8032
Dünya Parmağının Ucunda!

Ankara Dubrovnik Uçak Bileti

Ankara-Dubrovnik

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

seyehat mesafesi 1269 Kilometre

Ankara-Dubrovnik

Yaklaşık Seyahat Süresi

seyehat zamanı 2 Saat 21 Dakika

1.Temmuz.2013 tarihinden itibaren Schengen Bölgesine dahil olarak Türk vatandaşlarına vize uygulayan Hırvatistan’ın Adriyatik sahilinde bulunan en güzel şehri Ragusa veya yeni adıyla Dubrovnik, dağılan Yugoslavya’dan sonra Hırvatistan sınırları içinde kalan, ortaçağdan kalma tarihi eserleri ve görüntüleri ile dolu en turistik şehridir.  Dubrovnik, Yugoslavya iç savaşında ağır hasar almış şehirlerden birisidir. Şehir, 1971 yılında şehrin tarihi görüntüsünün korunması için militarize bölge olarak ilan edilmesine rağmen, 1991 Yugoslavya iç savaşında yoğun şekilde bombalanmış bir şehirdir. Ancak 2005 yılında Unesco’nun başlattığı restorasyon çalışması ile şehir eski haline kavuşmuştur. 1365 yılında 1.Murat tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılan ve Ragusa Cumhuriyeti olarak özerklik verilerek vergiye bağlanan şehir, 1881 yılına kadar da Osmanlı toprağı olarak kalmıştır. 1881 de Avusturya-Macaristan Krallığı egemenliğine girmesi ile özerkliğini de kaybetmiştir. Özerk bölge olması nedeniyle Dubrovnik’de Osmanlı izleri görülmez. 1667 yılında yaşanan depremle büyük hasar alan şehir, bugün dünyanın en iyi 10 ortaçağ şehri arasında yer almaktadır. Özellikle popüler dizi Game of Thrones’un pek çok sahnesinin çekildiği Dubrovnik bu sayede adını tüm dünyaya duyurmuştur. Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en kalabalık 2. şehri olan Ankara aynı zamanda başkentidir. Coğrafi olarak İç Anadolu bölgesinde bulunan Ankara, korunaklı konumu itibariyle 1.Dünya Savaşından sonra ülkenin bağımsızlığı için verilen Kurtuluş Savaşının da yönetildiği şehirdir. 25.437 km2.lik yüzölçümü ile Türkiye’nin 3. büyük ili olan Ankara, 1923 yılında yeni cumhuriyetin yeni başkenti olarak ilan edilmesinden sonra hızla gelişmiştir ve büyümüştür. Bilinen tarihi 10.000 yıl öncesine kadar uzanan Ankara’da bugüne kadar Hitit, Frig, Lidya, Pers, Galat uygarlıkları ile Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları hüküm sürmüştür. Çok fazla turistik olmayan Ankara’da bu uygarlıklardan günümüze ulaşan eserler Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnografya Müzesi ve ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesinde sergilenmektedir. Ankara’nın şehir dışında bulunan en önemli müzesi ise; Kral Midas’ın mezarının bulunduğu ve Tunç Çağı ve Frig uygarlığından kalan eserlerin sergilendiği Polatlı’da bulunan Gordion Müzesidir.

 

 

