Alanya Gazipaşa Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Alanya Gazipaşa Havalimanı

Gazipaşa-Alanya Havalimanı, Antalya’nın Gazipaşa bölgesinde bulunmaktadır. Alanya’nın 45 kilometre uzağında yer almaktadır. Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nın yapımına 1991 yılında başlamış ve 1999 yolunda sona ermiştir. Ancak havalimanın açılacağı zaman gerçekleştirilen seçim kampanyaları ve iktidar değişikliği nedeniyle havalimanın eksik olan hiçbir özelliği olmadığı halde 11 yıllık uzun bekleyişe neden olmuştur. Daha sonra 2007’nin sonlarına doğru tekrar ihaleye çıkartılarak varlığı hatırlatılmış ve Devlet Havali Meydanları İşletmeciliği (DHMİ) aracılığıyla 2008 yılında TAV Holding'e verilmiştir. Uzun zamandır beklemenin verdiği yıpranmışlığını gidermek için tekrar bir yapım aşamasına giren havalimanı sonunda 13 Temmuz 2009’da aktif olarak faaliyete girmiştir. Yolcular da Gazipaşa-Alanya Havalimanı uçak bileti alma işlemlerine 2009 yılında başlamıştır.

 

 

 

Gazipaşa-Alanya Havalimanı 150 kişilik yolcu uçaklarının iniş yapabileceğini bir büyüklüğe sahiptir. 2 bin 144 m² kapalı termale sahiptir. Bunun yanında 105 araçlık otopark hizmetini de bünyesinde bulundurmaktadır. Gazipaşa-Alanya Havalimanı 13 Aralık 2013'te pistin kapasitesini arttırmak için gerekli çalışmalara başlanmıştır. Bu çalışmalar sayesinde D400 karayolu üzerine 204 metre uzunluğunda alt geçit yapılmıştır. Bu alt geçit sayesinde havalimanı pisti karayolu üzerinden geçirilerek uzatılması sağlanmıştır. Yapılan bu değişiklik sayesinde Türkiye’de altından karayolu geçen ilk havalimanı olma hakkını elinde bulundurmayı başarmıştır.

Havalimanının ismi Gazipaşa-Alanya Havalimanı olarak bilinmektedir. Ancak Devlet Planlama Teşkilatı’nda havalimanı yalnızca Gazipaşa Havalimanı olarak geçmektedir.

Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nda yolculuk yapma fırsatı bulunan birçok hava yolu firmaları bulunmaktadır. Bu firmaları Transavia, Scandinavian Airlines, Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Jet, Pegasus Airlines, Onur Air, Borajet, Tailwind Airlines, Corendon Airlines, Finnair, TUIfly Nordic ve Sun Express Deutschland olarak verebiliriz. Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nda uçuş yapabileceğiniz bölgeleriyse sırasıyla Amsterdam, Oslo, Kopenhag, Billund, Stockholm, Bergen, Sola, İstanbul-Atatürk, Ankara-Esenboğa, İstanbul-Sabiha Gökçen, İstanbul-Atatürk, Adana, Beyrut, Bruksel, Helsinki, Frankfurt, Düsseldorf, Leipzig/Halle, Munich, Köln, Stuttgar olarak verebiliriz.

 

 

 

Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nda uçuş saatinizi beklemek için ya da uçuş yorgunluğunuzu giderebilmek için dinlenebileceğiniz kafeler bulunmaktadır. Kantin Kafe-Bar’la Kantin Büfe olarak bulabileceğiniz, giden yolcu chek-in kısmında bulabileceğiniz BTA tarafından işletilen dinlenme yerlerini görebilirsiniz. Havalimanının bu bölgesinde her gün taze olarak üretilen zengin kek seçenekleri, tost, pasta, börek, sandviç çeşitleri, bunun yanında çikolatalı bisküvi, cips gibi hazır gıdaları bulabilirsiniz. Bu yiyeceklerin yanında alkollü ya da alkolsüz içecek çeşitleriyle birbirinden lezzetli alternatifleri tüketebilirsiniz.

Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nda check-in işlemlerinizi yapmak için iç hatlar içerisinde yolculuk yapıyorsanız bir buçuk saat önce, eğer yurt dışına seyahat edecekseniz de iki saat öncesinde check-in yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Check-in noktasına gelmeden önce pasaportunuzu, kimliğinize ve gerekli olan diğer belgelerinizi hazır etmeniz sizlere zaman anlamında büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bunun yanında engelli vatandaşlara kolaylık sağlamak için yaptığı birçok çalışmalar bulunmaktadır. Evcil hayvanıyla yolculuk yapacaklar için de aynı şey geçerlidir. Evcil hayvanınızla yolculuk yapmadan önce gerekli belgeleri aldığınızdan emin olmanızı tavsiye ederiz. Yoksa hem dört ayaklı dostunuz hem de sizin için büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

 

 

 

Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nda yolcu taşıma istatistikleri her yıl gözle görülür ve sevindirici nitelikte olan artış gözlemlenmektedir. 2012 yılında iç hatlarda 3.854, dış hatlarda 75.886, toplamda ise 79.740 yolcu taşımıştır. Bu rakamlar 2013 yılında iç hatlarda 110.590, dış hatlarda 227.932, toplamdaysa 338.522 yolcu taşımasıyla havalimanı açısından sevindirici bir artış yakalamıştır. 2014 yılında iç hatlar yolcu taşıma sayısı 319.578, dış hatlar yolcu taşıma sayısı 405.264, toplamda taşınan yolcu sayısı 724.842’la her sene daha da fazla yolcu taşıyacağının sinyallerini vermektedir. 2015 yılında taşınan yolcu sayısı iç hatlarda 406.638, dış hatlarda 508.408, toplamda 915.046 artış sağlayarak bu iddiasını kanıtlar niteliktedir. Havalimanın her yıl göstermiş olduğu bu olumlu değişiklikler sayesinde Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nın uçak bileti alma sayısı da aynı oranda artacaktır.

Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na ulaşım sağlamak için kullanabileceğiniz seçenekler arasında HAVAŞ bulunmaktadır. İç hatlar bölümünden inen uçağınızdan yaklaşık 25 dakika sonra araç kalkışı gerçekleştirilmektedir. HAVAŞ internet sitesinde gideceğiniz yere uygun olan HAVAŞ otobüslerinin hangisi olduğuna öğrenebilir ve yolculuğunuzu başlangıcında ya da sonunda kolay ulaşım imkânına sahip olabilirsiniz. Bunun yanında taksi kullanarak da gitmek istediğiniz bölgelere gidebilirsiniz. Taksi tarifleri gidebileceğiniz bölgelere değişiklik göstermekle birlikte, bu farklılıkları taksi fiyatlandırma listesinden ya da taksiciye sorarak öğrenebilirsiniz. Bunun yanında araç kiralama seçeneğini kullanarak Alanya ziyaretinize büyük kolaylık sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Gazipaşa-Alanya Havalimanı’ndan önemli bölgelere olan kilometre bazındaki uzaklığına da değinmek gerekir. Havalimanının önemli turistik bölgelerine olan uzaklığı Demirtaş 20 kilometre, Kargıcak 25 kilometre, Mahmutlar 30 kilometre, Kestel 35 km, Alanya 40 km, Konaklı 55 km, Türkler 60 km, Avsallar 65 km, İncekum 70km, Okurcalar 75 km mesafededir. Bunların yanında Manavgat/ Side 100 km, Belek/ Serik 150 km, Antalya 180 km, Gazipaşa 7 km, Anamur 80 km ve Bozyazı 95 km şeklindedir. Alanya-Gazipaşa Havalimanı uçak bileti almadan önce gideceğiniz tatil bölgesiyle aralarındaki mesafeye bakmakta yarar var. Buna göre uçaktan indikten sonra yolculuğunuza nasıl yapacağınıza karar verme şansını da elde etmiş olursunuz.

Gazipaşa-Alanya Havalimanı, iç hatlar bölümüne günlük olarak Anadolu Jet, Pegasus, Turkish Airlines havayolu şirketlerinden İstanbul ve Ankara şehirleri ağırlıklı olarak misafir gelmektedir. Gazipaşa-Alanya Havalimanı, dış hatlar bölümünden günlük olarak Onur Air, Transavia, Sas, Small Planet, Finnair, SunExpress havayolları firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Havalimanına dış hatlardan gelen misafirler genellikle Billund, Amsterdam, Vilnius, Helsinki, Kopenhang, Düsseldorf şehirlerinden gelmektedir. Sizlerde gideceğiniz veya geleceğiniz yere uygun olarak Gazipaşa-Alanya Havalimanı uçak bileti alma kararınızı şekillendirebilirsiniz. 

Alanya Gazipaşa Havalimanı Konumu

Adres: 07900 Gazipaşa Alanya/Gazipaşa/Antalya
Kodu:
Telefon: (0242) 582 7126

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X