12702
Dünya Parmağının Ucunda!

Ankara Kos Uçak Bileti

Ankara-Kos

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

seyehat mesafesi 590 Kilometre

Ankara-Kos

Yaklaşık Seyahat Süresi

seyehat zamanı 1 Saat 44 Dakika

Bodrum’a giden herkesin yakınlığı nedeniyle “bu ada bizim olmalıydı” diyerek iç geçirdiği eski adıyla İstanköy, Yunanca adıyla Kos Adası, Ege Denizi’nde Bodrum yarımadasından sadece 8 deniz mili uzaklıkta bulunan çok turistik bir Yunan adasıdır. Bugün nüfusu yaklaşık 300.000 kişi olan adada 2000 civarında da Yunan asıllı Türk yaşamaktadır. Yunanistan’ın 12 Adalar Bölgesinde bulunan Kos Adasında 112 km. kadar sahil şeridi bulunur. Kardemena, Kefalos, Tigaki, Antimachia, Mastihar, Marmari ve Pyli Kos adasında bulunan büyük köylerdir. Adada ilk yerleşim; Karyalılar ile başlamıştır. M.Ö. 336 yılında kurulan Kos kasabası sırasıyla Roma ve Bizans İmparatorlukları, Mısır Krallığı, Venedik Dükalığı ve Saint Jean Şövalyelerinin egemenliğinde kalmıştır. Osmanlı İmparatorluğu ise 1525 yılında Saint Jean Şövalyelerinden aldıkları adayı 1912 yılında İtalyanlara bırakana kadar tam 400 yıl yönetmiştir. 2.Dünya Savaşında Almanların eline geçen Kos Adası, 1945 yılında İngilizler tarafından kurtarılarak Yunanistan’a teslim edilmiştir. Adanın en büyük özelliği ise; tıp bilimin babası Hipokrat’ın Kos Adasında doğmuş ve ilk öğrencilerine bugün adada görebileceğiniz binlerce yıllık Hipokrat Ağacı altında ders vermiş olmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ve 6 milyona yaklaşan nüfusu ile İstanbul’dan sonra en büyük 2. şehri olan Ankara, Anadolu’nun merkezine yakın bir konumda, denize kıyısı olmayan bir İç Anadolu şehridir. Korunaklı konumu itibarıyle Kurtuluş Savaşının merkezi olan Ankara’da yeni cumhuriyetin ilk meclisi ise 1920 yılında toplanmıştır. Kurtuluş Savaşı öncesinde küçük bir kasaba olan Ankara, 1923 yılında başkent olarak ilan edilmesinden sonra hızla sınırları büyümüş ve gelişmiştir. Cumhuriyet öncesinde tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan Ankara’nın bugün topraklarının yarısı hala tarım arazisi olarak kullanılmaktadır. Bilinen tarihi 10.000 yıl öncesine uzanan şehirde bugüne kadar Hitit, Frig, Lidya, Pers, Galat uygarlıkları ile Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları hüküm sürmüştür. Bu uygarlıklardan günümüze ulaşan eserler bugün Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi ve ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesinde sergilenmektedir.

 

 

Ankara’dan Yunan Adası Kos’a en uygun Ankara-Kos uçak bileti ile seyahat etmek istediğinizde, kullanabileceğiniz havalimanı Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı olacaktır. En uygun Ankara-Kos uçak bileti alarak seyahat edeceğiniz havalimanı ise; Kos Ippokratis Uluslararası Havalimanıdır. Uçuş süreniz, uçuşunuz çift aktarmalı olarak yapılabileceği için aktarma saatinize bağlı olarak değişecektir. Türk Hava Yolları İstanbul ve Atina üzerinden, Lufthansa Airlines ise Münih ve Atina üzerinden iki aktarmalı olarak Ankara Esenboğa Havalimanından Kos Ippokratis Havalimanına uçuş gerçekleştiren havayolu firmalarıdır. En uygun Ankara-Kos uçak bileti fiyatlarının 2 aktarmalı Lufthansa Airlines uçuşlarında gerçekleştiğini belirtelim.

