Dünya Parmağının Ucunda!

Almati Şehri Hakkında Kısa Bilgiler

Kazakistan’ın eski başkenti Almati’yı ziyaret edecekseniz Panfilov Parkı, Arasan Hamamı ve Merkez Devlet Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Ayrıca Almati, snowboard, dağ tırmanışları, rafting ve kayak turizmi için de oldukça ilgi çeken bir şehirdir. Almati uçuşlarının yapıldığı Almati Uluslararası Havalimanı şehrin 18 km kuzeydoğusunda yer alır. İstanbul kalkışlı Almati uçuşları yaklaşık 4 saat 50 dakika sürmektedir. Almati Havalimanı’na yapılan tüm uçuşları sorgulamak için sayfanın yukarısında bulunan arama menüsünü kullanabilirsiniz.

 

Almatı’ya Ne Zaman Gitmeli

Havayolu şirketlerinin istatistiklerine göre Almatı uçuşları için en ucuz uçak biletini alabileceğiniz dönemler Ocak’ın üçüncü ve dördüncü haftası ile Kasım’ın ikinci haftası. Mart ve Ekim ayları Almatı uçak biletlerinin en pahalı olduğu aylar. Biletinizi seyahat tarihinizden ortalama 59 gün önce alarak en ucuz Almatı uçak biletine sahip olabilirsiniz. En hesaplı uçacağınız gün Perşembe, en pahalı uçacağınız gün ise Pazartesi.

 

Almatı’nın Yerel Tatları

  • “Dünyada kurttan sonra en çok et tüketen ikinci yaratık biziz” esprisini yapan Kazakların sofrasından at, koyun, sığır ve deve eksik olmuyor.
  • Atın kaburga etinin, sarımsak, tuz ve biberle karıştırılarak bağırsaklara doldurulmasıyla yapılan ‘kazkarta’ Kazak sofrasının baş tacı…
  • ‘Bavursak’ ve ‘çelpek’ de çokça tüketilen hamur işlerinden.

 

Almatı’da Görülmesi Gereken Yerler

  • Merkez Devlet Müzesi, Panfilov Park, Arasan Hamamı.
  • Kazakistan Sanat Müzesi, Kazak Müzik Enstrümanları Müzesi.
  • St. Nicholas Katedrali, Zenkov Katedrali, Iversky Seraphimovskiy Manastırı.
  • Konsai Gölleri, Büyük Almatı Gölü, Gorki Park, Kok Tobe.

 

Almatı Seyahati İçin İpuçları

  • Şehirde ulaşım otobüs, troleybüs, otobüs ve ‘marshrutka’ denilen midibüslerle sağlanıyor. Bilet fiyatı 40 Tenge (0.46 TL).
  • Almatı’da yasal taksilerle korsan taksiler iç içe… İkisinin de tarifesi aynı. 200-400 Tenge (2.3-4.6 TL) arasında bir fiyatı şehir içinde istediğiniz yere gidebilirsiniz.
  • Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkının çok fazla olduğu bilgisini dikkate alarak bavulunuzu hazırlayın.

 

Almatı’da Alışveriş Önerileri

Onlarca küçük mağazadan oluşan TsUM’da takı, kürk şapka, süs kılıç, çini ve camdan yapılan süs eşyası bulabilirsiniz. Zhibek Zholy bölgesindeki bitpazarı ve semt pazarına da uğramınız tavsiye ederiz.Güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

Almati Uluslararası Havalimanı

Almati şehir merkezinin kuzey doğusunda ve şehir dışında bulunan Almati Uluslararası Havalimanı şehrin kapasitesine hizmet verebilecek büyüklükte olmadığından çeşitli saatlerde yoğunluk yaşanabilmektedir. Bu sebeple havalimanına erken gitmenizi öneririz. 

 

Almati Uluslararası Havalimanı'na Ulaşım

Almati Havalimanına metro bağlantısı bulunmamaktadır. Uluslararası yolcular için en uygun ulaşım biçimi taksilerdir. Almati'da resmi taksi olmayan araçlarla da taksicilik yapılabilmektedir. Bu sebeple havalimanı çıkışında birçok kişi size "taksi" diye seslenecektir. Pazarlık yapılarak bu tip araçlarla da yolculuk yapılması mümkündür. Resmi olsun olmasın tüm taksilerle önceden pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz. Genellikle ilk teklif ettikleri ücretin yarısına razı olacaklardır.

Almati Haritası

Alternatif Şehirler

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X