4067
Dünya Parmağının Ucunda!

Ankara Cannes Uçak Bileti

Ankara-Cannes

Yaklaşık Seyahat Mesafesi

seyehat mesafesi 2173 Kilometre

Ankara-Cannes

Yaklaşık Seyahat Süresi

seyehat zamanı 3 Saat 22 Dakika

Fransa’nın güney sahilini oluşturan ve Fransız Rivierası veya Cote d’Azur olarak adlandırılan kesimin en turistik ve adı dünyaca en bilinen şehri olan Cannes, idari olarak Provence-Alpes-Cote d’Azur bölgesine bağlı bir şehirdir. 1939 yılından beri her yıl Mayıs ayında yapılan ve bugün dünyanın en önemli sinema festivali olan “Festival de Cannes’a” ev sahipliği yapan Cannes şehri, turkuaz rengi denizi ve ünlü plajları ile dünya jet sosyetesinin de büyük ilgi gösterdiği bir tatil şehridir. Sadece 19.62 km2. büyüklüğünde ve 71.000 resmi nüfusa sahip şehrin yaz aylarında nüfusu ise 1 milyona ulaşmaktadır. Cannes’da ilk yerleşim Foça’dan gelen Fokaialılar ile başlamıştır. Sazlık anlamına gelen Cannes adı ise şehre 10.yy.da verilmiştir. Ancak hilal şeklindeki Napoule Koyu kenarına kurulan Cannes’ı dünya çapında meşhur eden üç kişiden birisi Coco Chanel, bir diğeri 1953 de Cannes plajlarında poz veren Brigitte Bardot, diğeri ise 1834 de yaşanan kolera salgını karantinası nedeniyle Nice şehrine giremeyip Cannes adındaki küçük balıkçı kasabasına yerleşen ve bir daha hiç İngiltere’ye dönmeden 34 yıl boyunca Cannes’da yaptırdığı villasında ünlü konuklarını ağırlayan Lord Brougham’dır. Cannes’da özellikle yaz aylarında otel ve restoranlar dahil hiç bir yer rezervasyonsuz müşteri kabul etmemektedir. Ayrıca ağustos ayının sonunda pek çok ünlü plaj ve otel sezonu kapatmaktadır. Seyahat tarihlerinizi belirlerken bu durumu göz önüne almanızı tavsiye ederiz. Ankara, tarihi 10.000 yıl öncesi Eski Taş Çağına kadar uzanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ve 6 milyonu aşan nüfusu ile İstanbul’dan sonra ikinci büyük şehridir. Yabancı turistlerin destinasyon olarak çok fazla tercih etmediği Ankara, 1923 yılında yeni cumhuriyetin yeni başkenti olarak ilan edilmeden önce İç Anadolu’da tarım ve hayvancılıkla uğraşan küçük bir Anadolu kasabasıdır. Ankara başkent olduktan sonra hızla büyümüş ve gelişmiştir. Bugün topraklarının yarısı hala tarım arazisi olarak kullanılan Ankara’da Hitit, Frig, Lidya, Pers, Galat uygarlıkları ile Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları hüküm sürmüştür. Bu uygarlıklardan günümüze ulaşan eserler bugün Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi ve ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesinde sergilenmektedir. Ankara’nın  şehir dışındaki en önemli müzesi ise Kral Midas’ın mezarının bulunduğu ve Tunç Çağı ve Frig uygarlığından kalan eserlerin sergilendiği Gordion Müzesidir.

 

 

Ankara’dan Cannes’a direkt veya aktarmalı uçuş bulunmamaktadır. Cannes’a yapacağınız seyahatlerde 33 km. uzaklıktaki Nice şehrine uçak bileti alarak şehre ulaşmak ve buradan araç kiralayarak veya tren ile Cannes’a gelmeniz gerekir. Ankara’dan Cannes’a en uygun Ankara-Nice uçak bileti ile seyahat etmek istediğinizde, kullanabileceğiniz havalimanı; Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı’dır. En uygun Ankara-Nice uçak bileti alarak seyahat edeceğiniz havalimanı ise; Nice Cote d’Azur Uluslararası Havalimanı’dır. Uçuş süreniz ise aktarmalı uçağınızın saatine bağlı olarak değişecektir. Türk Hava Yolları ve Lufthansa Airlines Ankara Esenboğa Havalimanından Nice Cote d’Azur Havalimanına tek veya iki aktarma ile uçuş gerçekleştiren havayolu firmalarıdır. En uygun Ankara-Nice uçak bileti fiyatlarının İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinden tek aktarmalı Türk Hava Yolları uçuşlarında gerçekleştiğini belirtelim.