 

 

Ankara’nın Çubuk ve Akyurt ilçeleri sınırları içinde kalan Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı, Ankara şehir merkezinin 28 km. kuzeyinde bulunan havalimanıdır. 1951 yılında inşaatına başlanan havalimanı 1955 yılında hizmete açılmış, 6 milyonu geçen yıllık yolcu kapasitesi ile bugün Türkiye’nin 4. büyük havalimanıdır. 2009 yılında kendi sınıfında dünyada en iyi havalimanı seçilen Ankara Esenboğa Havalimanında yeni terminal beklenen süreden bir yıl önce, 2006 yılında hizmete girmiş ve havalimanının yolcu kapasitesi daha da arttırılmıştır. İç ve dış hatlar terminali bir arada olan ilk havalimanı olan Ankara Esenboğa Havalimanının uluslararası güvenlik kodu ise en yüksek kod olan CAT III’dür, yani her türlü hava koşulunda uçaklar havalimanına iniş-kalkış yapabilmektedir. Ankara Esenboğa Havalimanına ulaşım için taksi, özel araç veya otobüs kullanabilirsiniz. Ankara Belediyesi’nin işlettiği Belko Air otobüsleri ile havalimanına ulaşmak isterseniz 442 numaralı otobüse AŞTİ gelen yolcu katından binerek Kızılay, Tren Garı karşısı ve AKM üzerinden 80 dakika içinde ulaşmanız mümkündür. Belko Air otobüsleri 06.00-00.00 saatleri arasında 30 dakikada bir, 00.00-05.00 saatleri arasında ise 60 dakikada bir 10 TL. ücret karşılığında hizmet vermektedir. Duraklar arası mesafe ise yaklaşık 10 dakikadır.

 

 

En uygun Ankara-Kos uçak bileti satın alarak ineceğiniz Kos Uluslarası Ippokratis Havalimanı, Kos Adasının Antimahia kasabasında, bulunan havalimanıdır. Kos şehir merkezine 22 km. uzaklıkta bulunan havalimanı 1963 yılında hizmete açılmıştır. Tek terminali bulunan Kos havalimanına Rodos ve Atina’dan da düzenli olarak seferler yapılmaktadır. Kos Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için alternatifleriniz taksi, araç kiralama veya otobüs olacaktır. Taksi ile şehir merkezine yolculuğunuz yaklaşık olarak 20 dakika sürecektir, ücret ise ortalama 30 euro civarındadır. Otobüs ile Kos şehir merkezine ulaşmak isterseniz hemen terminal çıkışında bulunan KTEL otobüslerini kullanabilirsiniz. KTEL otobüsleri Kos şehir merkezi dışında Mastihari, Kardhamena veya Kefalos’da da durmaktadır.

 

 

Kos Adasında denizden maksimum seviyede faydalanmak isterseniz, konaklama için deniz kıyısındaki otelleri tercih etmeniz tavsiye edilir. Ancak özellikle yoğun yaz dönemlerinde, adaya ulaşmadan önce mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanız gereklidir. Şehir içinde ulaşım ise bisiklet, ATV veya motosiklet kiralayarak, otobüsle veya taksilerle sağlanmaktadır. 5 euro bisilet, 20 euro ise scooter için ödeyeceğiniz günlük ücrettir. Kos Adasında görmeniz gereken yerler arasında bulunan ve 1902 yılında keşfedilen Asklepion, Kos Adası doğumlu ünlü bilgin Hipokrat’ın hastalarına baktığı ve iyileştirdiği tarihi harabelerdir. Neratzia, yani Şövalyeler Kalesi ise Bodrum’un tam karşısında Kos Adasını korumak için 14.yy.da inşa edilmiş kaledir. Antik Yunan Agorası, Roma Villası ve Roma Odeonu ise Kos Adasında mutlaka görülmesi gereken diğer tarihi eserlerdir. Adanın havalimanına da adını veren ve Hipokrat’ın gölgesinde öğrencilerine ders anlattığı ağaç ise bugün Kos Adasının sembolüdür. Kos Adasında Türk mutfağı ile çok benzer özellikler gösteren Yunan mutfağının en lezzetli örneklerini bulabilirsiniz. Özellikle yengeç, ıstakoz, ahtapot ve kalamar, tüm balık ürünleri, possa adı verilen keçi peyniri, adanın ünlü kırmızı domates reçeli ve Hipokrat’ın anlattığı gibi yapılan ev şarapları Kos adasında mutlaka denenmesi gereken lezzetlerdir. 

Ankara Kalkışlı Uçuşlar

Alternatif Şehirler

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X