Amasya Merzifon Havaalanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Amasya Merzifon Havaalanı

Amasya, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alan illerden bir tanesidir ve zengin yerel içerikleri ile birçok kişinin uğrak noktasıdır. Bir tarafı yeşil, bir tarafı kırmızı misket elmaları ve oldukça büyük, sulu yeşil elmalarıyla ve Borabay Gölü’yle bilinen Amasya, ulaşım altyapısı gelişen illerden bir tanesidir. Türkiye’nin her bölgesinden karayolu ulaşımı ile ulaşım sağlanabilen Amasya ilinin havayolu ulaşımı ve buna bağlı olarak havaalanı da bulunmaktadır. Doğrudan olarak İstanbul ilinden veya Türkiye’nin diğer illerinden İstanbul aktarmalı olarak ulaşılabilen Amasya ilinin havaalanına sahip olması, hem seyahat konforu açısından, hem de seyahat süresinin kısa zamanlara sığdırılabiliyor oluşundan dolayı oldukça önemlidir. Amasya iline seyahat etmek isteyenlerin kısa sürelerde Amasya iline ulaşması için tercih edilesi bir ulaşım seçeneği olan Amasya havayolu ulaşımı, Amasya’nın Merzifon ilçesine kurulmuş olan Amasya Merzifon Havalimanı üzerinden gerçekleşmektedir.

 

Amasya Merzifon Havalimanı, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Amasya iline ait havalimanıdır. Amasya Merzifon Havalimanı, 2008 yılında hizmete açılmıştır ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) ile Türk Hava Kuvvetleri (THK) tarafından işletilmektedir. Amasya Merzifon Havalimanı sivil ve askeri kategoride yer almakta ve bu doğrultuda uçuş seferleri gerçekleştirmektedir. Amasya Merzifon Havalimanı’nın Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı anlamına gelen ICAO kodu LTAP, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği anlamına gelen IATA kodu ise MZH’dir. Pist yönü 05/23 olan Amasya Merzifon Havalimanı’nın pist uzunluğu ise 9,603 feet ve 2927x45 metredir. Pist asfalt kaplamadan meydana gelmiştir. Mukavemeti LCN 50 olan Amasya Merzifon Havalimanı’nın 1 adet pist, 1 adet apron ve 1 adet taksirutu bulunmaktadır. Apron boyutu 150x120 olup, beton kaplama yüzeydir ve 2 adet uçak kapasitesi bulunmaktadır. Taksirutun uzunluğu 24 metre uzunlukta olan Amasya Merzifon Havalimanı’nın mukavemet yönü LCN 105’tir ve taksirut beton kaplama yüzeyden oluşmaktadır.

 

 

Amasya Merzifon Havalimanı’nda aktif şekilde karşılıklı uçuş seferleri düzenleyen havayolu firmaları; İstanbul ilindeki İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan Pegasus Havayolları havayolu firması; İstanbul ilindeki İstanbul Atatürk Havalimanı’na uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan Türk Hava Yolları (THY) havayolu firması; İstanbul ilindeki İstanbul Atatürk Havalimanı’na uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan Pegasus Havayolları havayolu firması; İstanbul ilindeki İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan Türk Hava Yolları (THY) havayolu firmasıdır. Amasya Merzifon Havalimanı, uluslar arası bir havalimanı olmamakla birlikte sadece yurtiçinde uçuş seferleri düzenleyerek iç hatlarda faaliyet göstermekte, dış hatlarda faaliyet göstermemektedir. Amasya ilinden başka bir ile seyahat etmek isteyenler doğrudan uçuş olarak İstanbul iline ve aktarmalı uçuş olarak ise Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Adana başta olmak üzere Türkiye’nin havalimanı bulunan birçok iline aktarmalı şekilde seyahat edebilmektedirler.