 

Ankara’nın Çubuk ve Akyurt ilçeleri sınırları içinde kalan ve Ankara şehir merkezinin 28 km. kadar kuzeyinde bulunan Ankara Esenboğa Havalimanı, Ankara ve çevresine hizmet veren uluslararası havalimanıdır. Havalimanının inşaatına 1951 yılında başlanmış ve 1956 yılında hizmete açılmıştır. Ankara Esenboğa Havalimanının yıllık yolcu kapasitesi, TAV tarafından inşa edilen ve 2006 yılında açılan yeni terminali ile 12 milyon sınırına ulaştırmıştır. Yurtdışı uçuşların daha çok İstanbul aktarmalı olarak gerçekleştiği Türkiye’nin 4. büyük havalimanı olan Ankara Havalimanı aynı zamanda Türkiye’nin  iç ve dış hatlar terminali bir arada olan ilk havalimanıdır. Havalimanının uluslararası güvenlik kodu ise; her türlü hava koşulunda uçakların iniş-kalkış yapabildiği havalimanlarına verilen en yüksek kod olan CAT III’dür. Ankara Esenboğa Havalimanına taksi, özel araç veya otobüs ile ulaşmanız mümkündür. Belediye otobüsleri ile havalimanına ulaşmak isterseniz 442 numaralı Belko Air otobüsüne AŞTİ gelen yolcu katından binerek Kızılay, Tren Garı karşısı ve AKM üzerinden 80 dakika içinde havalimanı iç ve dış hatlara ulaşmanız mümkündür. Belko Air otobüsleri 06.00-00.00 saatleri arasında 30 dakikada bir, 00.00-05.00 saatleri arasında ise 60 dakikada bir 10 TL. ücret karşılığında hizmet vermektedir. Duraklar arası mesafe ise trafiğin açık olduğu durumlarda yaklaşık 10 dakikadır.

 

 

En uygun Ankara-Nice uçak bileti satın alarak ulaşacağınız Nice Cote d’Azur Havalimanı ise, Nice şehir merkezinin 5.9 km. kuzeybatısında bulunan uluslararası havalimanıdır. Fransa’nın en yoğun 3. havalimanı olan Nice Cote d’Azur Havalimanı ayrıca Akdeniz’in tamamen deniz doldurularak inşa edilen ilk havalimanıdır. 2 terminali bulunan Nice Havalimanından Cannes’a araç kiralayarak yaklaşık 45 dakikada ulaşmanız mümkündür. Bunun dışında tren ile Cannes’a gitmek isterseniz; öncelikle Nice Gare de Ville tren istasyonuna gelmeniz gerekecektir. 08.00-21.00 saatleri arasında Nice havalimanının önünden yarım saatte bir kalkan 99 numaralı otobüs ile Gare de Ville merkez istasyonuna ulaşabilirsiniz. Gare de Ville tren istasyonundan Cannes yönüne giden trenler ile ortalama 40 dakikada Cannes şehrine ulaşmanız mümkündür. Cannes tren istasyonundan ise şehir merkezine 10 dakika yürüyerek veya taksi ile ulaşabilirsiniz.

 

Cannes, özellikle yaz aylarında çok pahalı bir şehirdir. Festival zamanlarında şehirde bulunan lüks otellerin oda fiyatları gecelik 4000 Euro’ya kadar yükselir. Yaz aylarında ise plajlara giriş ortalama kişi başı 30 Euro, içeride yiyeceğiniz yiyecekler 20 Euro içecekler ise 8 Euro civarındadır. Cannes’da konaklama fiyatları da aynı ölçüde yüksektir. Eğer düşük bir bütçe ile seyahat ediyorsanız, Nice’de konaklayarak Cannes’a araba kiralayıp günübirlik gezmek,  sizin için daha iyi bir alternatif olabilir. Bunun dışında sahil kesiminden uzaklaştıkça otel fiyatları da düşecektir. Eğer Mayıs ayında seyahat ediyorsanız Cannes Film Festivali açılış törenini ve film galalarını takip etmenizi öneririz. Bunun dışında Notre-Dame Kilisesi, Parc Phoenix Botanik Bahçesi, Picasso Müzesi, Parfüm Müzesi, 12 km.lik kumsalda güneşlenmek ve yelken yarışlarını izlemek, La Croisette caddesinde lüks butikleri gezmek, Le Suquet tepesinde yer alan Castre Müzesi, St. Marguerite adasında bulunan Musee de la Mer, rahiplerin konakladığı ve halen şarap yapımının devam ettiği St. Honorat adası ve ünlü ressam Picasso’nun bir dönem yaşadığı Mougins, yapılması gereken aktiviteler arasındadır.Cannes’a geldiğinizde Fransız yemeklerini ve şaraplarını tatmak gerekir. Fransız mutfağı, özel sunumları ile dünyanın en estetik ve lezzetli mutfaklardan birisidir. Ancak restoranlarda bu lezzetleri tadabilmeniz için rezervasyonun şart olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Çok turistik bir şehir olması nedeniyle Fransız mutfağı dışında özellikle İtalya, İspanya ve Tayland mutfağının en iyi örneklerini de Cannes’da tadabilirsiniz. 

 

Ankara Kalkışlı Uçuşlar

Alternatif Şehirler

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X