Ankara’dan Dubrovnik’e en uygun Ankara-Dubrovnik uçak bileti ile  seyahat etmek istediğinizde, kullanabileceğiniz havalimanı Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı olacaktır. En uygun Ankara-Dubrovnik uçak bileti alarak seyahat edeceğiniz havalimanı ise; Dubrovnik Cilipi Uluslararası Havalimanı’dır. Ankara’dan Dubrovnik’e uçuş süreniz ise en iyi aktarma ile ortalama 4.5 saat sürecektir. Türk Hava Yolları Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan tek veya iki aktarma ile Dubrovnik Cilipi Havalimanına uçabileceğiniz havayolu firmasıdır. En uygun Ankara-Dubrovnik uçak bileti fiyatlarının İstanbul Atatürk Havalimanından tek aktarma yapan Türk Hava Yolları uçuşlarında gerçekleştiğini belirtelim. Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı, Ankara’nın Akyurt ile Çubuk ilçesi sınırları içinde ve Ankara şehir merkezinin 28 km. kuzeyinde bulunan uluslararası havalimanıdır. 1951 yılında inşaatına başlana  havalimanı 1955 yılında hizmete açılmıştır. 2006 yılında yapılan revizyonların yetersiz kalması nedeniyle TAV tarafından yeniden inşa edilen yeni terminal, Ankara Esenboğa Havalimanı’nın yolcu kapasitesinin 2015 yılında 12 milyonu geçmesini sağlamıştır. Bu sayede Ankara Esenboğa Havalimanının terminal alanı 182.000 m2. ye ulaşmış ve Türkiye’nin ikinci büyük terminal alanı haline gelmiştir. Bugün Ankara Havalimanı yıllık yolcu kapasitesi ile Türkiye’nin 4. büyük havalimanı haline gelmiştir. İç ve dış hatlar terminali bir arada olan Ankara Esenboğa Havalimanının uluslararası güvenlik kodu ise İstabul Atatürk Havalimanı ile birlikte en yüksek kod olan CAT III’dür. Ankara Esenboğa Havalimanına taksi, özel araç veya otobüs ile ulaşmanız mümkündür. Belediye otobüsleri ile havalimanına ulaşmak isterseniz 442 numaralı Belko Air otobüsüne AŞTİ gelen yolcu katından binerek Kızılay, Tren Garı karşısı ve AKM üzerinden 80 dakika içinde havalimanı iç ve dış hatlara ulaşmanız mümkündür. Belko Air otobüsleri 06.00-00.00 saatleri arasında 30 dakikada bir, 00.00-05.00 saatleri arasında ise 60 dakikada bir 10 TL. ücret karşılığında hizmet vermektedir. Duraklar arası mesafe ise trafiğin açık olduğu hallerde yaklaşık 10 dakikadır.

 

 

Zagrep ve Spilit Havalimanlarından sonra Hırvatistan’ın en büyük 3. havalimanı olan Dubrovnik Cilipi Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine 15.5 km. uzaklıkta bulunan uluslararası havalimanıdır. Dubrovnik Havalimanı, 1936 da açılan Gruda Ulusal Havalimanı’nın yerine 1962 yılında inşa edilmiştir. 2010 yılında yeni bir terminal açılan havalimanında, 2019 da tamamlanması planlanan yeni terminal ile birlikte 2015 de 1.5 milyon olan yıllık yolcu kapasitesinin, 3.5 milyona ulaşması hedeflenmektedir. Dubrovnik Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için taksi veya otobüs kullanmanız gerekecektir. Atlas adı verilen Havataş benzeri otobüsler, havalimanı ile Dubrovnik Old Town arasında 7 euro ücret karşılığında sürekli sefer yapmaktadır. Bu otobüsler ile yolculuk ortalama 30 dakika sürecektir. 11 ve 27 numaralı şehir otobüsleri ise havalimanının hemen önünden yaklaşık 2 euro ücret karşılığında hareket etmektedir. Taksi ile şehir merkezine ulaşmak isterseniz ücret; ortalama 30 euro tutacaktır.

 

 

Dubrovnik’e en uygun Ankara-Dubrovnik uçak bileti satın alarak ulaştığınızda konaklamak için Old Town bölgesi ve kıyı şeridinde bulunan oteller tavsiye edilmektedir. Şehirde göreceğiniz ilk yer ise; Unesco Dünya Mirası listesinde de yer alan, 2 km. uzunluğunda ve 25 mt. yüksekliğinde şehir surları ile çevrili Old Town Bölgesidir. Old Town bölgesinin surları, giriş kapısı Pile, ana caddesi Stradun Caddesi, dünyanın en eski eczanesinin bulunduğu Fransiscan Manastırı, Rector Sarayı, Onofrio Çeşmesi ve Orlando Heykeli, Old Town bölgesinde görmeniz gereken eserlerdir. 1038 yılında inşa edilen Dubrovnik Kalesi ise 37 mt. yüksekliğindedir ve muhteşem bir manzaraya sahiptir. Dominik Manastırı, Çan Kulesi ve Sponza Sarayı Dubrovnik’de görülmesi gereken diğer önemli tarihi eserlerdir. Dubrovnik’de Hırvat mutfağının yanı sıra bir deniz şehri olmasından dolayı karides, kalamar, ıstakoz, ahtapot, Hani balığı gibi deniz ürünleri ile Hırvat köftesi ve dondurma mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır. 

Ankara Kalkışlı Uçuşlar

Alternatif Şehirler

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X