Adana Şakirpaşa Havalimanı

Nereden
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Kapat
Dünya Parmağının Ucunda!

Adana Şakirpaşa Havalimanı

Adana Şakirpaşa Havalimanı Adana‘da bulunan ve çevre illerden olan Mersin, Osmaniye gibi yerleşim merkezlerinin sivil uçuşlarını da kapsayan havalimanıdır. Adana‘nın Şakirpaşa Mahallesi içerisinde bulunmaktadır. Adını da bulunduğu bu mahalleden almıştır. 1937 yılından bu zamana kadar hizmet vermiş, vermeye de devam etmektedir. 1993 yılından bu yana da 24 sat boyunca iç hat yolcu, dış hat yolcu ve kargo trafiği hizmeti vermektedir. Yolcu taşıma sıralamasında Türkiye’de 6. sırada yer almaktadır. İç hat ve dış hat olmak üzere iki terminalden oluşmaktadır. Terminal binasının toplam büyüklüğü 10.749 m²dir. Toplam kurulu alan 2.464.228.48 m²dir. İç hatlar terminal alanı 4.729 m² olup, 3 milyon yolcu kapasitesi bulunmaktadır. Giden yolcu salonu büyüklüğü 881 m²dir. Gelen yolcu salonu büyüklüğü ise 1.095 m²dir. A ve B olmak üzere 2 adet gelen yolcu salonu bulunmaktadır. Dış hatlar terminal alanı 6.020 m²dir. Burası da 3 milyon yolcu kapasitelidir. Giden yolcu salonu 1.481 m², gelen yolcu salonu ise 1.495 m²büyüklüğündedir. 10.500 metre karelik kargo terminal alanı Türk Hava Yolları tarafından işletilmektedir. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği‘ndeki kısaltma adı ADA‘dır. Deniz seviyesinden yüksekliği (rakım) 20 metredir.

 

 

Havalimanı iç hatlarda Trabzon, Antalya, İzmir, Ankara – Esenboğa Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Atatürk Havalimanı’ndan uçuşlar düzenlenmektedir. Dış hatlardan ise Almanya, KTTC, Suudi Arabistan, Lübnan ve Irak ‘tan yolcu gelmekte ve gitmektedir.

Havalimanı Adana şehir merkezine yakındır. Havalimanı çevresinde bulunan dolmuşlarla 2,25 TL ücret karşılığında şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Taksiyle şehir merkezine ulaşım sağlandığı ise yaklaşık 20 TL ücreti bulunmaktadır. THY, Atlas Jet, Onur Air, Sun Express, Havaş ve Pegasus ‘un şehir merkezine ve çevre illere yolcu transferi için servis hizmeti mevcut. 135 numaralı belediye otobüsleri şehir merkezinden (çarşı) geçmektedir. Şehir merkezine uzaklığı 3,5 km‘dir. Havalimanı içerisinde 569 araç kapasiteli açık otopark vardır fakat kapalı otoparkı yoktur. Ayrıca içerisinde VIP bölümü de bulunmaktadır. Havalimanı içerisinde bulunan Nihat Restaurant Türkiye‘nin en iyi 10 havalimanı restoranı arasına girmiştir. Adana Şakirpaşa Havalimanı içerisinde İş Bankası ve Yapı Kredi ATM‘leri mevcuttur. Havalimanı içerisinde yolcuların faydalanabileceği bir sağlık merkezi, 3 adet kayıp eşya bürosu da yer almaktadır. Dış hatlar terminalinde Duty Free de vardır. 8 farklı firma ‘rent a car’ hizmeti sunmaktadır. Terminal içerisinde havayolu uçak bileti satışı yapılan bilet satış ofisi vardır. Dış hatlar terminalinde de bulunan bilet satış ofisinden havayolu uçak bileti satışı yapılmaktadır.

 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Engelsiz Havalimanı Projesi’ kapsamında istenilen koşullar yerine getirildiği için engelli yolcuların kullanımına uygun olduğu belirlenmiştir.

Adana Şakirpaşa Havalimanı‘nda hizmet veren havayolu şirketleri ve uçuş noktaları tablodaki gibidir.