 

Amasya Merzifon Havalimanı’nın teknik özellikleri arasında yer alan yaklaşma kategorisi basit yaklaşma; yükseklik 535 metre; itfaiye kategorisi ise CAT VIII’dir. İtfaiye bölümünün içerisinde 1 adet kuru kimyevi tozlu ilk müdahale aracı, 1 adet arazöz su ikmal aracı, 3 adet su ve köpük sistemli itfaiye aracı, 1 adet kurtarma aracı ve ambulans yer almaktadır. Amasya Merzifon Havalimanı’nın çalışma saatleri ise acil uçuş operasyonları için 00.01 ve 16.30 saatleri arasında, 00.01 ve 11.00 saatleri arasında , 00.01 ve 07.00 saatleri arasında ve 22.30 ve 00.00 saatleri arasında, normal mesai saatleri için sabah saat 08.30 ile akşam saat 16.30 saatleri arasındadır. Amasya Merzifon Havalimanı’nda Turizm Danışma Merkezi bulunmamaktadır.

 

 

Amasya Merzifon Havalimanı’na ayrılan terminal binasının toplam büyüklüğü 1.200 m2’dir. Amasya Merzifon Havalimanı’na ayrılan toplam alan içerisinde 1 adet pist, 1 adet apron, 1 adet taksirut, iç hatlar gelen yolcu terminali, iç hatlar giden yolcu terminali, dış hatlar gelen yolcu terminali, dış hatlar giden yolcu terminali bulunmaktadır. İç hatların tek bir alanda faaliyet gösterdiği iç hatlar terminal alanının toplam büyüklüğü 1185 m2’dir. İç hatlar terminalinin içerisinde 4 adet check-in bankosu, 1 adet gelen yolcu bagaj konveyörü, 1 adet giden yolcu bagaj konveyörü, 1 adet X-Ray cihazı ve 1 adet metal kapı dedektörü bulunmaktadır. Bunların dışında havayolu uçak bileti ve uçuş bilgilerinin kontrolü ve onaylanması işlemlerinin yapılacağı check-in alanı, bekleme salonu, işletme şefliği, 132 adet araç kapasitesi bulunan otopark, sağlık hizmeti, kafe ve restoran kategorisinde yer alan tam donanımlı kafeterya, 1 adet ortak kullanıma açık banka ATM’si, 1 adet PTT ofisi, 3 adet rent a car ofisi, uçuş saatlerinin beklenmesi süresince gezilebilecek hediyelik eşya mağazaları, güvenlik noktası, idari işlem ve yardım destek bürosu, bagaj bekleme işlemleri için bagaj bölümü bulunmaktadır.

 

 

Amasya ilinin şehir merkezine 6 kilometre uzaklıkta olan Amasya Merzifon Havalimanı’nın tam adresi Ortaova, Merzifon, 05300, Amasya, Türkiye’dir. Amasya Merzifon Havalimanı’na birden fazla ulaşım seçeneğiyle ulaşılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi, şehir içinde hizmet veren dolmuşlardır. Şehir içinden hareket eden dolmuşlarla havaalanına ulaşılabilmektedir. Dolmuşların dışında bir diğer ulaşım aracı ise Amasya ilinin belediye otobüsleridir. Belirli hat numaralarıyla haftanın her günü, gün içerisinde hizmet veren belediye otobüsleriyle havaalanına ulaşılabilmektedir. Amasya Merzifon Havalimanı’na ulaşım seçeneklerinden bir diğeri ise taksilerdir. Toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyen kişiler, taksileri tercih edebilmektedirler. Dolmuşlar, belediye otobüsleri ve taksiler dışında kiralık veya özel arabalar ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca Amasya Merzifon Havalimanı tarafından, Amasya Merzifon Havalimanı ile şehir merkezi arasında, uçak saatlerine göre servis hizmeti verilmektedir.

Amasya Merzifon Havaalanı Konumu

Adres: Amasya Merzifon Airport Directorate
Kodu:
Telefon: (0358) 535 1016

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X