Lviv uçak bileti alarak seyahat etmek istediğinizde, kullanabileceğiniz havalimanı Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı olacaktır. En uygun Ankara-Lviv uçak bileti ile seyahat edeceğiniz havalimanı ise; Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havalimanı’dır. Uçuş süreniz ise aktarmalı uçuşunuza bağlı olarak değişecektir. Pegasus Airlines Ankara Esenboğa Havalimanından Lviv’e İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından aktarmalı olarak uçarken, Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk Havalimanından tek aktarma, Lufthansa ise Münih üzerinden yine tek aktarma ile Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havalimanı’na uçuş gerçekleştiren havayolu firmalarıdır. En uygun Ankara-Lviv uçak bileti fiyatlarının Pegasus Airlines uçuşlarında gerçekleştiğini belirtelim.

 

Ankara şehir merkezine 28 km. uzaklıkta bulunan Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı, Ankara ve çevresine hizmet veren uluslararası havalimanıdır. Çubuk ilçe sınırları içinde bulunan havalimanının inşaatına 1951 yılında başlanmış ve 1955 yılında hizmete açılmıştır. 12 milyonu aşan yıllık yolcu kapasitesi ile Türkiye’nin 4. büyük havalimanı olan Ankara Esenboğa Havalimanında yeni terminal planlanan süreden bir yıl önce, 2006 yılında hizmete girmiştir. İç ve dış hatlar terminali bir arada olan Ankara Esenboğa Havalimanının uluslararası güvenlik kodu ise en yüksek kod olan CAT III’dür, yani her türlü hava koşulunda Ankara Esenboğa Havalimanında uçaklar iniş-kalkış yapabilmektedir. Ankara Esenboğa Havalimanına taksi, özel araç veya otobüs ile ulaşmanız mümkündür. Belediye otobüsleri ile havalimanına ulaşmak isterseniz 442 numaralı Belko Air otobüsüne AŞTİ gelen yolcu katından binerek Kızılay, Tren Garı karşısı ve AKM durakları üzerinden, 80 dakika içinde havalimanı iç ve dış hatlara ulaşmanız mümkündür. Belko Air otobüsleri 06.00-00.00 saatleri arasında 30 dakikada bir, 00.00-05.00 saatleri arasında ise 60 dakikada bir 10 TL. ücret karşılığında hizmet vermektedir. Duraklar arası mesafe ise yaklaşık 10 dakikadır.

 

 

Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin 6 km. güneyinde bulunan havalimanıdır. Lviv Havalimanı aynı zamanda Batı Ukrayna’nın en büyük havalimanıdır ve bugün havalimanından 30 ayrı noktaya uçak havalanmaktadır. Euro 2012’ye ev sahipliği yapan Ukrayna’da özellikle şampiyona için 2012 yılında genişletilerek  havalimanına eklenen yeni terminal, Lviv Havalimanının 2013 yılında bölgedeki en iyi havalimanı seçilmesini sağlamıştır. Lviv Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için otobüs, troleybüs, shuttle ve taksi kullanabilirsiniz. Havalimanının önünden kalkan 9 numaralı otobüs, 95 numaralı troleybüs ve 48 numaralı sarı shuttle servisi ile Lviv şehir merkezine ortalama 15 dakika içinde ulaşmanız mümkündür. Taksi ile şehir merkezine ulaşım için ise, taksiye  binmeden önce pazarlık etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

En uygun Ankara-Lviv uçak bileti satın alarak ulaştığınız Lviv’de konaklamak için şehir merkezinde bulunan tarihi Opera binası çevresindeki otelleri tercih edebilirsiniz. Bir öğrenci şehri olan Lviv’de konaklamanın çok ucuzdur. Eğer kalabalık bir grup iseniz şehirde günlük ev de kiralanabilir. Lviv’de gezilecek ilk yer; Unesco Dünya Mirası Listesinde de olan ve 500 yıldır şehrin merkezi olan Rynok Square’dir. Meydanın her köşesinde tarihi çeşmeler, kule, cafeler ve tam ortasında Belediye Binası bulunur. Ancak şehrin simgesi Svobody Caddesi üzerinde bulunan ve Avrupa’nın en güzel opera binalarından birisi olan tarihi Opera Binasıdır. Lviv Opera binasının dört bir cephesinde farklı bir tema ile heykeller bulunur. Opera Binası inşa edilirken mimarı binayı nehrin üzerine yapmaya karar vermiş ve halktan dayanıksız olacağı gerekçesi ile büyük tepki toplamıştır. Bina inşaatı bittikten sonra mimar hayatını kaybeder, ancak Opera Binası 100 yıldır ayaktadır. 14.yy.da Lviv’de yaşayan Ermeniler, kendi kiliseleri olan Lviv Ermeni Kilisesini yapmıştır. Bugün şehirde yaşayan 150.000 civarında Ermeni halen bu kilisede ibadet etmektedir. 1675 tarihli mezar taşının bulunduğu Lychaviv Mezarlığı, 13.yy.da ahşap olarak inşa edilen Dormition Katedrali ve Potocki Sarayı görülmesi gereken diğer eserlerdir. Dünyanın en zengin mutfaklarından birisi olan Ukrayna mutfağı, Macar, Polonya ve Türk mutfaklarından da esinlenmiştir. Hamur işleri haşlama-soslu olarak veya Türk mutfağındaki gibi kızartılarak pişirilir ve smajeniye adını alır. Özellikle hamur işleri Lviv’de mutlaka denemesi gereken lezzetlerdir.

 

Ankara Kalkışlı Uçuşlar

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X