 

Havayolu Şirketi

 

Uçuş Noktaları

Anadolu Jet

Ankara, İstanbul – Sabiha Gökçen Havalimanı

Atlas Jet

Lefkoşa – Ercan Havalimanı, İstanbul – Atatürk Havalimanı

Borajet

Ankara, Beyrut, Diyarbakır, Erbil, Lefkoşa – Ercan Havalimanı

Flynas

Cidde

Germania Airlines

Bremen

Onur Air

İstanbul – Atatürk Havalimanı

Pegasus Havayolları

Antalya, İstanbul – Sabiha Gökçen Havalimanı, Lefkoşa – Ercan Havalimanı, Trabzon, İzmir, Van, Köln, Bodrum

Sun Express

Antalya, İzmir, Frankfurt, Stuttgart, Köln, Düsseldorf, Münih, Hannover

Türk Hava Yolları

İstanbul – Atatürk Havalimanı, Hamburg, Düsseldorf

 

Adana Şakirpaşa Havalimanı son 5 yıl içerisinde yolcu trafiğini ikiye katlayarak; 2015 yılı içerisinde 4 milyon 463 bin 149 iç hatlar, 726 bin 61 dış hatlar olmak üzere toplamda 5 milyon 369 bin 260 yolcuyu ağırlamıştır. Adana Havalimanı‘ndan kalkan bir uçak Ercan Havalimanı‘na 40 dakikada ulaşırken, Hamburg Havalimanı‘na ise 4 saatte ulaşmaktadır. Haftalık 201 seferle en çok yolcu İstanbul‘dan gelmektedir. Eğer uçak biletinizi almadıysanız Adana Şakirpaşa Havalimanı içerisinde havayolu uçak bileti satışı yapılmaktadır. İç ve dış hatlar terminalinde bulunan kontuarlarda dilediğiniz gibi havayolu uçak bileti almanız mümkün.

Adana Şakirpaşa Havalimanı‘na günlük olarak ortalama, iç ve dış hatlar dahil, 120 ile 160 sefer düzenlenmekte. Günlük ortalama 19 uçuşla en çok seferi Pegasus Havayolları düzenlerken, onu ortalama 16 uçuşla THY takip etmekte. Diğer havayolu şirketleri de Adana Şakirpaşa Havalimanı‘na her biri ortalama günlük 15 sefer düzenlemekte.

Adana Şakirpaşa Havalimanı iletişim bilgileri:

Adres: Meydan Caddesi, Seyhan

Telefon: 0322 435 03 80

Fax: 0322 435 91 26

E mail: [email protected]

Adana Şakirpaşa Havalimanı Turizm Danışma Ofisi:

Telefon: 0322 436 92 14 / 0322 435 03 80

Adana Şakirpaşa Havalimanı hava durumu:

Yazın en yüksek sıcaklıkların 55 dereceyi bulduğu Adana ‘da bu sıcaklık uçaktan iner inmez kendini hissettirmektedir. %95‘leri bulan nem oranıyla yaz mevsiminde hava sıcaklıkları bunaltıcı olabiliyor. Kış mevsiminde ise ortalama sıcaklık en düşük 15 derece normallerinde seyretmekte.

 

 

Adana Hakkında

3,5 milyon nüfusuyla Türkiye‘nin en kabalık 6. şehridir. Adana denince akla gelen ilk şeyler olan kebap, şalgam, bici bici ve şırdan Adana mutfağının çok çeşitli olmasından dolayıdır. Dünyanın hala kullanılan en eski köprüsü olan Taş Köprü de Adana‘da bulunmaktadır ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Eğer çok fazla vaktiniz yoksa aynı bölgede bulunan Adana Arkeoloji Müzesi, Adana Etnografya Müzesi, Adana Sinema Müzesi ve Adana Atatürk Müzesi ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Seyhan Nehri kenarına inşa edilmiş olan Sabancı Merkez Camii şehrin sembol yapılarındandır. Adana‘da 2 adet Ermeni, 1 adet Latin ve 1 adet de Yunan Kilisesi bulunmakta. Soluklanmak ve temiz hava almak için ziyaret edebileceğiniz Merkez Park Türkiye‘nin en güzel parklarından birisidir. 

Adana Şakirpaşa Havalimanı Konumu

Adres: Meydan Cd., 01000 Seyhan/Adana
Kodu:
Telefon: (0322) 435 0380

Bulunduğu Şehir

Hepfly.com üzerinden yapılan işlemler, Akdeniz Pe-tur Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş. adıyla Türsab'a A-1679 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesi tarafından yapılmaktadır.
Hepfly.com’dan alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.

En uygun bilet fırsatlarını kaçırmayın!

FIRSATLARI YAKALA
X